Data publikacji:

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych: jakie mogą być przyczyny?

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych zawsze niepokoi rodzica.  Czy słusznie? Powrót do zdrowia po infekcji może trwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy jednak od sytuacji – w jakich okolicznościach się pojawił, czy towarzyszą mu inne objawy oraz jak długo trwa. Kaszel nie zawsze ma swoje źródło w przebytej chorobie infekcyjnej, może również świadczyć o alergii, refluksie, astmie lub obecności w organizmie pasożytów.
długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych

Dziecko osłuchowo czysto, a kaszle – co robić?

Kaszel u dziecka nie zawsze musi budzić niepokój, o ile nie pojawiają się żadne dodatkowe sygnały, świadczące o tym, że dzieje się coś złego. Jeśli niedawno minęła infekcja, organizm potrzebuje czasu, by dojść do pełnej równowagi, można go jedynie wspierać syropami. Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może jednak świadczyć o innych dolegliwościach. Jeśli przeciąga się do kilku tygodni, należy zastanowić się nad przyczyną.
Co robić, kiedy u dziecka jest osłuchowo czysto, a kaszle? Najlepiej zgłosić się do pediatry, który zbada małego pacjenta i przeprowadzi wywiad. Z pewnością będzie pytał:
  • jak długo dziecko kaszle
  • w jakich okolicznościach nasilają się dolegliwości
  • czy kaszel występuje w dzień, czy w nocy
  • czy w rodzinie występują alergie
  • Warto zawczasu poobserwować dziecko, żeby udzielić możliwie najbardziej wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania, a także poinformować pediatrę o objawach towarzyszących kaszlowi.

    Długotrwały mokry kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych

    Długotrwały mokry kaszel jest niepokojący, ponieważ zazwyczaj świadczy o ostrej infekcji. Nawet jeżeli lekarz nie stwierdza zmian osłuchowych, warto sprawdzić CRP, by stwierdzić, czy nie rozwinęła się choroba bakteryjna i czy nie ma konieczności podania antybiotyku.
    Taki objaw pojawia się często przy zapaleniu zatok, gdy katar spływa po tylnej ścianie gardła. Charakterystyczny jest wtedy uciążliwy, gęsty katar i ból w okolicy twarzy, nasilający się podczas schylania.

    Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych a alergia

    Nieprzechodzący kaszel u dziecka, który nie jest związany z infekcją, bywa spowodowany alergią. Alergenem mogą okazać się roztocza kurzu domowego, pyłki traw lub drzew, a także niektóre pokarmy. Kaszlowi może wówczas towarzyszyć wodnisty kaszel i swędzenie oczu.
    Co robić, jeśli podejrzewasz, że długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych jest spowodowany uczuleniem? Jeśli pediatra jest tego samego zdania, skieruje cię do alergologa, gdzie dziecku, o ile skończyło przynajmniej 4 lata, zostaną wykonane testy skórne.
    Kaszel alergiczny powinien ustąpić, gdy nie będzie już kontaktu z alergenem, jednak w niektórych przypadkach unikanie czynnika wyzwalającego jest niemożliwe. W zależności od sytuacji lekarz może przepisać leki antyhistaminowe lub zaproponować odczulanie. Dla alergików dużą pomocą okazują się również oczyszczacze powietrza z jonizatorem, które mogą poprawić komfort oddychania w domu.

    Dziecko osłuchowo czyste, a kaszle w nocy – astma oskrzelowa

    Astma oskrzelowa dotyka również dzieci, a jej podstawowym objawem jest silny, duszący kaszel, który może nawet doprowadzić do napadu paniki. Zdarza się to najczęściej w nocy lub nad ranem. Astma jest chorobą nieuleczalną, ale jeśli jest kontrolowana, może nie dawać żadnych objawów. Kluczowe jest znalezienie przyczyny występowania ataków, czasami odczulanie przynosi ogromną ulgę. Jeśli jest taka potrzeba, dziecko powinno też poprawić tryb życia na zdrowszy.

    Dziecko osłuchowo czyste, a kaszle – pasożyty

    Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych występuje stosunkowo często po zakażeniu pasożytami takimi jak owsiki, lamblie czy glista ludzka. Najczęściej w takiej sytuacji występuje także szereg innych objawów, szczególnie ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, ale też ogólne osłabienie, utrata wagi, bezsenność i wiele innych.
    Potwierdzenie zakażenia pasożytami jest zazwyczaj trudne, ponieważ konieczne jest wielokrotne zanoszenie próbek kału do laboratorium. Pomocne podczas procesu stawiania diagnozy są badania krwi, a dokładnie morfologia z rozmazem, ponieważ w takim przypadku wzrasta poziom eozynofilów, jednego z rodzaju białych krwinek. Niestety, dokładnie taki sam obraz krwi występuje przy alergii, dlatego poprawna diagnoza może zająć dużo czasu.

    Dziecko z refluksem – osłuchowo czysto, a kaszle w nocy

    Przyczyną długo utrzymującego się kaszlu bywa także refluks. Jeśli takie właśnie jest jego źródło, pojawia się on w nocy, gdy dziecko się kładzie, natomiast w dzień objawia się chrypką, chrząkaniem i  suchością gardła. Dodatkowo rodzice odnotowują nieprzyjemny zapach z ust, ból w klatce piersiowej i częste odbijanie.
    Jeśli podejrzewasz u dziecka refluks, musisz zgłosić się do gastroenterologa, który w pierwszej kolejności zaleci prawdopodobnie zdrową dietę, eliminującą produkty nasilające dolegliwości. W dalszej kolejności lub gdy występują dodatkowe niepokojące objawy, może też skierować na badania i podjąć leczenie.

    Długo utrzymujący się kaszel u dziecka – jakie badania wykonać?

    Do kogo zgłosić się w przypadku długotrwałego kaszlu u dziecka bez zmian osłuchowych? Lekarzem pierwszego kontaktu jest zawsze pediatra, który może skierować dziecko na konkretne badania i do specjalistów – alergologa i gastroenterologa.
    Badania, które wykonuje się najczęściej, by znaleźć przyczynę kaszlu to:
  • morfologia z rozmazem i poziomem CRP
  • badanie kału pod kątem pasożytów
  • RTG klatki piersiowej
  • spirometria
  • testy alergiczne
  • Szukanie przyczyny długotrwałego kaszlu u dziecka jest bardzo ważne. Nawet jeśli nie występują dodatkowe objawy, może się okazać, że przyczyna dolegliwości jest poważna.
    Zdjęcie: Enavto Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym