Data modyfikacji:

Wybieramy łóżko dla starszego dziecka

Autor: Sylwia Stwora

W momencie, gdy łóżeczko staje się zbyt małe dla szybko rosnącej pociechy rodzice stają przed poważnym dylematem – rozkładany fotel, sofa czy może tradycyjny tapczan? Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam rozwiązać problem kupna łóżka dla starszego dziecka.

Wybierając łóżko dla starszego dziecka należy zwrócić uwagę, aby materac nie był ani za twardy, ani też zbyt miękki, gdyż nie tylko wpłynie to na jakość snu, ale może przyczynić się do problemów z kręgosłupem. Należy również sprawdzić, czy mebel do spania posiada odpowiednie atesty potwierdzające standardy bezpieczeństwa. W przypadku dwu- lub trzylatków można zdecydować się na łóżko z belkami czy barierkami, które zapobiegną bolesnym upadkom w trakcie snu czy podczas zabawy, a gdy maluch podrośnie będzie je można zdemontować.

Ważną kwestią jest funkcjonalność tapczanika, dlatego warto sięgać po modele posiadające pojemne szuflady, do których zmieści się pościel czy inne drobiazgi. Istotne jest, aby wybierać łóżko o solidnej i wytrzymałej konstrukcji, np. z drewna sosnowego, dębowego lub buku, oraz z obiciem z naturalnej i łatwej w czyszczeniu tkaniny, np. skóry.

Przy dwójce starszaków, idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup łóżka piętrowego lub modelu parterowego (wysuwanego), który składa się z dwóch identycznych materacy. Druga wersja sprawdzi się idealnie, jeśli pokój rodzeństwa nie jest zbyt duży – mebel w trakcie dnia można złożyć i zamienić w sofę. Łóżko piętrowe można kupić również przy jednym dziecku – wówczas jedna część będzie służyć do spania, a druga zabaw lub przechowywania drobiazgów pociechy. Świetną alternatywą może być łóżko odwrócone, które posiada dwie opcje montażu – na górze lub nisko nad podłogą.

Na zakupy warto wybrać się z samym zainteresowanym, który najlepiej określi, co mu się podoba i jaki model w pełni odpowiada jego potrzebom. To przecież dziecko będzie na co dzień korzystać z mebla, zasypiać, odpoczywać i bawić się na nim, dlatego powinien on zapewniać pełen komfort i bezpieczeństwo młodemu użytkownikowi. Łatwiej będzie nam też dobrać wielkość łóżka do gabarytów naszej pociechy – na długość powinno być o ok. 30 cm większe niż wzrost dziecka.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!