Data modyfikacji:

Wapń i jego rola w odżywianiu dziecka

Autor: Sylwia Stwora

Lekarze i specjaliści na każdym kroku podkreślają rolę, jaką odgrywa wapń w odżywianiu dziecka. Jeśli nie wiesz, za co jest tak naprawdę odpowiedzialny, pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wapń jest jednym z pięciu najważniejszych składników mineralnych dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. To główny budulec kości i zębów. Występuje przede wszystkim w żywności, wodzie pitnej oraz w różnego rodzaju suplementach diety.

Główną rolą, jaką odrywa wapń jest współpraca z mięśniami – pobudza je do kurczenia się oraz rozkurczania. W zasadzie większość procesów, jakie dzieją się w organizmie człowieka związanych jest z tym działaniem (bicie serca, mruganie, praca jelit). Składnik jest magazynowany głównie w kościach, zębach, paznokciach oraz włosach. Przyswajalność wapnia jest najwyższa u niemowląt, które karmione są mlekiem matki i wynosi aż 61%. U osób dorosłych przy spożywaniu produktów mlecznych jest to tylko 50%.

Wapń jest niezwykle ważny w diecie dziecka w okresie wzrastania i rozwoju kości. Jego spożycie powinno być bardzo duże, gdyż pomaga to w budowaniu i formowaniu szkieletu. Dzięki wysokiemu stężeniu w organizmie, niweluje problemy związane z łamliwością kości oraz zębów, a także deformacją. Zmniejsza ryzyko krzywizny u dzieci, a co za tym idzie – chroni przed zaburzeniami wzrostu. Wapń powinien być dostarczany maluchowi jeszcze w okresie ciąży, dlatego przyszłe mamy powinny dbać, by ich dieta bogata była w produkty mleczne oraz suplementy na bazie tego cennego składnika mineralnego.

Dzieci od 1 do 3 r.ż. powinny spożywać dziennie 2 porcje mleka oraz 1 bogatą w inne produkty z grupy nabiału. W diecie starszych pociech wartość ta powinna wynosić od 3 do 4 posiłków zawierających wapń. Jego źródłem jest przede wszystkim mleko, jogurty, śmietana, kefir, ser biały i żółty. Jeśli chodzi o warzywa, warto wymienić ziemniaki, fasolę oraz brokuły. Zamiennikiem może być także sok pomidorowy, jabłkowy lub grejpfrutowy, z tym, że obecność tego składnika mineralnego jest w nich o wiele niższa.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!