Data publikacji:

Obalamy mity: Sok to samo zdrowie? Niekoniecznie...

Autor: Justyna Mazur

"No masz, masz jeszcze łyczka! Wypij! Na zdrowie!" - ostatnio z takim tekstem na ustach przyłapałam własną babcię, częstującą sokiem z kartonu moje dwuletnie dziecko. Czy sok dla dzieci to rzeczywiście taki świetny pomysł? Jak się okazuje - niekoniecznie!

Reklamy sprawiły, że sok dla dzieci zwykło się traktować jako superzdrowy napój, który nie tylko gasi pragnienie, ale i dostarcza cennych składników odżywczych. I rzeczywiście - tak może być. Ale wyłącznie wtedy, gdy uważnie wybierzemy go ze sklepowej póki (a najlepiej - sami wyciśniemy), a później będziemy kontrolować spożywaną ilość.

Sok nie może być pity bez umiaru! Maluchom do 1 rż. specjaliści radzą około 100 ml dziennie. Później dawkę można podwoić, ale pamiętając,  że częste sięganie po słodki napój może prowadzić do próchnicy i otyłości. Najlepsza do gaszenia pragnienia jest zawsze woda.

Ważne, by dokładnie sprawdzać etykiety i skład produktów. Sok to nie to samo co nektar i napój - te dwa ostatnie raczej nie powinny znaleźć się w diecie dziecka. Nektar, mimo szlachetnej nazwy, to rozcieńczony sok (jego zawartość to najwyżej 50 proc.), zawierający także wodę i substancje słodzące oraz kwas cytrynowy. A napój koło soku nawet nie stał - najczęściej wsypuje się do niego kilka łyżek cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, a doprawia barwnikami i aromatami. Dzieci powinny się trzymać od takiego wynalazku raczej z daleka. 

I jeszcze jedno - czasem zamiast soku warto dać dziecku owoc. Nie lubi? To może skuszą je żelki zrobione z soku. TUTAJ znajdziecie przepis.

Sok dla dzieci. Jeżeli decydujemy się go podać od czasu do czasu sok, warto pamiętać, że:

  • Najlepsze są soki naturalne, przecierowe, lub świeżo wyciśnięte - bez cukru i innych substancji słodzących
  • Sok zawierający wyciśnięte warzywa - np. seler naciowy - ma mniej cukru niż sok wyciśnięty z samych owoców. A może smakować równie wybornie!
  • Soki oznaczone jako świetne dla dzieci nie zawsze takie są! Nawet renomowane marki wypuszczają na rynek soki z dodatkiem cukru