Data publikacji:

Wybieramy łóżko dla starszego dziecka

Autor: Sylwia Stwora

W momencie, gdy łóżeczko staje się zbyt małe dla szybko rosnącej pociechy rodzice stają przed poważnym dylematem – rozkładany fotel, sofa czy może tradycyjny tapczan? Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam rozwiązać problem kupna łóżka dla starszego dziecka.

Wybierając łóżko dla starszego dziecka należy zwrócić uwagę, aby materac nie był ani za twardy, ani też zbyt miękki, gdyż nie tylko wpłynie to na jakość snu, ale może przyczynić się do problemów z kręgosłupem. Należy również sprawdzić, czy mebel do spania posiada odpowiednie atesty potwierdzające standardy bezpieczeństwa. W przypadku dwu- lub trzylatków można zdecydować się na łóżko z belkami czy barierkami, które zapobiegną bolesnym upadkom w trakcie snu czy podczas zabawy, a gdy maluch podrośnie będzie je można zdemontować.

Ważną kwestią jest funkcjonalność tapczanika, dlatego warto sięgać po modele posiadające pojemne szuflady, do których zmieści się pościel czy inne drobiazgi. Istotne jest, aby wybierać łóżko o solidnej i wytrzymałej konstrukcji, np. z drewna sosnowego, dębowego lub buku, oraz z obiciem z naturalnej i łatwej w czyszczeniu tkaniny, np. skóry.

Przy dwójce starszaków, idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup łóżka piętrowego lub modelu parterowego (wysuwanego), który składa się z dwóch identycznych materacy. Druga wersja sprawdzi się idealnie, jeśli pokój rodzeństwa nie jest zbyt duży – mebel w trakcie dnia można złożyć i zamienić w sofę. Łóżko piętrowe można kupić również przy jednym dziecku – wówczas jedna część będzie służyć do spania, a druga zabaw lub przechowywania drobiazgów pociechy. Świetną alternatywą może być łóżko odwrócone, które posiada dwie opcje montażu – na górze lub nisko nad podłogą.

Na zakupy warto wybrać się z samym zainteresowanym, który najlepiej określi, co mu się podoba i jaki model w pełni odpowiada jego potrzebom. To przecież dziecko będzie na co dzień korzystać z mebla, zasypiać, odpoczywać i bawić się na nim, dlatego powinien on zapewniać pełen komfort i bezpieczeństwo młodemu użytkownikowi. Łatwiej będzie nam też dobrać wielkość łóżka do gabarytów naszej pociechy – na długość powinno być o ok. 30 cm większe niż wzrost dziecka.