Data publikacji:

Czytanki do nauki czytania: najlepsze propozycje książeczek do czytania

Twoje dziecko rozpoczyna przygodę z czytaniem i szukasz książeczki, która mu w tym pomoże? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze lektury? W tym artykule postaramy się rozwiać twoje wątpliwości. Sprawdź, jakie czytanki do nauki czytania warto mieć na półce. Czytanie to ważna umiejętność, która rozwija wyobraźnię. Dziecko poznaje ciekawe historie i ich bohaterów. W domowym zaciszu może przeżywać niezapomniane przygody i przyswajać nową wiedzę. Jakie czytanki będą odpowiednie, aby rozpocząć czytanie u młodszych, a jakie rozwiną tę umiejętność u starszych dzieci? Zobacz zestawienie, które dla ciebie przygotowaliśmy.
Czytanie książek

Czytanki dla dzieci do nauki czytania - czym sugerować się przy wyborze lektury?

Zakup książeczki do nauki czytania należy dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Dla młodszej pociechy i na początku czytelniczej przygody sprawdzą się książeczki wykorzystujące metodę globalną. Będzie w nich znajdowało się dużo obrazków i zazwyczaj po jednym słowie na stronę. Dziecko, które jeszcze nie umie czytać, w ten sposób uczy się zapamiętywać całe słowa. Taka umiejętność może w przyszłości ułatwić przyswajanie pełnych zdań. Dla starszych dzieci polecamy krótkie czytanki do nauki czytania oparte na metodzie sylabowej lub analityczno-syntetycznej. Wiele serii książkowych z czytankami dla dzieci podzielonych jest na trzy poziomy trudności, dzięki czemu łatwiej wybrać książeczkę odpowiednią do potrzeb i wieku dziecka.

Czytanki do nauki czytania - na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?

Na samym początku przygody sprawdzą się mało skomplikowane teksty wzbogacone o kolorowe ilustracje. Proste czytanki do nauki czytania nie przytłoczą dziecka i zachęcą je do dalszej nauki. Jako pierwsze warto wybrać książeczki, w których większą część strony zajmują obrazki. Tekst powinien być jednym, prostym zdaniem. Im dziecko lepiej sobie radzi i poznaje więcej słów, tym powinno być ich stosunkowo więcej. Warto zwrócić uwagę także na czcionkę. Dla młodszej pociechy sprawdzą się bardzo duże litery.
Zastanawiasz się, jaka czytanka do nauki czytania zachęci twoje dziecko? Obok wymienionych już aspektów zwróć szczególną uwagę na tematykę i historię, jaką opowiada książeczka. Szeroki wybór pozycji z bohaterami bajek, samochodami czy księżniczkami pozwoli łatwo znaleźć coś, co zainteresuje zarówno chłopca, jak i dziewczynkę. Należy również pamiętać, że wybrana historia będzie miała wpływ na rozwój dziecka, może nauczyć je odpowiedniego zachowania. Wybór dostosuj zatem do swoich przekonań i wartości, jakie chcesz przekazać maluchowi.

Czytanki do nauki czytania - lista książek, które znajdziesz na Ceneo.pl

Seria książek „Czytam sobie”

To propozycja od wydawnictwa Egmont. Do wyboru mamy książki o trzech poziomach trudności. Poziom pierwszy to barwne ilustracje, duża czcionka i niewielka ilość tekstu, z którą dziecko łatwiej sobie poradzi. Książeczki na tym poziomie to proste i zabawne historie zawierające od 150 do 200 słów. Na poziomie drugim maluch pozna nieco dłuższe zdania i dialogi. Poziom trzeci to propozycje, gdzie znajduje się więcej tekstu - od 2500 do 2800 słów. To pozycja dla dzieci, które czytają już samodzielnie. Kolorowe ilustracje zastąpiono czarno-białymi, tak aby nie rozpraszać małego czytelnika. Dziecko łatwiej zrozumie sens czytanych słów dzięki zamieszczonemu słownikowi trudniejszych wyrazów. Możesz wybierać wśród wielu ciekawych historii.
CzuCzu. Czytamy razem. Zestaw do nauki czytania
Ten zestaw pomoże miło spędzić czas przy wspólnej lekturze. Nadaje się dla dzieci od 2. roku życia. Składa się z sześciu książeczek. Zawiera także elementy z literkami i scenariusze zabaw, które można dostosować do wieku dziecka. Stopniowo należy zwiększać poziom trudności, aż maluch będzie w stanie czytać samodzielnie.
Seria książek „Książkożercy”
Książki podzielono na trzy poziomy trudności: A, B i C. Poziom A zawiera proste słowa i pojedyncze zdania, które będą odpowiednie do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Poziom B to od dwóch do pięciu zdań na jednej stronie, które są już nieco bardziej złożone. Poziom C polecany jest dzieciom, które dobrze znają już cały alfabet. Teksty są bardziej złożone i o większej objętości.
Disney uczy. Przygoda z czytaniem
Seria książek dla dzieci w wieku przedszkolnym, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. W zależności od poziomu, dziecko uczy się przy wykorzystaniu metody globalnej, sylabowej lub analityczno-syntetycznej. Bohaterami czytanek są postaci znane z bajek Disneya - Myszka Miki, Kubuś Puchatek i wiele innych.
Martynka. Zaczynam czytać z Martynką
Przygody dziewczynki o imieniu Martynka to wciągające opowieści, które świetnie nadają się na pierwszą lekturę dla dzieci. Duże litery i pojedyncze proste zdania ułatwią czytanie. W tej serii dziecko może przeczytać o tym, jak dziewczynka udała się na wakacje, poznała nową koleżankę czy odbyła podróż samolotem.
Czytanki-układanki
Ta propozycja to zabawa połączona z czytaniem. Książeczka wyposażona jest w duże puzzle, które dziecko może złączyć w jedną całość. Utworzony w ten sposób obrazek pozwoli lepiej zrozumieć opowieść. Do wyboru są historie o autach, zwierzętach czy świętach.

Jaką książeczkę dla dziecka wybrać? Małe podsumowanie

Na początek postaw na pozycje z dużą czcionką i kolorowymi obrazkami. Sprawdzą się krótkie pojedyncze zdania, które nie będą dla dziecka zbyt trudne i pozwolą na szybkie robienie postępów. Jeśli chcesz zachęcić malucha do czytania, zadbaj o to, aby on także widział cię z książką. Wspólne czytanie może być świetną zabawą i miło spędzonym czasem.
Autorka: Małgorzata Rokicka