Data publikacji:

Zwierzątko dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Autor:

Chyba każdy rodzic choć raz w swojej karierze usłyszy: "Ja chcę zwierzątko!". Wiele dzieci marzy o własnym zwierzątku, z którym mogłyby się bawić i którym mógłby się zająć. Przygarnięcie pupila to duża odpowiedzialność dla całej rodziny i chyba żaden rodzic nie ma złudzeń, że prędzej czy później znaczna część obowiązków przejdzie na dorosłych. Decyzję należy podjąć świadomie, rozważając wszystkie za i przeciw. Podarowanie dziecku zwierzęcia nie musi być takie straszne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając zwierzątko dla dziecka.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Dzieci, które mają zwierzątko, uczą się jednak odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji, poznają świat przyrody i oswajają z naturalnymi prawidłami życia. Specjaliści podkreślają, że dzięki kontaktom ze zwierzętami dziecko może lepiej oswoić się z wartościami życia, a także istnieniem śmierci.

Zwierzątko to nie zabawka, którą można porzucić i o niej zapomnieć. Jeżeli nie macie czasu czy cierpliwości, nie jesteście do końca przekonani do tego pomysłu, to rozważcie rezygnację. Oszczędzicie sobie sporo czasu, a zwierzęciu niepotrzebnych stresów i cierpienia.

Wybierając zwierzątko dla dziecka, nie ulegajcie naciskom ze strony malucha. Kieruje się marzeniami i wyobrażeniami o nowym przyjacielu. Przez to rozmowa o zwierzątku może być trudna. Przygotuj się na opór ze strony malca. Wysłuchajcie uważnie pociechy i nie odrzucajcie z góry każdego pomysłu. Jeżeli dziecko będzie domagać się pieska, a Wy przyniesiecie do domu żółwia, to (przynajmniej na jakiś czas) zniechęcicie malucha do nowego pupila. Zamiast tego przemyślcie jego racje i wytłumaczcie ewentualne przeciwwskazania.

Na początku ustalcie kilka rzeczy: w jakim wieku jest dziecko, czy ono lub któryś z domowników cierpi na alergie, jak duże macie mieszkanie (dom) i ile możecie przeznaczyć miejsca na zwierzątko (ważne, gdy zwierzę wymaga odpowiednich warunków mieszkaniowych, np. terrarium, akwarium), jakimi możliwościami finansowymi dysponujecie (utrzymanie niektórych zwierząt jest droższe).

Następnie zróbcie listę kilku wybranych zwierzątek (książki, artykuły oraz internetowe fora dla właścicieli. W ten sposób będziecie mogli sprawdzić, czy dane zwierzątko pasuje do Waszego stylu życia.

Pewne gatunki nie sprawdzają się w roli zwierzątka dla dziecka. Dotyczy to m.in. kotów. Nie polecamy ich w przypadku małych dzieci. Koty są niecierpliwe i niezależne. Maluchy w trakcie zabawy bywają niedelikatne i czasem nie rozumieją, że kot może nie podzielać ich entuzjazmu. Zwierzak może wtedy podrapać lub ugryźć malca.

Dobrą opcją natomiast mogą być żółw lub świnka morska. Żółw nie wymaga dużego wysiłku, więc dziecko bez problemu będzie mogło samodzielnie się nim zajmować (oczywiście pod Waszym nadzorem). Świnki morskie są natomiast dość spokojne, z reguły nie atakują człowieka, a ich sierść bardzo rzadko uczula.

Nie oznacza to, że to jedyne opcje. W dzisiejszych czasach w naszych domach mieszkają przeróżne zwierzątka i każde z nich może okazać się dobrym towarzyszem dla malucha (jak np. słynna warszawska świnka).

Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach domu na przybycie nowego mieszkańca. Wspólne wybieranie legowiska czy kupno potrzebnych akcesoriów wywoła w nim poczucie odpowiedzialności za zwierzaka oraz powoli zacznie mu uświadamiać czekające na niego obowiązki.