Data publikacji:

Biurko dla dziecka: na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Autor:

Wakacyjna laba dobiega końca. Pora zatem przystąpić do przygotowań do nowego roku szkolnego. Dziś podpowiadamy Wam, na co zwrócić uwagę podczas zakupu biurka do pokoju dziecka.

Na grafice: 1. Sosnowe łóżko piętrowe z biurkiem Vipack, 2226 zł

Obecnie coraz mniej osób pracuje przy biurku. Kiedyś niewyobrażalnym było "pisanie na kolanie" (oj, zbierało się za to po głowie ;) ). Dziś, w czasach dominacji urządzeń mobilnych i laptopów, miejsce nie gra roli. A tak przynajmniej wydaje się wielu osobom. Nie ulegajcie złudnym przekonaniom - są czynności i miejsca, w których odpowiednio wyposażony i zaaranżowany kąt ma ogromne znaczenie dla ich powodzenia.

Jednym z takich kątów jest przestrzeń do pracy i nauki dla ucznia. Przestrzeń ta będzie determinować jakość pracy i efektywność nauki młodego żaka. Co więcej, rodzaj, wielkość i rozmieszczenie mebli i innych elementów wyposażenia będzie znacząco wpływać na zdrowie młodego człowieka!

Stolik czy biurko?

Zdecydowanie biurko! Ewentualnie stół kreślarski. Biurko to podstawowy element wyposażenia kącika do nauki. Mebel ten, przy założeniu, że został odpowiednio dopasowany do naszego malucha, stanowi bardzo dobrze wyważone rozwiązanie: kombinacja blatu, półek i szuflad pozwala usprawnić pracę ucznia (m.in. możliwość przechowywania w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki wszystkich niezbędnych akcesoriów), a tym samym uprzyjemnić odrabianie lekcji.

Uniwersalne biurka

Na grafice: 1. Biurko komputerowe Timoore, 998 zł

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Skoro już wiemy, że biurko będzie najlepszym wyborem dla naszego malca, to zobaczmy, czym się kierować w trakcie jego wybierania.

1. Wysokość biurka

W tym wypadku należy kierować się troską o zdrowie i wygodę naszego malucha. Wysokość biurka powinna odpowiadać wzrostowi dziecka (więcej o doborze wysokości biurka przeczytacie tutaj). Za nisko usytuowany blat względem korzystającego z niego ucznia będzie skutkować zaburzeniem postawy - dziwnym wykrzywianiem się i garbieniem. Za wysokie (nawet w przypadku regulowanego krzesła) obniży komfort użytkowania. Pozostaje zastanowić się, co zrobić ze zwisającymi swobodnie nogami...

W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazują się biurka z regulacją wysokości. Pozwala to na dopasowanie mebla do jego użytkownika. Niewątpliwie jest to opcja na kilka lat - biurko rośnie razem z dzieckiem.

Regulowane biurka dla dziecka

Na grafice: 1. Biurko Kettler, 1679 zł

2. Blat: szerokość i długość

Powierzchnia obszaru roboczego stanowi bardzo ważny czynnik podczas wyboru i zakupu biurka. Szerokość i długość blatu powinna odpowiadać potrzebom naszego malca. Zwróć uwagę, czy możemy na nim wygospodarować miejsce do pracy (pamiętaj o uwzględnieniu rozstawu łokci malca - przedramiona powinny w całości opierać się o blat) - oraz przestrzeń na dodatkowe wyposażenie: organizer, komputer.

Jeśli planujesz rozbudowę biurka, np. postawienie dostawki, to koniecznie zweryfikuj, czy nie wpłynie to w późniejszym czasie na wymiar obszaru roboczego.

3. Blat: dodatkowe udogodnienia

Zatrzymaj się jeszcze chwilę przy blacie. Zobacz, czy producent przewidział jakieś przydatne udogodnienia, które będą jeszcze lepiej wpisywać się w Wasze potrzeby. Na biurku ma stanąć monitor i drukarka? - Rozejrzyj się za modelem z gotowymi, zabezpieczonymi otworami na kable. Malec lubi rysować? - Zastanówcie się nad regulacją blatów (na wzór stołów kreślarskich).

Niektórzy producenci oferują również różnego rodzaju podstawki, wbudowane organizery czy specjalne szyny pozwalające rozsunąć blat (zwiększając jego długość - kolejna opcja umożliwiające rośnięcie biurka z dzieckiem... i pomagającym przy nauce rodzicom) czy swobodnie przemieszczać zamocowaną na nich lampkę.

Pamiętaj, że tego typu gadżety wpływają również na cenę mebla. Zachowaj rozsądek i nie ulegaj zbytnio urokowi gadżetów. Zastanów się, czy rzeczywiście są one bezwzględnie potrzebne.

Biurka z nadstawką

Na grafice: 1. Biurko komputerowe z nadstawką i kontenerkiem na kółkach Baby Best, 957,50 zł

4. Przestrzeń przechowalna

Na rynku znajdziecie różne modele biurek. Jedne wyglądem i funkcjonalnością bardziej zbliżają się do blatów roboczych i kreślarskich, inne będą typowymi meblami z tego gatunku. Co o tym decyduje? Obecność bądź brak dostawek / wbudowanych szuflad, półek i szafek. Pozwalają one zagospodarować miejsce pracy, schować książki i zeszyty i utrzymać porządek w kąciku do nauki. Decydując się na wariant "surowy", musimy wziąć poprawkę na konieczność skompletowania pozostałych elementów lub znalezienia innego rozwiązania.

5. Wymiary i kształt biurka

Wielkość i kształt biurka powinny być również dopasowane do danego pomieszczenia. Weź pod uwagę jego ustawność, możliwość wkomponowania do obecnej aranżacji (ewentualnie bierz pod uwagę konieczność przemeblowania). Na szczęście na rynku znajdziemy szeroki wybór gotowych produktów, pozwalający nam odnaleźć właściwy mebel. W ostateczności można zlecić wykonanie biurka na wymiar.

6. Aspekt wizualny

Funkcjonalność to jedno, a estetyka to drugie. Nasze biurko powinno pasować do wystroju pomieszczenia, a przede wszystkim podobać się uczniowi. W końcu trafi ono do jego pokoju. Dlatego maluch powinien brać czynny udział w wyborze i kupnie wyposażenia do kącika nauki. W ten sposób dopasujecie wszystkie elementy do jego potrzeb i upodobań. A dzięki temu młody umysł jeszcze chętniej będzie chłonął wiedzę.