Data publikacji:

Waga po ciąży – jak dojść do formy?

Autor: Sylwia Stwora

Wiele kobiet po porodzie boryka się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej i zbędnymi kilogramami. Zła kondycja organizmu potrafi skutecznie zepsuć humor młodej mamie. Dziś radzimy jak sprawić, aby waga po ciąży wróciła do tej sprzed.

Wśród problemów, z którymi borykają się młode mamy spotykamy szarą, pozbawioną jędrności skórę, obwisły brzuch, wypadanie włosów, a także (lub przede wszystkim) zbędne kilogramy. Warto pamiętać, że każda kobieta w indywidualny sposób przechodzi okres po ciąży i dojście do siebie u niektórych następuje szybciej, a u innych trwa dłużej.

Aby waga po ciąży wróciła do tej upragnionej musimy wprowadzić zmiany w diecie. Jednak w tej kwestii należy być niezwykle ostrożnym, ponieważ nie możemy zapominać o dostarczaniu dziecku niezbędnych substancji odżywczych. Jeśli karmisz piersią normalne jest, że masz większe zapotrzebowanie energetyczne. Jednak po okresie laktacji możesz przejść na dietę, np. proteinową, której podstawą jest zwiększenie spożycia białka.

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na to, aby nasza waga po ciąży nas zadawalała. Kobieta może rozpocząć ćwiczenia po około miesiącu od porodu, w przypadku cesarskiego cięcia po około 6 tygodniach. Początkowo zastosujmy lekki trening ogólny, dwa razy w tygodniu. Doskonałym sposobem jest jazda na rowerze, na rolkach, a także basen. Z czasem możemy zwiększyć intensywność i nasycenie ćwiczeń, ale w tej kwestii najlepiej poradzić się doświadczonego instruktora lub trenera.

Jednak waga po ciąży to nie wszystko, na co powinnyśmy zwrócić uwagę po porodzie chcąc wrócić do formy. Ważna jest także pielęgnacja skóry. Do najważniejszych zabiegów kosmetycznych przywracających jej blask i naturalny koloryt są zabiegi nawilżające, kojące i odżywiające. W sklepach odnajdziemy wiele produktów przeznaczonych dla młodych mam z mocznikiem, witaminą C i kwasami glikolowymi.