Data publikacji:

Dziecko lubi malować. Jak namalować obraz?

Twoje dziecko uwielbia malować? Co ty na to, aby na ścianie zawisł obraz jego autorstwa? Przygotuj odpowiednie akcesoria i zamień pokój w pracownię malarską. Efekt z pewnością was zaskoczy, bo własnoręcznie wykonany obraz sprawia, że wnętrze zamienia się po prostu w dom.
Zabawy plastyczne nie muszą kończyć się w momencie odłożenia pracy do szuflady. Jeśli twojemu dziecku sprawia dużą przyjemność przelewanie emocji na kartkę papieru, pozwól, aby chwila trwała. Na widocznym miejscu w domu.

Przygotuj odpowiednie narzędzia, podpowiedz, jaką technikę wybrać i w jaki sposób poprowadzić kreskę. Malowanie i rysowanie to wspaniała zabawa dla całej rodziny. To nierzadko rozmowa poprzez obrazy, gdy to, co głęboko skrywane, „wychodzi na wierzch”.

Zestawy plastyczne dla małych artystów

Zanim powstanie pierwszy obraz, który wspólnie powiesicie na ścianie, skupcie się na zabawie. Producenci zabawek plastycznych oferują wiele produktów, dzięki którym twoje dziecko pokaże światu, jak bujną ma wyobraźnię. A także, że potrafi odwzorowywać rzeczywistość.

Zestawy do nauki rysowania to świetna pomoc dydaktyczna dla wszystkich, którzy chcieliby pokazać swoim dzieciom, w jaki sposób ładnie rysować. Karty uczą prowadzić rękę po odpowiednich krzywych. Podobnie szablony. Natomiast instrukcje, według których trzeba będzie postępować, zaprowadzą do celu – prostego, ale bardzo efektownego rysunku, którym z pewnością zachwyci się autor i jego najbliżsi.
Kiedy już dziecko nauczy się oddawać podobieństwo, pole niech przejmie fantazja. Połączenie tych dwóch elementów: umiejętności odwzorowywania tego, co wokół oraz bujnej wyobraźni to przepis na dzieło, od którego trudno będzie oderwać wzrok. Wyobraźnię twojego malucha z pewnością rozbudzą zestawy dla małych artystów. Wykorzystanie ich to zarówno sztuka poprzez zabawę, jak i zabawa poprzez sztukę.
Twoje dziecko często się brudzi? Pamiętaj, że możesz zabezpieczyć ubrania, zakładając mu fartuszek ochronny.

Czym dziecko namaluje obraz?

Jeżeli twoja pociecha jest na tyle duża (dojrzała), że można powiedzieć, że jest zupełnie gotowa, aby namalować swój pierwszy prawdziwy obraz, do dzieła!

Czy wyczekuje tego momentu, co i rusz zagaduje o puste miejsce na ścianie? A czy dziadkowie również wydają się być podekscytowani (w ich sypialni także jest mnóstwo wolnego miejsca na nowe dzieła sztuki!)? Czego potrzebujecie, aby namalować obraz? Bez kilku elementów nie obędziecie się na pewno.

Farby. Najpopularniejsze to farby olejne, akrylowe i akwarelowe. Na początek najlepiej wybrać olejne lub akrylowe. Malowanie jednymi i drugimi da wizualnie bardzo ładny efekt, a techniki te – dokładniej odzwierciedlające rzeczywistość - przysparzają mniej frustracji niż malowanie akwarelami.

Farby wodne (akwarele, tempery) mają to do siebie, że używając ich, nie jest łatwo zapanować nad kształtem, który chce się przedstawić. Trzeba mieć duże wyczucie kreski, by oddać płótnu to, co się zaplanowało. Jednak farby akwarelowe, dużo lepiej niż akrylowe i olejne, oddadzą baśniowość wyobraźni dziecka. Brak detali, ale za to skupienie na kolorach, to cechy charakterystyczne obrazu dziecka, które wybierze właśnie tę technikę.

Sprawdź: Ekologiczne farbki domowej roboty dla dzieci

Paleta. Farby najlepiej mieszać na palecie. Do wyboru są różne warianty. Może to być więc paleta drewniana lub plastikowa, posiadająca specjalne zagłębienia na farby lub zupełnie płaska.

Na początku przygody z malowaniem warto używać wielu kolorów, jednak w miarę rozwoju zdolności, można skoncentrować się na umiejętności odpowiedniego mieszania barw. Kolory, jakie wtedy będą najbardziej potrzebne to żółty, czerwony, niebieski oraz brązowy.
Pędzle. Wybierz zestaw pędzli o różnej grubości. Każdy z nich pozwoli twojemu dziecku odpowiednio przedstawić określony element. Cienki pędzel przyda się do drobnych detali, grubszy pozwoli namalować tło.

Warto zaopatrzyć się w preparat do czyszczenia pędzli. Specjalny płyn pielęgnuje włos oraz skutecznie pozbywa się pozostałości i olejnych, i akrylowych farb. Do nakładania i mieszania kolorów może się też przydać specjalna szpachelka.

Na czym dziecko może namalować obraz?

Podobrazie. Podobrazie to naciągnięte płótno, na którym właściwie można zacząć malować. Jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących, a więc także dla twojego dziecka. W sprzedaży jest wiele formatów podobrazi, od ciebie zależy więc, jak duży ma być obraz.
Tablica malarska i panel płócienny. To sztywny karton, na który zostało naklejone bawełniane płótno. Jest zagruntowana (pokryta gruntem, dzięki czemu odporna na niszczące działanie farb), z tego względu nie jest konieczne, aby przed użyciem przygotowywać podłoże.

To rozwiązanie z pewnością lepsze niż malowanie na, po prostu, zagruntowanym kartonie. Doskonałe dla farb olejnych i akrylowych.
Blok akwarelowy. Do malowania akwarelami najlepiej wybrać papier o specjalnej gramaturze.
Sztaluga. Aby malowało się wygodniej, podobrazie lub tablicę malarską można umieścić na sztaludze.

Co z dzieckiem, które lubi malować, ale nie ma talentu?

Twoje dziecko zniechęca się, bo obraz, który namalowało nie jest tak ładny, jak w jego wyobraźni? Zaproponuj mu malowanie po numerach. To właściwie kolorowanie specjalnie przygotowanych zestawów. Efekt jest jednak na tyle ciekawy, że każdemu młodemu plastykowi warto polecić tę formę ekspresji jako zachętę do pracy nad rozwojem swoich umiejętności.
Autorka: Barbara Szega