Data modyfikacji:

Jak wygląda edukacja domowa?

Autor: Sylwia Stwora

Z roku na rok przybywa zwolenników edukacji domowej. Ta alternatywa dla współczesnego szkolnictwa ma z pewnością wiele zalet, m.in. indywidualizację nauczania czy umacnianie więzi rodzinnych. Coraz więcej polskich rodziców rezygnuje z edukacji szkolnej, w związku z czym nasuwa się pytanie: jak dokładnie wygląda edukacja domowa?

Ustawa o systemie oświaty zezwala na edukację domową, jednak dziecko nadal musi być formalnie zapisane do konkretnej placówki. Szkoła ta ma za zadanie przekazać rodzicom podstawę programową odpowiednią dla wieku dziecka, z której pod koniec roku każdy malec edukowany w domu musi zdać egzamin. W przypadku jego pozytywnego zaliczenia, dziecko otrzymuje świadectwo ukończenia danej klasy, co pozwala mu kontynuować naukę w domu.

To, jak wygląda edukacja domowa na co dzień, zależy w dużej mierze od wieku wychowywanych potomków. Młodsze dziecko większość czasu spędza na zabawie, np. rysowaniu czy lepieniu z plasteliny. Jednak wraz z dorastaniem rośnie też zakres materiału, który musi opanować. Domowe lekcje zaczynają nabierać wtedy bardziej zorganizowanego kształtu, przypominającego lekcje.

Dwustronna tablica z liczydłem*

Większość rodziców, którzy edukują dzieci domowo, deklaruje że ich latorośle uczęszczają na wiele zajęć pozalekcyjnych, treningów sportowych czy kół zainteresowań. To właśnie tam poznają rówieśników i uczą się współżycia w grupie. Większość takich zajęć odbywa się popołudniami, jednakże nauka z rodzicem ma miejsce nie tylko rano. Przebiega ona praktycznie przez cały czas przebywania dzieci z rodzicami, np. na spacerach. Nauczanie w domu nie jest ograniczone czasowo, co pozwala na urozmaicanie zdobywania wiedzy poprzez oglądanie filmów tematycznych, wspólne przerabianie książek spoza kanonu lektur czy wycieczki.

Edukacja domowa charakteryzuje się stosunkowo niskim wskaźnikiem przymusu - dzieci nie są zmuszane do siedzenia w ławce przez kilka godzin dziennie ani do odrabiania lekcji, kiedy są zmęczone. Szkoła w domu doskonale wpisuje się w rytm dnia codziennego - pozwala znacząco zwiększyć czas spędzany wspólnie całą rodziną, np. poprzez wspólne posiłki, lekcje, dyskusje.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!