Data publikacji:

Przyjęcie komunijne. Jak przygotować? Jakie menu?

Organizacja przyjęcia komunijnego bywa dla rodziców powodem stresu. Nie tylko chcemy, by nasze dziecko dobrze zapamiętało te uroczyste i wyjątkowe chwile, lecz także zależy nam, by pokazać się z jak najlepszej strony przed zaproszonymi gośćmi. Gdzie i jak urządzić przyjęcie komunijne? Podpowiadamy.

O czym pamiętać przygotowując przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Kiedy zacząć przygotowywać przyjęcie komunijne?

Termin Pierwszej Komunii Świętej jest znany rodzicom z dużym wyprzedzeniem. To nasza przewaga pozwalająca nam skrupulatnie zaplanować ten dzień. Musisz wiedzieć bowiem, że od rana czeka cię niezwykle dużo pracy. Nawet na kilka dni przed przyjęciem komunijnym, w domu może powstać niemałe zamieszanie.

Raporty z ostatnich lat pokazują silny trend na podnoszenie rangi tego wydarzenia panujący wśród rodziców. Z roku na rok wydajemy coraz więcej na prezenty, przygotowania i przyjęcie. Chociaż odchodzimy od sukni komunijnych i garniturów na rzecz ujednoliconych, skromniejszych alb, to pozwalamy sobie na drobniejsze, wyjątkowe akcenty w wyglądzie naszych pociech. Kilkuletnie dziewczynki występują w niemalże ślubnych fryzurach, a chłopcy kroczą w bardzo eleganckich półbutach.


Przeczytaj również: Jakie buty kupić na komunię dla chłopca i dla dziewczynki?

Dziś nie będziemy oceniać mód komunijnych. Każda rodzina zdecyduje najlepiej. Postaramy się wam pomóc w jednym z trudniejszych zadań stojących przed rodzicem - w zorganizowaniu przyjęcia komunijnego. Sprawdźcie, jak zabrać się do tego krok po kroku!

Plan przygotowań przyjęcia komunijnego

Lista gości

Podstawowa zasada organizatora: sprawdź, ile osób pojawi się na twoim przyjęciu. Wypisz wszystkich, którzy powinni towarzyszyć malcowi w tym bardzo ważnym dla niego dniu. Zacznij od najważniejszych postaci, czyli tych najbliżej związanych z twoją rodziną. Nie powinno zabraknąć tam domowników, babć i dziadków oraz rodziców chrzestnych. Określenie liczebyi uczestników pozwoli nam zweryfikować budżet oraz podjąć decyzję o miejscu (dom, lokal).

Ile kosztuje przyjęcie komunijne? Zweryfikuj budżet

Wielu z nas woli zaczynać od tej części. Co przyjdzie nam z listy gości, skoro nie mamy pieniędzy na wyprawienie przyjęcia? Zakładamy jednak, że dysponujemy budżetem pozwalającym urządzić choćby skromne spotkanie w kameralnym gronie.

Przejdźmy do rzeczy: weryfikacja budżetu. Do spółki z listą gości należy przygotować wstępne założenia: ile maksymalnie możemy wydać na imprezę? Tysiąc złotych, dwa tysiące, może dwadzieścia? Przelicz teraz całą kwotę na osobę. Otrzymasz w ten sposób średni, przybliżony koszt jednostkowy. Jeśli twoim zdaniem suma jest zbyt niska, żeby należycie ugościć zaproszonych, to powinieneś wrócić do punku poprzedniego i wykreślić kilka nazwisk (jeśli jest to w ogóle możliwe).

Pamiętaj, że kwota na osobę musi uwzględniać wyżywienie, koszty zaproszeń oraz przygotowanie miejsca.

Przeczytaj również: Jaki prezent kupić dziewczynce na komunię?

Gdzie urządzić przyjęcie komunijne?

Z reguły mamy dwie podstawowe opcje: dom lub lokal. Obie mają swoje mocne i słabe strony. O doborze powinny decydować przede wszystkim:

  • liczba gości;
  • budżet;
  • wielkość lokalu - niektórzy z nas mają pokaźne domy, w których bez trudu urządzą nawet większą imprezę. Pewne osoby decydują się także na "wypożyczenie" domu bliskich krewnych;
  • dostępność lokalu w danym terminie - sezon komunii to gorący okres więc możesz mieć problem ze znalezieniem sali w swojej okolicy;
  • odległość lokalu od kościoła i dojazd - dotyczy to w szczególności sal podmiejskich oraz sytuacji, w której na naszej liście figurują osoby zamiejscowe;
  • zaplecze gastronomiczne - kuchnia, możliwość dopasowania menu.

Przyjęcie komunijne w wynajętym lokalu

W przypadku dużej liczby zaproszonych gości, lepiej zdecydować się na pobliską, sprawdzoną restaurację, w której wszyscy bez problemu się zmieszczą. Lokal zapewni odpowiednią, uroczystą oprawę, której wymaga taka niepowtarzalna okazja. Przede wszystkim odciąży nas w przygotowaniach. Nie będziemy musieli martwić się o jedzenie ani dekoracje. Przy wyborze tego rozwiązania musimy jednak liczyć się z poniesieniem dużo wyższych kosztów niż gdybyśmy organizowali przyjęcie we własnym zakresie. W ramach ograniczania wydatków, warto przemyśleć np. upieczenie własnego tortu i ciast. Większość lokali oferuje możliwość podania deseru przyniesionego przez rodzinę, a dzięki temu cena za całe przyjęcie będzie nieco niższa.

Warto upewnić się także, czy wybrany lokal jest dostosowany do wyjątkowych potrzeb, np. czy ma kącik zabaw dla maluchów, podjazdy dla wózków (rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawni) oraz sprawnie działające sanitariaty. Poczytaj także opinie o lokalu. Pozwoli ci to uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak urządzić przyjęcie komunijne w domu?

Jeśli liczba zaproszonych gości jest niewielka, to możemy zorganizować uroczystość we własnym domu. Takie rozwiązanie z pewnością ograniczy poniesione koszty, jednak niesie ze sobą dużo więcej pracy, związanej przede wszystkim z szykowaniem jedzenia i przystrajaniem domu.

Kamila, pracownik firmy kateringowej, na co dzień mama 10-letniego Emila:

Organizacja przyjęcia komunijnego we własnym domu wymaga dużej zdolności planowania z wyprzedzeniem. Przede wszystkim należy opracować menu w taki sposób, by nie spędzić całego dnia w kuchni. Zawczasu przygotujmy sobie gotowy posiłek dla całej rodziny, który w trakcie przyjęcia wystarczy po prostu podgrzać. Jako pierwsze danie podajcie oczywiście zupę, np. tradycyjny polski rosół. W formie dania głównego doskonale sprawdzą się np. krokiety z barszczem lub pieczone udka kurczaka, które wystarczy jedynie wyjąć z piekarnika i podać z ugotowanymi ziemniakami i zrobionymi wcześniej surówkami. Na stole podczas przyjęcia powinny stać również sałatki i lekkie przekąski oraz kilka rodzajów ciast w ramach deseru. Nie zapomnijmy także o dużej ilości napojów i soków, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli obawiamy się o nasze umiejętności w zakresie gotowania, to możemy oczywiście skorzystać z oferty sprawdzonej firmy cateringowej. Gotowe dania zostaną nam dostarczone o określonej przez nas porze, jednak wiąże się to oczywiście z wyższym kosztem.

Menu na przyjęcie komunijne

Bez względu na to, czy korzystamy z gotowego kateringu oferowanego przez lokal (lub zamówionego w firmie zewnętrznej), czy samodzielnie przygotowujemy posiłek, należy założyć pewną różnorodność. Wcześniej, podczas zapraszania gości, warto upewnić się co do ich specjalnych preferencji. Dotyczy to przede wszystkim diet wykluczających (alergicy, weganie, wegetarianie). Oczywiście powinieneś uwzględnić również upodobania swojego dziecka - na stole nie powinno zabraknąć jego ulubionego dania.

Ważne, żeby dobrze przemyśleć ilość i formę podania dań (podanie gotowych porcji, ustalone menu do wyboru uczestników przyjęcia, szwedzki stół). Wpływa to na czas przygotowania, a także poniesione przez nas koszty. Zaplanuj liczbę dań (przystawki, zupa, danie główne, deser, zimne przekąski, napoje).

Nie zapominaj także o swoich możliwościach i zdolnościach kulinarnych. Nawet najlepsi kucharze amatorzy mogą nie podołać wyzwaniu gotowania dla większej grupy.

WAŻNE: podczas obiadu z okazji Pierwszej Komunii Świętej  nie powinno się serwować alkoholu! Pamiętaj, że to święto twojego dziecka. Możesz ewentualnie pokusić się o symboliczną lampkę wina musującego (dla maluchów bezalkoholowego).

Jaki tort na komunię?

Tort jest jedną z kluczowych części przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Zamawiaj go w sprawdzonej cukierni. Nie przesadzaj z jego wielkością. Praktyka pokazuje, że ten rodzaj ciast nie cieszy się największym zainteresowaniem ucztujących, którzy z reguły częstują się niewielkim kawałkiem tylko z grzeczności. Przygotowanie tortu możesz także zlecić restauracji, w której odbędzie się wasza impreza.

Zaproszenia na przyjęcie komunijne

Gdy wybierzesz już lokal, zdecydujesz się na liczbę gości, to możesz zacząć rozsyłać zaproszenia. Podobnie jak w przypadku innych większych imprez rodzinnych do rodziny i przyjaciół  wypada wysłać specjalne karneciki, na których podasz informacje o dacie wydarzenia, miejscu spotkania po mszy świętej oraz namiarach na ciebie lub drugiego rodzica/opiekuna. Taka forma podkreśla formalny charakter spotkania, stanowi również właściwe potwierdzenie zaproszenia. Rozmowa telefoniczna czy mail czasem wystarczą, ale chcąc podkreślić wagę wydarzenia, lepiej wręczyć zaproszenia osobiście lub wysłać tradycyjną pocztą.

WAŻNE: zaproszenia należy rozesłać nie później niż 3-4 tygodnie przed imprezą! Twoi goście również muszą się przygotować do obchodów Pierwszej Komunii Świętej malucha.

Jakie dekoracje na przyjęcie komunijne?

Istotnym elementem świadczącym o randze wydarzenia są dekoracje sali i stołu. Bez wątpienia należy pochylić się nad kwestią stosownego nakrycia. Dodatkowo warto subtelnie przyozdobić zajmowane przez nas pomieszczenie. Nie przesadzajmy z liczbą zdobień, gdyż łatwo pójść w tandetę. Wystarczy kilka eleganckich akcentów nawiązujących do Pierwszej Komunii Świętej. Niewątpliwą radość naszemu dziecku sprawi również wyróżnienie jego miejsca przy stole.

Nie warto przesadzać z dekoracjami sali. Zamiast tego postaw na przykuwający wzrok kącik. W ten sposób możesz przygotować np. stolik z deserami - słodkie wypieki tematyczne będą lepszą dekoracją niż mnóstwo balonów i serpentyn.

W dzień Pierwszej Komunii Świętej nie wystarczy posadzić uczestników przy stole. Trzeba zadbać o ich dobrą zabawę. O ile dorosłym może wystarczyć miła rozmowa, o tyle dzieciom przyjdzie trudno wysiedzieć w eleganckich ubrankach. Pomyśl o jakiejś formie rozrywki dla znudzonych maluchów. Możesz przygotować kącik zabaw bądź wygrodzić kawałek parkietu do tańca. Jeśli pogoda zapowiada się ładnie, to możesz zaproponować innym rodzicom zabranie ubrań na przebranie (głównie z myślą o dziecku, ale jeśli oni również chcieliby dołączyć do gry, to czemu nie) i przygotować kilka wesołych gier na świeżym powietrzu.

Stwórz plan przyjęcia komunijnego

Udane przyjęcie musi być dobrze rozplanowane. Układanie harmonogramu nie może ograniczać się wyłącznie do samej imprezy. To, co będzie się działo w trakcie, w dużej mierze zależy od uroczystości odbywających się w kościele: kiedy pojedziemy do lokalu i kiedy podamy posiłek. Niekiedy trzeba uwzględnić również konieczność przerwania imprezy w związku z wizytą u fotografa (zdjęcie pamiątkowe) czy popołudniowym spotkaniem w kościele (rozdanie pamiątek). Jeśli wynajmujecie lokal tylko na czas posiłku, gdyż w zanadrzu macie naszykowane inną formę zabawy (np. rodzinny wypad na basen), to musicie uwzględnić stosownie długą przerwę między jedną atrakcją a drugą. Niegrzecznym byłoby popędzanie gościa jedzącego obiad. Podlicz również czasy przejazdów z miejsca A do punktu B.


Pamiętaj, że w dzień Pierwszej Komunii Świętej najważniejsze jest twoje dziecko i wasz dobry nastrój. Nie daj się zjeść nerwom i działaj spokojnie. Nie krępuj się prosić o pomoc - czasami lepiej skorzystać ze wsparcia innych niż dźwigać wszystko na swoich barkach. Im więcej na siebie weźmiesz, tym większe prawdopodobieństwo popełnienia gafy.

Autorka: Sylwia Stwora

Autor: Sylwia Stwora