Data modyfikacji:

Co na katar u rocznego dziecka wybrać?

Każdy rodzic wie, że katar u dziecka jest bardzo uciążliwy. Mimo że dolegliwość jest łagodna, z reguły samoistnie mija po kilku dniach, to powoduje duży dyskomfort u najmłodszych. Roczne dzieci nie są w stanie same wydmuchać nos, dlatego są niespokojne, drażliwe, nie mają apetytu, nie mogą zasnąć. Każdy rodzic powinien dowiedzieć się, co na katar u rocznego dziecka najlepiej stosować. Można wybrać środki dostępne w aptekach lub metody domowe, które od dawna pomagają dzieciom radzić sobie z nadmiarem wydzieliny w nosie.
Dziecko z Ojcem

Co powoduje katar u małych dzieci?

Katar, czyli inaczej nieżyt nosa, to stan, w którym w nosie gromadzi się nadmiar wydzieliny. Powoduje to utrudnione oddychanie, wywołuje kichanie, czasami mogą wystąpić zaburzenia węchu lub smaku. Najczęściej katar u rocznych dzieci wywołany jest przez wirusy, ma charakter infekcyjny. Inne objawy, jeżeli występują, są łagodne, czasami może pojawić się ból gardła czy gorsze samopoczucie. Katar wirusowy mija najczęściej w ciągu tygodnia. Jeżeli przedłuża się, a dodatkowo pojawia się podwyższona temperatura oraz inne niepokojące objawy, warto skonsultować dziecko z pediatrą. Jeżeli katar utrzymuje się długo, pojawia się obrzęk oczodołu i gorączka, można podejrzewać zapalnie zatok. Czasami nieżyt nosa ma charakter alergiczny. U rocznych dzieci występuje reakcja na alergeny pokarmowe. W takim wypadku wydzielina z nosa jest rzadka i wodnista. Katar może wywołać również przebywanie w suchym lub zanieczyszczonym powietrzu. Warto tego unikać i regularnie wietrzyć mieszanie.

Co na katar dla rocznego dziecka?

Katar u dziecka nie jest groźny i jeżeli nie występują inne objawy, nie wymaga specjalistycznego leczenia. Dzieciom, które nie mają gorączki, nie boli ich gardło, nie ma potrzeby podawać leków na przeziębienie. Jeżeli maluch jest niespokojny, nie może zasnąć, można spytać lekarza lub farmaceuty, co na zatkany nos u rocznego dziecka poleca. Można zastosować naturalne, ziołowe preparaty, które przyspieszą powrót do formy. Inne polecany sposoby na nieżyt nosa u najmłodszych to:
  • Inhalacje z soli fizjologicznej – w domu warto mieć inhalator, który przyda się w okresie przeziębień. Aerozol wydobywający się z urządzenia nawilży drogi oddechowe, a dziecku będzie łatwiej pozbyć się wydzieliny.
  • Urządzenia do odciągania kataru – mogą to być wszystkim znane gruszki, ale lepsze są nowoczesne aspiratory lub urządzenia, które podłącza się do domowego odkurzacza. Usuwanie wydzieliny skraca czas choroby oraz poprawia samopoczucie malca. Popularny Katarek, który wybiera większość mam, działa szybko, ale delikatnie. Ważne jednak, aby dokładnie myć aspirator, suszyć oraz nie stosować zbyt często. Bezpieczna częstotliwość odciągania wydzieliny to 2-3 razy dziennie.
  • Zakrapianie noska roztworem soli fizjologicznej lub morskiej – dzięki temu usunięcie wydzieliny będzie łatwiejsze, nos stanie się drożny. Nos należy przepłukiwać 4-5 razy dziennie. Woda morska ma właściwości oczyszczające oraz przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Można wybrać preparat w kropelkach lub w sprayu.
  • Maść rozgrzewająca – u rocznych dzieci można zastosować maść na bazie olejków eterycznych, która działa obkurczająco na śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Maść musi być łagodna, ponieważ zbyt silna może wywołać podrażnienia na ciele malca.
  • Krople do nosa – małym dzieciom polecane są łagodne preparaty, które nie wysuszają wrażliwej śluzówki. Rodzice muszą pamiętać, że krople mogą być stosowane tylko 3-4 dni, ponieważ stosowane w nadmiarze mogą uszkodzić śluzówkę nosa. Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami podanymi na opakowaniu.
  • Plastry z olejkami eterycznymi – mają podobne działanie jak maści. Plaster można nakleić na piżamkę lub ramę łóżka, a dziecko spokojnie prześpi całą noc.
  • Maść majerankowa – to stara metoda, która polega na posmarowaniu okolic noska maścią z majeranku. Preparat łagodzi podrażnienia spowodowane wyciekającą wydzieliną, a także delikatnie udrażnia zatkany nosek.
Preparaty kupione w aptece powinny być dopasowane do wieku dziecka. W żadnym wypadku rocznym maluszkom nie należy podawać środków przeznaczonych dla starszych dzieci lub dorosłych. Mogą być zbyt silne, uszkodzić wrażliwą śluzówkę nosa oraz wywołać wiele innych, niepożądanych objawów.

Domowe sposoby na katar u rocznego dziecka

Domowe sposoby są znane i stosowane od lat, warto spytać nasze mamy lub babcie, co dla rocznego dziecka na katar będzie najlepsze. Bardzo ważne jest, aby dziecko przebywało na świeżym powietrzu. Spacery są jak najbardziej wskazane, pomagają udrożnić nos i dobrze nawilżają dziecięcy organizm. Warto nawilżać również powietrze w domu. Można zastosować elektryczne nawilżacze powietrza lub rozwiesić na kaloryferach mokre ręczniki. Dziecko należy również nawilżać od środka. Maluch powinien dostawać dużo wody, a jeżeli nadal jest karmiony mlekiem mamy, należy często przystawiać go do piersi. Ważne jest prawidłowe ułożenie dziecka. W okresie występowania kataru dziecko powinno spać w pozycji na brzuszku lub w pozycji półsiedzącej. Można lekko unieść łóżko od strony główki. Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała po gardle, maluch będzie mógł zasnąć i swobodnie oddychać. Popularną metodą jest oklepywanie plecków dziecka. Dzięki temu wydzielina się odrywa i łatwo można ją usunąć.
Katar jest zjawiskiem występującym bardzo często u małych dzieci. Najczęściej pojawia się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli nie występują inne objawy, rodzice nie muszą od razu pędzić do lekarza. Muszą jednak wiedzieć, co na katar dla rocznego dziecka będzie dobre i jakie metody pomogą złagodzić nieprzyjemną dolegliwość.
Autor: Dorota Koszutowska