Data modyfikacji:

Śpiworek czy kołderka – co jest bezpieczniejsze dla dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Śpiworek czy kołderka – wybór między tymi dwoma rodzajami okrycia na czas snu dziecka to twardy orzech do zgryzienia dla niejednego rodzica. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Z naszymi podpowiedziami będzie Ci łatwiej wybrać bezpieczniejszą formę dla Twojej pociechy.

Podstawową zaletą śpiworka dziecięcego jest to, że malec może przez całą noc spać w stałej, komfortowej temperaturze, bo w czasie zmiany ułożenia ciała nie zrzuci okrycia. Dodatkowo nie ma możliwości, żeby dziecko naciągnęło tak śpiwór, aby zakryć całą głowę, co oznacza, że nie musisz obawiać się, iż może się udusić. Nie będziesz też musiała kontrolować, czy malec jest prawidłowo przykryty i wstawać za każdym razem, gdy nakrycie zsunie się lub spadnie.

Sprawdzi się też w przypadku, gdy Twoja pociecha nie potrafi poprawnie unosić główki (trudno jest się jej przekręcić, gdy raz wyląduje na brzuchu). W śpiworku malec nie będzie miał możliwości wydostania się z łóżeczka. Poza tym odpowiednio dopasowany model, który będzie dobrze otulał dziecko, da mu poczucie „ciasnoty” znanej z pobytu w brzuchu mamy, gdzie czuł się bezpiecznie.

Z kolei na plus kołderki należy zapisać to, że nie ogranicza ruchów. Z drugiej strony malec może ją zrzucić, a przez to zmarznąć. Ze względu na ryzyko podduszenia, lepiej stosować ją u starszej pociechy (zalecana jest dla dzieci powyżej 1 roku życia) lub bardzo spokojnego dziecka. Najlepiej, przejść do niej po śpiworku, gdy pociecha zaczyna samodzielnie wstawać.

Ostateczne rozstrzygnięcie sporu między śpiworkiem a kołderką należy do Ciebie. Znając wady i zalety każdego z nich z pewnością uda Ci się dopasować rozwiązanie najlepsze dla Twojego malca. Jednak niezależnie od wybranej wersji legowiska, pamiętaj o tym, aby kupować produkt posiadający atesty potwierdzające spełnianie standardów bezpieczeństwa oraz wykonane z materiałów nie wywołujących reakcji alergicznych.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!