Data publikacji:

Trampolina ogrodowa dla dziecka: bezpieczna czy nie?

Autor: Sylwia Stwora

Trampoliny ogrodowe to zabawki coraz popularniejsze na polskim rynku. Wraz z rozpoczęciem lata pojawia się ich coraz więcej w naszych ogrodach. Jednak zabawa w skakanie wzbudza w wielu rodzicach obawy o bezpieczeństwo ich maluchów. Pora rozstrzygnąć: Trampolina ogrodowa dla dziecka - bezpieczna czy nie?

Rodzice rozbrykanych, aktywnych maluchów chcieliby dostarczyć im dużo dobrej zabawy, a kupno trampoliny zapewnia wielogodzinną rozrywkę dla małych i dużych użytkowników. Jednak często zastanawiamy się, czy taki zakup to dobry pomysł, patrząc przez pryzmat bezpieczeństwa. Czy zabawa w skakanie może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne dla maluchów?

Trampolina ogrodowa a bezpieczeństwo

Ćwiczenia na trampolinie polecane są dzieciom oraz osobom dorosłym jako znakomity zamiennik ćwiczeń aerobowych. Skakanie rozwija mięśnie całego ciała, poprawia koordynację ruchową oraz umiejętność zachowywania równowagi. Używanie trampoliny przynosi młodemu organizmowi wiele korzyści, m.in. poprawia krążenie, wzmacnia kręgosłup oraz usprawnia mięsień sercowy. Skakanie nie obciąża stawów, dlatego to wspaniała forma aktywności fizycznej również dla maluchów z nadwagą.

Skoki na trampolinie to świetna zabawa dla całej rodziny. Poczujesz się jak dziecko bez względu na wiek!

Trampoliny ogrodowe owiane są złą sławą głównie ze względu na ryzyko urazów, które mogą wystąpić podczas skakania. Choć taka rozrywka wydaje się być zajęciem bezpiecznym, to niestety dzieci podczas nieuważnej zabawy mogą nabawić się kontuzji. Najczęściej występującymi urazami są: naciągnięcia mięśni, zwichnięcia lub skręcenia. Do przykrych w skutkach zdarzeń dochodzi zwykle, gdy na trampolinie bawi się kilka maluchów. W takich sytuacjach to zwykle najlżejsza osoba jest najbardziej narażona na urazy. Dzieci mogą zderzyć się głowami, przypadkowo wylądować sobie na głowie, rękach czy nogach lub kopnąć towarzysza zabawy. Szkrab może też niefortunnie upaść na metalowe elementy lub wypaść z trampoliny, jeśli siatka nie będzie zamknięta. Stąd ważne jest, aby zabawa zawsze odbywała się pod ścisłą kontrolą dorosłego. Najlepiej też, aby na trampolinie bawiło się jedno dziecko.

Kupno trampoliny

Trampoliny ogrodowe, czyli te najpopularniejsze, przeznaczone są głównie do zabawy na własny użytek. Modele skierowane specjalnie na użytek dzieci zostały zaprojektowane dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa maluchów, niestety kosztem ograniczenia wagowego do 45 kg. Pamiętajmy jednak, że trampolina ogrodowa to zakup na lata. Warto od razu zainwestować w większą, by oszczędzić sobie wydatków w przyszłości, kiedy nasze dziecko już wyrośnie z dotychczasowej zabawki. Planując zakup trampoliny, warto systematycznie uczulać malca o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa i zachowania ostrożności nawet podczas radosnej zabawy.

Jeśli sprzedawca nam na to pozwoli, to już w chwili zakupu należy przetestować gadżet dla pewności i spokoju ducha. Przy zakupie trampoliny warto rozejrzeć się za drabinką do niej. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a znacząco poprawia komfort korzystania z tej świetnej zabawki.

Duży wybór trampolin znajdziesz TUTAJ.