Data modyfikacji:

Bezpieczna podróż w ciąży: jak się do niej przygotować?

Wokół tematu podróży w ciąży wyrosło bardzo dużo mitów, które często zniechęcają przyszłe mamy do tego, by w tym wyjątkowym stanie wybierać się na dłuższe wycieczki. Jak się okazuje, wiele z tych poglądów wymaga sprostowania – choć w ciąży powinnaś uważać na siebie szczególnie, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z podróżowania. Jak przemieszczać się bezpiecznie i jakie zasady zachować, aby podczas wycieczek w „dwupaku” zachować spokój ducha?

Podróż w ciąży: kto powinien z niej zrezygnować?

Należy zacząć od tego, kto faktycznie powinien zrezygnować z przebywania długich tras w ciąży. Po pierwsze: są to kobiety, których ciąża została uznana za zagrożoną – z oczywistych względów, w takim stanie lepiej zrezygnować z wycieczek, które mogą bywać męczące. Lekarze często podkreślają również i to, że na dłuższe wyprawy lepiej nie wybierać się w pierwszym trymestrze ciąży, co jest związane z ogólnym, pogorszonym samopoczuciem ciężarnej, a więc mdłościami czy zawrotami głowy. Zasada ta dotyczy również pań na samym końcu ciąży – gdy organizm męczy się o wiele szybciej.
Jeśli jednak żadna z powyższych sytuacji cię nie dotyczy, twoja ciąża przebiega prawidłowo, a ty czujesz się świetnie, nie ma przeciwwskazań do podróżowania. Są za to zasady bezpieczeństwa, których bezwzględnie powinnaś się trzymać.

Podróż w ciąży samochodem: zasady

Okazji do podróży samochodem jest wiele: nie tylko w trakcie urlopu, ale i na co dzień. Być może, mimo ciąży, nadal pozostajesz aktywna zawodowo lub po prostu załatwiasz różne sprawy na mieście. Zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, możesz czuć się swobodnie jako pasażerka, a nawet kierowca. O czym powinnaś pamiętać?

1. Po pierwsze – ma być wygodnie

Zadbaj o to, by w samochodzie mieć odpowiednio wiele miejsca na to, by wyprostować nogi. Unikaj zakładania nogi na nogę – to bardzo szkodliwa pozycja, nie tylko dla ciężarnych – zwiększa ryzyko powstawania problemów krążeniowych w dolnych kończynach. Wygodę w samochodzie zwiększysz, decydując się dodatkowo na specjalną, podróżną poduszkę w kształcie rogala.

2. Dbaj o nogi

Poza wyżej wspomnianą przestrzenią na nogi, ważne jest robienie przerw w podróży – zwłaszcza w tej długiej. Nie rzadziej, niż raz na godzinę znajdź chwilę na to, by rozprostować kości i zrobić sobie mały spacer. Kobiety ciężarne mają o wiele większą skłonność do problemów z krążeniem, w tym również do powstawania zakrzepów. Patentem, który pomoże ci w zachowaniu komfortu nóg w czasie jazdy są również rajstopy uciskowe.

3. Lepiej dmuchać na zimne

Pamiętaj, że w trakcie podróży samochodem powinnaś mieć ze sobą dokumentację przebiegu twojej ciąży. Wypadki chodzą po ludziach, a mając ważne dokumenty pod ręką, możesz ułatwić służbom medycznym udzielenie ci pomocy.

4. Prowiant i woda

Każda, długa podróż samochodem w ciąży przebiegnie przyjemniej, jeśli będziesz miała pod ręką drobne, zdrowe przekąski. Nie zapominaj również o odpowiednim nawadnianiu się w trasie.

Czy ciężarna może prowadzić?

Ponownie, zależy to przede wszystkim od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo i jak czuje się przyszła mama. Warto poruszyć tu kontrowersyjną kwestię zapinania pasów bezpieczeństwa w stanie błogosławionym. Według ustawy o Ruchu drogowym, ciężarna nie ma takiego obowiązku, co ma związek z tym, że pas może bardzo silnie uciskać brzuch w czasie stłuczki, doprowadzając do urazu płodu. Z drugiej strony, w czasie wypadku, brak zapiętych pasów może równać się tragedii na większą skalę.
Najrozsądniejszym wyjściem wydają się adaptery do pasów bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych. To zdrowy kompromis – dzięki temu prostemu gadżetowi, jesteś chroniona w czasie stłuczki, a twoje dziecko nie dozna urazu wskutek ucisku pasa na brzuch.

Podróżowanie samolotem w ciąży

Co z dłuższymi podróżami, w których zmuszona jesteś wybrać samolot? Według lekarzy, podróż samolotem w ciąży najbezpieczniejsza jest między 18 a 24 tygodniem – wtedy zmiany ciśnienia związane ze zmianą wysokości grożą maluszkowi najmniej. Musisz wiedzieć, że zdecydowana większość linii lotniczych nie wpuści na pokład kobiety, która przekroczyła 34 tydzień ciąży. W odróżnieniu od podróży samochodem, w samolocie trudno o przerwę na spacer i rozprostowanie nóg – wielogodzinna pozycja siedząca,  a także gwałtowne zmiany ciśnienia dla kobiet w zaawansowanej ciąży może oznaczać zasłabnięcie, a nawet przedwczesny poród.

Jak przygotować się do lotu?

  • Linie lotnicze mają prawo formułować własne regulaminy, a co za tym idzie – nie wpuszczać na pokład kobiet na jakimkolwiek etapie ciąży. Przed kupieniem biletów przeczytaj dokładnie regulamin linii, które wybrałaś.
  • Skonsultuj kwestię lotu ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli nie zauważy przeciwwskazań, pobierz od niego zaświadczenie o tym, że możesz podróżować samolotem. Linie lotnicze mogą wymagać okazania takiego dokumentu wraz z książeczką ciąży.
  • W bagażu podręcznym, miej pod ręką chłodzący żel na obrzęki nóg, wygodne kapcie, dokumentację medyczną, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, butelkę wody.
  • Jeśli podróż ma być dłuższa, lepiej wybierz opcję z przesiadką i jednodniowym noclegiem gdzieś po drodze.

  • Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie i dokumenty, które uprawnią cię do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej tam, dokąd lecisz.
Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z wymarzonych wakacji – wystarczy zastosować się do zasad bezpieczeństwa, a podróż na pewno okaże się udana. Jeśli z jakichś powodów nie powinnaś podróżować w ciąży, najrozsądniej będzie przełożyć wakacyjne plany na czas po narodzinach dziecka.

Autorka: Joanna Stanuch