Data publikacji:

8 wskazówek, jak przygotować dziecko do przeprowadzki

Autor:

Dzieciom bardzo trudno zrozumieć, że pewne stany i rzeczy ulegają zmianie. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa sprawia, że silnie wiążą się z osobami i miejscami, które mogą im je zapewnić. Gdy zapada decyzja o zmianie miejsca zamieszkania, często tracą grunt pod nogami. Przedstawiamy 8 wskazówek, dzięki którym dziecko oswoi się z przeprowadzką.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

1. Mów często o przeprowadzce

Im wcześniej i częściej zaczniesz mówić o przeprowadzce, tym więcej czasu pozostawisz dziecku na oswojenie się z tą wieścią. Opowiadaj o domu w superlatywach, o wspólnych planach i nowych możliwościach. Rozmawiajcie z pociechą i reagujcie na ich obawy. Dobrym rozwiązaniem są bajki terapeutyczne, które pomagają dzieciom zrozumieć trudne tematy.

2. Pokaż nowy dom

Nowe miejsce wymaga oswojenia. Dziecko musi zobaczyć dom, aby dobrze się w nim czuć. Nie zostawiaj tego na dzień przeprowadzki. Pokaż maluchom zdjęcia nowego miejsca, ich pokoju, ogrodu itp. Warto również zabrać szkraby do nowego mieszkania, gdy jeszcze trwają prace remontowe/budowlane. Pospacerujcie wówczas także po okolicy, spróbujcie poznać sąsiadów itp. Kilka wycieczek  pomoże zbudować sentyment do przestrzeni.

3. Poszukaj podobieństw 

Twoje dziecko interesuje się jakimś sportem, ma ulubione miejsca, do których lubi chodzić? Sprawdź, czy i w jakich warunkach będzie mogło bez uszczerbku kontynuować swoje pasje. Zachowanie ciągłości w codziennych przyzwyczajeniach i upodobaniach pomoże płynnie zmienić miejsce zamieszkania. Opowiadaj o nich  jeszcze przed przeprowadzką. Maluchy szybciej zaadaptują się do nowych warunków.

4. Szukaj nowych wariantów

Jeśli chcesz uatrakcyjnić nowy dom swojemu dziecku, to możesz poszukać również innych, ciekawych rozrywek. Malec niebawem rozpocznie naukę czytania? Poszukaj biblioteki, do której udacie się po piękne książeczki. Nie byliście nigdy w ZOO lub planetarium? Sprawdź, czy w pobliżu nie ma którejś z atrakcji. Wykorzystaj te atuty jako zachętę do przeprowadzki.

5. Sprawdź szkoły i/lub przedszkola

Zmieniając przedszkole lub szkołę, możecie natrafić na wysoki mur. Nowi wychowawcy i rówieśnicy, obcy (straszny) budynek, nieznana trasa do szkoły. Gdy przygotowujecie transfer dziecka, zbierajcie jak najwięcej informacji. Zróbcie zdjęcia gmachu, klas, porozmawiajcie z kadrą, dowiedzcie się, jak wygląda grupa, do której dołączy maluch (kto jest w klasie, ile dziewczynek, ilu chłopców itp.). Warto również pokazać zdjęcia nowych osób (może na stronie www placówki znajdują się fotografie nauczycieli).

6. Dobrze zaplanuj dzień przeprowadzki

Zanim opuścicie mury, upewnij się, czy wszystko masz dopięte na ostatni guzik. Przygotuj listę rzeczy, które zabierzesz ze sobą do samochodu. Większość zapewne zapakujesz do wynajętej ciężarówki. Część przedmiotów weź ze sobą. Powinny to być niezbędne rzeczy. Warto większym priorytetem obdarzyć własność maluchów. Osobie dorosłej łatwiej będzie poradzić sobie bez niektórych drobiazgów, podczas gdy dla dziecka ulubiony kocyk czy miś będzie szalupą ratunkową na nieznanych wodach.

7. Wspólne pakowanie

Zaangażujcie maluchy do pakowania. Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumieją sytuację, w której się znalazły. Poza tym rozbudzi to w nich niecierpliwość i ciekawość. Jeżeli dołączysz do pakowania niewielki element zabawy, to nie będzie ono dla nich tak przykre.

8. Pozwól pożegnać się z miejscem

Nadchodzi ten moment, w którym trzeba opuścić ukochane ściany. Nie popędzaj maluch, pozwól mu pożegnać się z domem. Możecie poświęcić dodatkowe 5 minut na spacer po pustych pokojach. Ten minirytuał wniesie wiele do samego doświadczenia.