Data modyfikacji:

Zabawa z tatą: budujemy domowy fort

Autor: Sylwia Stwora

Obrona zamku przed atakiem smoka i złych rycerzy? Baza astronautów na Marsie? A może schronienie przed zagrożeniami rodem z gry komputerowej „Minecraft”? Niezależnie od tego, jaki temat zabawy bujna wyobraźnia podpowie Twojemu dziecku, domowy fort będzie się do niej nadawał idealnie. Zresztą sama jego budowa będzie olbrzymią frajdą nie tylko dla Twojej pociechy, ale też dla Ciebie. Do wzniesienia fortu na środku pokoju wystarczą materiały, które bez problemu znajdziesz w domu. Niezbędny będzie też dobry humor w ilościach hurtowych.

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył, aby zamienić pokój w twierdzę nie do zdobycia lub tajną kryjówkę. Wystarczyło do tego kilka krzeseł i poduszek oraz koc i domowy fort był gotów. Niestety, najczęściej zabawa kończyła się interwencją rodziców, którzy zauważyli brak mebli i kanapę ogołoconą z narzuty. Radość płynąca z konstruowania fortu była olbrzymia. Przypomnij ją sobie, a teraz pomyśl, jak cudownie będą się bawić Twoje dzieci, gdy zaproponujesz im wspólne budowanie twierdzy na samym środku salonu. Najpierw może pojawić się niedowierzanie, bo przecież wcześniej nigdy nie proponowałeś takiej rewolucji we wspólnych zabawach. Ale później Twoje pociechy na pewno zechcą powtórki, a potem kolejnej. Budowa fortu na stałe wejdzie do ich kanonu sposobów na spędzanie z Tobą czasu.

Od czego zacząć budowę twierdzy do zabaw? Najpierw ustalcie miejsce, gdzie stanąć ma fort. Najlepszy pomysł to oczywiście największy pokój w mieszkaniu. Oczywiście mama i pozostali domownicy mogą nie być zadowoleni ze stosu pudeł i poduszek, które zagracą salon, więc równie dobrze fort może powstać w pokoju dziecinnym, o ile jest odpowiednio przestronny – chodzi o to, by w trakcie zabawy dostęp do konstrukcji nie był utrudniony, a przez to niebezpieczny.

Gdy lokalizacja została wybrana pora rozejrzeć się na budulcem. Jeżeli dysponujesz pustymi kartonowymi pudłami, wówczas one nadadzą się idealnie do roli „cegieł”, z których powstanie „mur” twierdzy. Są lekkie, więc pociechy mogą bez trudu jest przenosić i ustawiać, a poza tym ich upadek w trakcie zabawy nie będzie groźny. Z tego powodu warto też skorzystać z poduszek. A co z dachem? Sprawdzi się koc rozciągnięty na części kartonów i poduszek. W przypadku ich braku lub zbyt małej ilości warto wykorzystać meble, ale tylko w przypadku, gdy Twoje dzieci są już nieco starsze (np. sześcioletnie) i będziesz mieć pewność, że będą uważać na krawędzie. Użyj krzeseł jako szkieletu konstrukcji, na którym rozłożysz koc lub pled. Może przyjść Ci na myśl wykorzystanie stołu, ale lepiej od razu porzuć ten pomysł. Płacz dziecka przerywający zabawę, gdy niechcący nabije sobie guza to coś, czego Ty i pociecha chcecie przecież uniknąć. Dlatego zabezpiecz rogi krzeseł specjalnymi ochraniaczami z tworzywa sztucznego. Unikaj też budowania zbyt wysokiego fortu; wystarczy, gdy „mury” będą sięgać do pasa dzieci. Zimą bez przeszkód możesz przenieść zabawę w budowanie twierdzy na zaśnieżone podwórko – bloki śniegu z powodzeniem zastąpią poduszki i pudła.

Budowanie fortu jest niezwykle zajmujące, ale to tylko część wspólnej zabawy. Teraz czas budowlę wykorzystać. Twoje dzieci na pewno będą miały masę pomysłów, ale zainspiruj ich własnymi propozycjami. Niech wcielą się dzielnych rycerzy broniących zamku, a Ty zostań groźnym smokiem. Fort może stać się bazą na obcej planecie, którą wspólnie będziecie chronić przez kosmitami (w tej roli pluszowe misie i inne przytulanki). Kowboje i Indianie na Dzikim Zachodzie, tajna kryjówka superszpiegów, a nawet zabawa w dom, bo do niej fort też się nadaje – codziennie możecie wykorzystać domową twierdzę do czegoś innego. Jeżeli Twoje pociechy śledzą przygody bohaterów filmów animowanych, wówczas śmiało możecie się wcielać w ich ulubione postaci.

Po zakończonej zabawie wspólnie posprzątajcie fort i odłóżcie jego części na miejsce – to ważny aspekt wychowawczy i nie możesz go zaniedbać. Niech pudła i poduchy czekają spokojnie, aż dzieci zechcą z Tobą zbudować fort ponownie. Bądź pewien, że nastąpi to szybciej, niż myślisz.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!