Data publikacji:

Ćwiczenia sensoryczne u dzieci. Na czym polegają? Jakie propozycje zabaw?


Każdy rodzic chce, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo i zdobywało nowe umiejętności. Czasem jednak zdarza się tak, że dziecko zmaga się z różnego rodzaju problemami i zaburzeniami, które mogą nieco utrudniać mu codzienność. Nadwrażliwość dotykowa, zaburzenia integracji sensorycznej - to tylko niektóre z nich. Wówczas kluczowe znaczenie ma odpowiednia terapia, która w przypadku najmłodszych powinna być prowadzona przede wszystkim przez zabawę. Takie są właśnie ćwiczenia sensoryczne. To skuteczna terapia, która może być przeprowadzana nie tylko przez specjalistów, ale również w domu. Poznajmy ją bliżej.
terapia sensoryczna

Terapia sensoryczna - czym jest, w jakim celu się ją stosuje?


Część dzieci ma problemy z prawidłowym odbieraniem oraz interpretowaniem bodźców, które docierają do nich różnymi zmysłami. Bywa, że są nadwrażliwe na dotyk, dźwięk czy inne odbierane przez zmysły sygnały. Zdarza się, że mają problem z integracją sensoryczną, czyli procesem polegającym nie tylko na odbiorze, ale również odczytywaniu bodźców, które do nich docierają. Wówczas maluch często ma problem z pokonywaniem kolejnych granic rozwojowych. Świat, zamiast kusić i ciekawić, jest niezrozumiały, przerażający, nieprzystępny. Na szczęście, dzieci w dzisiejszych czasach mogą korzystać z terapii sensorycznej, czyli działań, które mają na celu pokonanie tych problemów. Najczęściej terapia prowadzona jest przez doświadczonego specjalistę, niemniej bardzo ważną jej częścią są ćwiczenia sensoryczne, które wykonywane są w domu. Może zajmować się nimi każdy - rodzic, opiekun, niania czy babcia. 

Ćwiczenia sensoryczne - jakie dają efekty?


Ćwiczenia sensoryczne przynoszą bardzo dobre rezultaty, co potwierdzają opinie wielu lekarzy specjalistów. Regularnie przeprowadzane pozwalają dziecku nauczyć się rozpoznawać, odbierać i prawidłowo interpretować bodźce przychodzące do niego z zewnątrz. Dziecko staje się spokojniejsze, jest ciekawe świata i chętnie go poznaje. Ten rodzaj ćwiczeń pozwala również radzić sobie z nadwrażliwością na dotyk, nadmiernym napięciem mięśniowym oraz wieloma innymi problemami. Ćwiczenia sensoryczne w domu są dla dzieci atrakcyjne, ponieważ mają formę zabawy i pozwalają na miłe spędzanie czasu z rodzicem lub opiekunem. W ich efekcie dzieci stają się sprawniejsze, mają lepsze zdolności manualne, kształtuje się również ich wyobraźnia i kreatywność. Słowem, mają bardzo dużo zalet. Nic więc dziwnego, że w obecnych czasach wiele osób praktykuje ćwiczenia sensoryczne, nawet jeśli ich dziecko nie ma żadnych problemów. Jest to bowiem po prostu ciekawa i skuteczna forma wspierania rozwoju malucha. 

Ćwiczenia sensoryczne dla dzieci w domu


Jak wspominaliśmy, ćwiczenia sensoryczne dla dzieci w domu mają postać wesołej zabawy, podczas której dziecko ma szansę obcować z przedmiotami o różnych kolorach, fakturach i kształtach. Spotyka się z różnymi stanami skupienia, dźwiękami, przedmiotami o różnej miękkości, gładkimi, szorstkimi, chłodnymi i ciepłymi. Chodzi o to, by podczas wspólnego czasu spędzanego z bliską osobą poszerzało swój świat bodźców, które zna. Nie da się ukryć, że jest to zazwyczaj zabawa, po której pozostaje trochę sprzątania i prania, niemniej korzyści płynące z niej dla dziecka są nie do przecenienia. Na uwagę zasługuje również fakt, że zabawki i akcesoria do ćwiczeń sensorycznych nie są skomplikowane i kosztowne. W wielu przypadkach możemy korzystać z tego, co znajdziemy w swoim domu i w kuchni - wystarczy jedynie odrobina wyobraźni. 

Przydatne gadżety i akcesoria, które można wykorzystywać podczas ćwiczeń


Aby jednak ćwiczenia sensoryczne w domu były jak najbardziej atrakcyjne, warto wyposażyć się w kolorowy piasek kinetyczny, który doskonale stymuluje mięśnie i skórę dłoni dziecka, a przy tym zapewnia ciekawe, niecodzienne odczucia. Z piasku możemy lepić, ale również przesiewać go, przesypywać oraz robić wiele ciekawych doświadczeń. Piasek taki znajdziesz na stronie Ceneo.pl. 
Bardzo przydatne są również farby. Pamiętaj o tym, żeby wybierać takie, które przeznaczone są dla wieku dziecka. Powinny służyć do malowania rękoma, być bezpieczne oraz być łatwe do usunięcia z tkanin, podłogi czy mebli. Szczególnie dobrze sprawdzają się farby, takie jak te, które dostępne są w serwisie Ceneo.pl. 
Przydadzą się również baloniki, stempelki, maty sensoryczne oraz wiele innych dodatków. Pamiętaj, że im bardziej urozmaicona zabawa, tym lepsze będą jej efekty.

O czym należy pamiętać?


Decydując się na wykonywanie ćwiczeń sensorycznych w domu, musimy pamiętać, że najważniejsza dla ich skutecznego wpływu na rozwój malucha jest regularność. Zabawa powinna odbywać się przynajmniej kilka razy w tygodniu, najlepiej codziennie. Jeśli nie wiemy jeszcze, czy maluch zmaga się z zaburzeniami integracji sensorycznej, możemy co prawda rozpocząć z nim regularne ćwiczenia, jednak pamiętajmy, że nie zastąpią one wizyty u specjalisty. Jeśli więc widzimy, że dziecko nieprawidłowo reaguje, nie wykazuje zainteresowania zabawą lub jest wrażliwe - na wszelki wypadek warto udać się do lekarza, który podpowie nam też, w jaki sposób ćwiczyć z maluchem.

Podsumowując, choć początkowo ćwiczenia sensoryczne wykorzystywano tylko w przypadku dzieci, które miały problem z prawidłowym odbiorem bodźców, obecnie to już przeszłość. Udowodniono bowiem, że nawet w przypadku prawidłowo rozwijających się maluchów ich włączenie w formie zabawy odnosi pozytywny skutek i doskonale wspiera dziecko. Warto więc bliżej zapoznać się z propozycjami ćwiczeń sensorycznych i nauczyć się przeprowadzać je z dzieckiem. Na szczęście, nie jest to skomplikowane. 
Autor: Kamila Łońska-Kępa