Data modyfikacji:

Wybieramy pierwszy kubeczek dla dziecka

Autor: Sylwia Stwora

Rozstanie z butelką wcale nie musi oznaczać wejścia z dzieckiem na pole bitwy. Kolorowy kubek niekapek czy zwykły garnuszek z bajkowym wzorem sprawią, że nauka samodzielnego picia przebiegnie sprawnie, bez krzyków i zbędnych nerwów. Czym kierować się wybierając pierwszy kubeczek dla dziecka?

Nie ma jednego, określonego momentu, w którym dziecko powinno zacząć samodzielnie pić z kubka. Zwykle dzieje się to między 6 a 9 miesiącem życia. Naukę zamiany butelki na kubek warto rozpocząć, gdy malec potrafi stabilnie siedzieć, a jedzenie z łyżeczki nie sprawia mu problemów.

Na początku najlepszym rozwiązaniem będzie kubek wykonany z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Wersja ceramiczna jest zbyt ciężka i niepraktyczna dla małego użytkownika.

Malec może mieć problemy z utrzymaniem kubka – upuści go, pobrudzi się, a w najgorszym wypadku, gdy garnuszek się rozbije, może pokaleczyć się o jego części. Znacznym ułatwieniem w usamodzielnianiu się dziecka będzie kubek niekapek, który da malcowi dodatkowo wrażenie, jakby piło z butelki. To rozwiązanie, podobnie jak bidon ze słomką, sprawdzi się zwłaszcza w trakcie spacerów. W domu warto postawić na zwykły model – dziecko szybciej opanuje umiejętność „dorosłego” picia. Zwróć uwagę, czy kubek posiada atesty PZH lub opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Wybierając pierwszy kubek dla dziecka warto sięgnąć po taki, który posiada dwa uchwyty i małą pojemność np. 120 ml. Dobrze, gdy dodatkowo posiada powłokę antypoślizgową. Malcowi będzie łatwiej utrzymać go w maleńkich rączkach. W przypadku kubka niekapka ważny jest zaworek – zapobiega wylewaniu się napoju z wnętrza pojemnika, przykrywka – musi być tak dopasowana, aby przy obracaniu czy przechylaniu kubka nic nie wydostawało się na zewnątrz oraz ustnik czy dzióbek. Dla młodszych dzieci należy wybierać wersję silikonową lub gumową, natomiast dla starszych – plastikowy.

Kubek sportowy

Jeśli Twoja pociecha jest większa, możesz zdecydować się na wspólne zakupy. Przynajmniej będziesz mieć pewność, że dziecko z przyjemnością wypije zawartość kubka, niezależnie od tego, czy znajdzie się w nim mleko, woda czy słodki soczek.

Kubek niekapek 4 w 1

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!