Data modyfikacji:

Jak wygląda poród w wodzie?

Autor: Sylwia Stwora

Z niecierpliwością czekasz na narodziny dziecka, a jednocześnie przeraża Cię wizja wielogodzinnej i bolesnej akcji porodowej? Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, a Ty i Twój maluszek jesteście zdrowi, możesz zdecydować się na poród w wodzie. Podpowiadamy, jak on wygląda i rozwiejemy wątpliwości na temat bezpieczeństwa tego zabiegu.

Korzyści płynące z porodu w wodzie sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na to, aby ich dziecko przyszło na świat w ten właśnie sposób. Główną rolę odgrywa tutaj ciepła woda, która działa rozluźniająco, a przez to niweluje boleści związane ze skurczami i rozciągającą się tkanką krocza, która nie wymaga nacinania, jak zwykle przy tradycyjnym porodzie. Zanurzenie w wodzie pomaga się odprężyć i zwiększyć intymność rodzącej. To wszystko znacząco wpływa na sam przebieg przychodzenia na świat dziecka – poród trwa krócej, a Ty będziesz mniej zmęczona.

Również maluszek rodząc się w wodzie nie przeżywa nagłego szoku związanego ze zmianą środowiska i temperatur – przecież to właśnie brzuch mamy wypełniony wodami płodowymi były jego domem przez ostatnie 9 miesięcy. Poza tym, zgodnie z badaniami, dziecko urodzone w wodzie ma lepszą koordynację i szybciej rozwija się pod względem ruchowym. Poród w wodzie zmniejsza również ryzyko infekcji i jest w pełni bezpieczny – za pomocą kardiotokografu lekarz i położna cały czas kontrolują czynności serca przychodzącego na świat malca.

Sam poród w wodzie odbywa się w specjalnej, półokrągłej wannie wypełnionej wodą (do ok. 60 cm wysokości) w temperaturze 36-37 stopni C. Czasem dodaje się do niej sól fizjologiczną. Na dnie wanny umieszczana jest folia chroniąca przed bakteriami. Ciężarna może też poprosić o gumową poduszkę pod plecy. Woda – ze względu na śluz, krew i wody płodowe, jest cały czas wymieniana. Do wanny wchodzi się, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 4-5 cm. W przypadku zatrzymania skurczów konieczne jest wyjście z wody i zmiana pozycji, natomiast gdy proces przebiega prawidłowo można pozostać w wannie aż do narodzin dziecka.

Wśród przeciwskazań do porodu w wodzie znajdują się choroby ogólnoustrojowe, układu sercowo-naczyniowego, problemy z ciśnieniem, krwawienie z dróg rodnych czy przodujące łożysko. Zabiegu nie stosuje się również, gdy istnieje podejrzenie wad wrodzonych u dziecka czy w przypadku nieprawidłowego ułożenia płodu.

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.
Sukienki ciążowe

Jaka sukienka ciążowa na wesele?

2019-02-27
Zbliża się ślub Twojej przyjaciółki? A może właśnie otrzymałaś zaproszenie od kuzyna, który chciałby, abyś wspólnie z nim świętowała zawarcie związku małżeńskiego? Pora wybrać idealną kreację, w której przez cały wieczór będziesz się świetnie bawić. Odkryj, jak wybrać sukienkę dla ciężarnych na wesele!