Data publikacji:

Co kupić dziecku na chrzest? Niezapomniane pamiątki na chrzciny

W życiu każdego małego człowieka jest wiele ważnych momentów. Jako rodzice i bliscy najbardziej doceniamy te pierwsze - wypowiedziane słowo, postawiony krok czy pierwszy sakrament. Chrzest Święty to ważna uroczystość i jeden z fundamentów życia chrześcijańskiego. W religii katolickiej rozpoczyna on drogę wiary, w którą dziecko wkracza wraz z rodzicami i chrzestnymi. Na jego pamiątkę bliscy i uczestnicy uroczystości obdarowują malucha podarunkami i pamiątkami. Zastanawiasz się, co kupić dziecku na chrzest? W tym artykule podpowiadamy, na jakie prezenty warto zwrócić uwagę.
co kupić na chrzest

Pamiątkowe książeczki i albumy na chrzest

Na urodziny czy imieniny często kupujemy bliskim kartki okolicznościowe. Podobnie jest w przypadku tej ważnej uroczystości. Jeśli nie wiesz, co kupić dziecku na chrzciny, to pamiątka w postaci ozdobnej książeczki będzie dobrym pomysłem. Sprawdzi się jako prezent od bliższej oraz dalszej rodziny. Do wyboru jest wiele motywów. Znajdziesz coś minimalistycznego, w typowo chłopięcych i dziewczęcych odcieniach, jak i nieco bardziej kolorowego. Możesz zdecydować się na grubszą książeczkę, w której znajdą się pierwsze modlitwy małego chrześcijanina oraz miejsce na wklejenie zdjęć.

Ciekawą propozycją są także albumy z grawerowaną okładką. To dobry pomysł, aby bardziej spersonalizować upominek. Na tę okazję sprawdzą się albumy z papierowymi, jak i drewnianymi okładkami. Jesteś osobą wierzącą i zależy ci, aby dziecko dorastając rozwijało w sobie chrześcijańskie wartości? Zwróć uwagę na ilustrowane Biblie wydane specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Medaliki i biżuteria na chrzest

Co kupić dziecku na chrzest jako matka chrzestna? Rodzice chrzestni decydują się zazwyczaj na zakup droższych pamiątek, takich jak medaliki z wizerunkiem aniołka, Matki Boskiej czy krzyżyki. W zależności od budżetu możesz wybrać srebrny lub złoty medalik. Kiedy dziecko dorośnie będzie mogło mieć taką pamiątkę zawsze przy sobie. Przypomni mu ona o tym ważnym dniu i jego znaczeniu. Dla osoby wierzącej medalik może także nieść wsparcie i dodać odwagi w trudnych życiowych sytuacjach. Innymi tego typu prezentami są bransoletki czy kolczyki. Z bardziej praktycznych i ozdobnych pamiątek sprawdzi się także różaniec. Upominki, takie jak medalik czy biżuteria, możesz dodatkowo zapakować w ozdobne pudełko z wygrawerowanymi życzeniami czy datą chrzcin.

Srebrne grzechotki, smoczki, łyżeczki na prezent na chrzest

Zastanawiasz się, co kupić dziecku na chrzest, aby był to praktyczny i ładny prezent? Dobrym pomysłem są srebrne i pozłacane grzechotki, smoczki czy łyżeczki. Wybierz model, w którym rodzice będą mogli schować pierwszy ząbek malucha. To urocza i praktyczna pamiątka, która pozwoli przywołać miłe wspomnienia, a w przyszłości może posłużyć jako ozdoba. Warto ten prezent nieco bardziej spersonalizować i pokusić się o grawer z imieniem dziecka. Do wyboru jest wiele modeli, odpowiednich zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Znajdziesz także propozycje z bursztynami czy innymi ozdobnymi kamieniami. Ten upominek sprawdzi się zwłaszcza jako pamiątka od bliskiej rodziny czy przyjaciół.

Obrazki i ramki prezentem na chrzest

Jeśli zupełnie nie wiesz, co kupić dziecku na chrzciny, ale chcesz, aby twój prezent stał w widocznym miejscu i towarzyszył mu na co dzień, to zwróć uwagę na srebrne ryngrafy i obrazy. Możesz wybrać obrazki z wizerunkiem aniołów, Matki Boskiej czy Świętej Rodziny. To ozdoba, którą będzie można zawiesić w pokoju malucha. Rozwiązaniem problemu, co kupić dziecku na chrzest jako matka chrzestna, jak i dalsza rodzina może być także ramka ze zdjęciem dziecka, życzeniami i datą chrzcin.

Pudełka wspomnień na chrzest

Lubisz wracać do wydarzeń z dzieciństwa i wspominać ważne wydarzenia? Jeśli tak, to ta propozycja powinna ci się spodobać. Pudełko wspomnień to ozdobna skrzyneczka z przegródkami, w której rodzice będą mogli schować pamiątki, takie jak: smoczek, karteczka z pierwszym wypowiedzianym słowem czy kosmyk włosów. Na pudełku można umieścić imię dziecka, a w środku wygrawerować lub włożyć życzenia.

Co kupić dziecku na chrzest? Mała lista z podsumowaniem:

  • ozdobna kartka lub pamiątka w formie książeczki,
  • album na zdjęcia z grawerem,
  • ilustrowana Biblia dla dzieci,
  • złoty lub srebrny medalik,
  • bransoletka lub kolczyki,
  • różaniec w ozdobnym pudełeczku,
  • srebrna grzechotka, smoczek lub łyżeczka,
  • ryngraf lub obraz z wizerunkiem aniołka,
  • ramka ze zdjęciem dziecka i życzeniami,
  • pudełko na pamiątki i wspomnienia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prezentu na chrzest?

Chrzest to ważny dzień, dlatego na wybór upominku warto poświęcić nieco więcej czasu. Jeśli wybieramy się na tę uroczystość jako rodzice chrzestni, postawmy na prezent, który będzie nie tylko ładną pamiątką ale także przypomni o duchowym wymiarze tego dnia. W tym przypadku sprawdzą się takie prezenty, jak medalik z krzyżykiem czy Biblia dla dzieci.

Niezależnie od tego, jaki prezent wybierzesz, postaraj się o jego spersonalizowanie. Wymienione wyżej upominki będą odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Dobrym pomysłem jest grawer, przy pomocy którego na prezencie zamieścisz życzenia, datę uroczystości czy imię malucha. Jeśli nie możesz umieścić nadruku bezpośrednio na przedmiocie, zadbaj o ozdobne pudełko. Modne są zwłaszcza drewniane i kolorowe skrzyneczki o różnej wielkości.

Wierzymy, że z naszą listą propozycji szybko znajdziesz odpowiedni podarunek. Jednak jeśli dalej masz wątpliwości i nie wiesz, co kupić dziecku na chrzest, możesz po prostu zapytać jego rodziców, czy jest coś, czego aktualnie potrzebują. Zgodnie z tradycją uważa się, że to rodzice chrzestni są odpowiedzialni za zakup świecy czy szatki do chrztu. Warto również i tę kwestię wcześniej omówić.
Autorka: Małgorzata Korytkowska