Ta książka to obowiązkowa pozycja w każdej dziecięcej biblioteczce!

0

No dobra, często ekscytuję się książkami dla dzieci, bo z nieukrywanym zachwytem obserwuje ten wciąż rosnący w siłę rynek wydawniczy.  W tym jednak wypadku zachwyt to zdecydowanie za małe słowo. „Życie, co to takiego” ta książka GENIALNA i myślę, że powinna znaleźć się w każdej biblioteczce małego człowieka.

Udawałam, że nie widzę widniejącego na okładce opisu 7+ i ciut się na tym niewidzeniu przejechałam – dla 4,5-letniego Dziedzica książka jest rzeczywiście zbyt trudna. Co prawda polubił ją i czasem każe sobie czytać, ale z odpowiedziami ma problem. A to o odpowiedzi na zadane pytania – czasem piekielnie trudne – właśnie tu chodzi.

Spójrzmy na przykład:

Dlaczego życie bywa ciężkie?

Bo czasem czuję się samotny…

  • Czy samotność jest aż taka straszna?
  • Czy możesz czuć się samotny, jeśli ktoś cię kocha?
  • Czy myślisz, że tylko Ty czujesz się samotny?

Dlaczego jeszcze życie bywa ciężkie?

Bo rodzice mnie nie rozumieją

  • Czy Ty próbujesz zrozumieć rodziców?
  • Czy rodzice muszą być idealni?
  • Czy to znaczy, że Cię nie kochają?

Takich fascynujących pytań jest w książce znacznie więcej. Niech nie przerazi Was nadtytuł – „dzieci filozofują”. Nie jest to atlas filozofii dla najmłodszych, to po prostu wspaniałe zaproszenie w świat WAŻNYCH PYTAŃ.  Zaręczam – zmuszają do refleksji nie tylko dzieci!

Życie. Co to takiego, wyd Zakamarki, od 25,49 zł; „Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi? Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka (materiały wydawcy)

,Świetną recenzję serii – bo oprócz „Życia…” jest jeszcze „Uczucia, co to takiego?”, „Dobro i zło, co to takiego?”, „Ja, co to takiego?”, „Piękno i sztuka, co to takiego?” (wszystkie i wiele innych wydanych przez Zakamarki znajdziecie TUTAJ) przeczytałam na jednym z nauczycielskich blogów. Facet napisał: Siła tych książek polega na tym, że nie dają – jak niemal każda książka dla dzieci i młodzieży – gotowych odpowiedzi. Nie znajdziecie w nich morału, nikt was nie pouczy jak wolno, a jak nie wolno się zachować, a co najwyżej dyskretnie zasugeruje, w jaką stronę podążać.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.