Data modyfikacji:

Buty na styk czy większe? Jak dobrać buty?

Dobór butów dla dziecka nie jest prostą sprawą, a jedną z ważniejszych kwestii jest ich rozmiar. Rodzice zastanawiają się najczęściej, czy kupować buty na styk, czy większe, a jeśli zostawiać miejsce małej stópce – ile powinno go być. Obuwie zbyt małe będzie niewygodne i zaburzy prawidłowy rozwój stopy. Za duża para utrudni natomiast swobodne bieganie, uniemożliwi wypracowanie właściwego wzorca chodu i może prowadzić do regularnych upadków. Jak zmierzyć i dobrać rozmiar buta dla dziecka?
jak dobrać buty

Buty na styk czy większe? Dlaczego to takie ważne?

Odpowiedni rozmiar obuwia i decyzja o tym, czy kupować buty na styk, czy większe, są istotne z kilku powodów. Im młodsze dziecko, tym jest to ważniejsze, ponieważ jego kościec dopiero się kształtuje, w związku z tym jest bardzo podatny na deformacje.
Problemy ze stopami mają przykre konsekwencje, które objawiają się w przyszłości: dolegliwości bólowe, płaskostopie czy wady postawy. Niewłaściwy wzorzec chodu przekłada się na późniejsze kłopoty z kręgosłupem. Już mając w domu niemowlaka, warto nauczyć się, jak dobrać buty dla dziecka, i stosować się do zaleceń specjalistów.

Buty na styk czy większe – od czego to zależy?

Kupować buty na styk czy większe? Fizjoterapeuci uważają, że powinno się pozostawić minimum 0,5 centymetra zapasu, a więc nigdy czubki palców nie powinny dotykać buta. Podczas chodzenia stopa cały czas pracuje i delikatnie się przesuwa, musi mieć na to zapewnioną odpowiednią ilość miejsca.
Pojawia się zatem drugie pytanie – ile luzu pozostawić w butach. Zalecenia specjalistów nie są jednoznaczne, ponieważ dobór rozmiaru jest zależny od kilku czynników. Najważniejszym zadaniem opiekunów jest nauczenie się, jak sprawdzić, czy buty są dobre – dzięki temu będą w stanie podjąć najlepszą dla dziecka decyzję w konkretnym przypadku.
Od czego zależy, ile luzu zostawić w butach? Od kształtu stopy, typu obuwia i wieku dziecka, a także od tego, jak ono samo się w nim czuje i porusza. Wątpliwości rodzica może rozwiać sam maluch, który ewidentnie chodzi w nienaturalny sposób, na przykład potyka się czy szura nogami. Starsze dzieci mogą również skarżyć się na ucisk czy ból, ale nie jest to regułą nawet przy zbyt ciasnych butach. Dzieci, które dopiero uczą się chodzić, powinny mieć mniej luzu w bucie. Dopiero gdy będą pewnie biegały, można pozwolić sobie na większy zapas.

Jak dobrać rozmiar buta, kupując w sklepie internetowym?

Czasami trudno określić, jakie buty dziecięce kupić, ponieważ rozmiary u poszczególnych producentów znacznie różnią się między sobą. Kluczowa jest oczywiście przymiarka, ale co jeśli planujesz kupić buty w sklepie internetowym? Najważniejsze jest wówczas znalezienie tabeli rozmiarów producenta.
Niektóre firmy podają bardzo konkretne dane, takie jak maksymalna długość stopy dziecka, co jest bardzo pomocne. Jeśli jednak takiej informacji nie ma, trzeba kierować się długością wkładki, odejmując od tego wymiaru około 0,7–1 cm. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej kupić dwie pary w różnych rozmiarach i sprawdzić, która z nich będzie lepiej leżała na stopach dziecka.

Jak zmierzyć stopę, aby kupić buty?

Żeby nie okazało się, że kupisz buty na styk czy niewiele większe, które okażą się zbyt ciasne, musisz wiedzieć, jak dokonać w domu pomiarów, które porównasz z tabelą producenta.
Jak zmierzyć stopę, aby kupić buty? Najlepiej odrysować ją na kartce. Żeby to zrobić, połóż ją na gładkiej powierzchni i postaw na niej dziecko. Przy mniejszym maluchu będzie do tego potrzebna druga osoba. Następnie dokładnie odrysuj kształt stopy. Ułatwisz sobie precyzyjny pomiar, jeśli przez najbardziej skrajne punkty przeprowadzić linie proste i zmierzysz odległość między nimi.

Przymierzanie – jak dobrać buty dla dziecka?

Dopiero podczas przymiarki możesz przekonać się, czy buty są na styk, czy większe, a także czy dziecko dobrze się w nich czuje. Producenci umieszczający wkładkę z konkretnymi oznaczeniami, pozwalającymi określić, kiedy but jest idealny, bardzo ułatwiają zadanie rodzicom, którzy próbują podjąć decyzję co do rozmiaru. Nie jest to jednak jeszcze niestety powszechną praktyką. Nawet jeśli takich oznaczeń nie ma, warto wyjąć wkładkę i postawić na niej stopę dziecka, żeby zobaczyć, o ile jest od niej większa.
Kolejnym etapem będzie włożenie buta i sprawdzenie, w którym miejscu znajduje się paluch. Pomocna jest także próba włożenia własnego palca dłoni za piętą dziecka, podczas gdy palce stopy są przesunięte maksymalnie w przód.
Zwróć uwagę, że liczy się nie tylko długość stopy, ale też jej budowa – dzieci mogą mieć stopy wyjątkowo szczupłe, szerokie lub z wysokim podbiciem, a każda z tych cech wpływa na to, czy but będzie dobrze leżał, czy też nie.

Jak rozpoznać, że buty są za duże?

Buty zbyt duże można rozpoznać dosyć łatwo, wkładając palec swojej dłoni z tyłu pięty dziecka. Jeśli zmieści się cały, niemal na pewno rozmiar jest zbyt duży. Innym oczywistym sygnałem będzie zsuwanie się buta ze stopy. Ponadto dziecko będzie w takim obuwiu poruszać się niezgrabnie: szurać, potykać się i chodzić w nienaturalny sposób.

Jak rozpoznać, że buty są za małe?

Zbyt małe obuwie to buty na styk czy niewiele większe, na przykład takie, w których jest jedynie 0,2 cm lub 0,3 cm zapasu, a także oczywiście para, w której palce są uciskane. Nie można pozwolić dziecku na chodzenie w takich butach, nawet jeśli ono samo się nie skarży.
Problem ten jest aktualny nie tylko wtedy, gdy zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, ale także później, kiedy maluch używa już wybranej pary przez dłuższy czas. Trzeba regularnie sprawdzać, czy buty nie są już za ciasne, w pierwszych trzech latach życia nawet co 3 miesiące lub częściej.
Objawy tego, że buty są za małe to zaczerwienienia na stópce po zdjęciu buta, a także mniejsza niż 0,5 cm wolna przestrzeń w bucie. Najłatwiej sprawdza się to, stawiając stopę na wyjętej wkładce lub analizując położenie palucha względem czubka buta.
Warto wiedzieć, że stopa rośnie skokowo. Może się okazać, że buty długo będą dobre, a w krótkim czasie maluch przeskoczy rozmiar. Niekiedy zdarza się nawet, że konieczny jest zakup butów o dwa rozmiary większych.
Kupowanie obuwia to z wielu powodów trudna sztuka, jednak warto poświęcić na podjęcie decyzji trochę czasu, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym