Jak zrobić karmnik dla ptaków

0

„Jak mężczyzna mówi, że coś zrobi, to zrobi – nie trzeba mu o tym przypominać co pół roku!”. Znacie to? U nas w domu to nie żart, ale obowiązująca norma. Tacie Dziedzica nie po drodze z młotkiem, wiertarką i innymi tego typu gadżetami, a o powstaniu przydomowego warsztaciku, który wciąż – po kilku latach szumnych zapowiedzi – istnieje tylko w głowie pomysłodawcy, krążą w rodzinie już żarty. Ale, ale…coś jakby drgnęło w tej materii! Wczoraj Tata Dziedzica oznajmił uroczystym tonem: Pokażę ci synu, jak zrobić karmnik dla ptaków. I pokazał! ♥

Najpierw była wyprawa do marektu budowlanego po wszystkie potrzebne rzeczy i zapas karmy, później dwie godziny solidnej, męskiej współpracy. Dziedzic był wniebowzięty! Karmnik wymaga jeszcze odrobiny pracy – potrzebne boczne listewki – ale już służy za ptasią stołówkę. Widzieliśmy nawet pierwszych gości! Niesamowita frajda.

Pod choinką dzieciaki znajdą fantastyczny, pięknie ilustrowany Mały Atlas Ptaków Ewy i Pawła Pawlaków – byśmy mogli rozróżniać naszych stołówkowiczów bez pudła.

Jak zrobić karmnik? Potrzebujecie:

 • sosnowej deski (ok 1 metra)
 • kantówki 120×120 cm
 • dwóch kątowników
 • wkrętów do drewna
 • małych gwoździ
 • papieru ściernego
 • wkrętarki
 • pędzla
 • metrówki
 • impregnatu do drewna
 • młotka

jak zrobić karmnik dla ptaków? To prostsze, niż myślisz!

Chłopaki zaczęli od dachu – połączyli kątownikami dwie sosnowe deski, wcześniej jedną zwężając u góry – tak, by po złożeniu, dach był równy. Później wycięli dwie kantówki o długości 19 cm i cztery zacięte z jednej strony o długości 18 cm i je połączyli. Dwie krótsze przymocowali wkrętami do dłuższych – tworząc konstrukcję pod dach.

Połączone kantówki przykręcili do podłogi – wiercąc otwory w każdym narożniku i używając wkrętów. Na kantówkach stanął dach (przymocowany również za pomocą wkrętów) i to był niemal koniec – pozostało tylko pomalowanie karmnika. Do impregnacji użyli naturalnego pokostu lnianego. Budka gotowa! Proste, prawda? Po drodze było oczywiście kilka zgrzytów – tu coś pękło, tam się rozlało, ale suma summarum akcja pt. budowa karmnika zakończyła się pełnym sukcesem!

Pomocny przy pracy okazał się wpis „jak zrobić karmnik dla ptaków” na jednym z branżowych portali (KLIKNIJ i zobacz), ale jeżeli wolicie wersję filmową, bez trudu znajdziecie odpowiednie tutoriale na YT.

Na koniec kilka ważnych szczegółów. Karmnik powinien znajdować się w cichym, ustronnym miejscu trudno dostępnym dla kotów czy psów. Ptaki nie przepadają za towarzystwem człowieka – warto o tym pamiętać i umieścić ptasią jadalnię w dobrej kryjówce – na przykład pośród gałęzi albo obok krzaków – by spłoszone miały gdzie wiać.

Karmnik powinien znajdować się w cichym, ustronnym miejscu trudno dostępnym dla kotów czy psów. Ptaki nie przepadają za towarzystwem człowieka – warto o tym pamiętać i umieścić ptasią jadalnię w dobrej kryjówce – na przykład pośród gałęzi albo obok krzaków – by spłoszone miały gdzie wiać.

Karmnik powinien mieć stonowane kolory (zbyt pstrokate i jaskrawe mogą odstraszyć ptaki) – najlepiej impregnować je naturalnymi środkami, takimi na przykład, jaki wybraliśmy my. Należy też zadbać o to, by żadna ostra część nie wystawała z konstrukcji – śruba czy gwóźdź mogą zranić skrzydlatych przyjaciół. Karmnik należy regularnie czyścić – z ptasich odchodów i resztek pokarmu.


Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.