Data modyfikacji:

Smoczek uspokajacz – czy to pomaga?

Autor: Sylwia Stwora

Zmęczony, zdenerwowany czy rozdrażniony malec zwykle uspokaja się, gdy znajdzie się blisko piersi matki, której ssanie przynosi ukojenie nerwów i poczucie bezpieczeństwa. Jednak jeśli uspokajanie dziecka w ten sposób staje się uciążliwe z pomocą może przyjść smoczek uspokajacz.

Potrzeba ssania jest bardzo silnym pragnieniem każdego malucha. Już u 18-tygodniowego dziecka, które znajduje się w brzuchu mamy można zauważyć zaspokajanie pragnienia poprzez wkładanie kciuka do buzi. Po narodzinach zwykle miejsce to zajmuje pierś matki. Podczas karmienia maluszek czuje jej bliskość, a tym samym bezpieczeństwo. Jednak, jeśli pociecha potrzebuje nieustannej obecności mamy i masz wrażenie, że będzie spokojna jedynie ciągle upominając się o pierś, warto pomyśleć o zastosowaniu smoczka uspokajacza. Stanie się on dla dziecka zastępcą piersi.

Może być on również sposobem na uspokojenie, gdy malec zrobi sobie krzywdę, np. przewróci się i uderzy w główkę. Istotne jest, aby wybierać smoczek uspokajacz zgodnie z wiekiem dziecka (oznaczenie znajdziesz na opakowaniu produktu) oraz z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka lub atestem Polskiego Związku Higieny.

Warto pamiętać, że długotrwałe ssanie smoczka może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka, prowadząc m.in. do wad zgryzu czy choroby próchnicowej. Stąd gadżet uspokajacz powinien być stosowany z umiarem i podawany malcowi jedynie w momencie, gdy faktycznie inne sposoby nie pomagają przy rozdrażnieniu, płaczu czy krzykach. Można pozwolić pociesze zasnąć ze smoczkiem, ale już na czas odpoczynku należy go wyjąć.

Ważne jest też, aby odpowiednio wcześnie oduczyć dziecko ssania smoczka. Można próbować zastąpić go np. maskotką. Warto również wprowadzić pewne rytuały związane np. z wieczornym spaniem w postaci kąpieli i masażu przy użyciu odpowiednich kosmetyków relaksacyjnych dla dziecka, opowiadanie bajek i śpiewanie kołysanek.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!