Data publikacji:

Zatkany nos u niemowlaka? Sprawdź, co robić

Zatkany nos u niemowlaka to poważny problem – dziecko nie może swobodnie jeść czy spokojnie spać, przez co jest marudne, płaczliwe i rozdrażnione. Jak mu pomóc i jakie są właściwie przyczyny zatkanego nosa u malutkich dzieci? Koniecznie przeczytaj.

Zatkany nos u niemowlaka

Zatkany nos u niemowlaka – przyczyny 

Zatkany nos u dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:

  • alergia (np. na białko mleka krowiego, najczęściej występująca u maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym),
  • suche powietrze,
  • kontakt z substancjami podrażniającymi śluzówkę (np. dym papierosowy),
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna – noworodki i niemowlęta są na nią szczególnie narażone z uwagi na niewykształcony w pełni układ odpornościowy.

W rozpoznaniu przyczyny problemu dużą rolę odgrywa obserwacja wydzieliny z nosa. Przezroczysta i wodnista może oznaczać alergię. Gęsta często świadczy o zapaleniu zatok, z kolei zielona – o infekcji bakteryjnej. Nierzadko zdarza się również zatkany nos u noworodka bez kataru – tutaj powodem może być zaleganie resztek mleka w nosie albo wspomniane zbyt suche powietrze.

Oczywiście zatkany nos może mieć też poważniejsze przyczyny, takie jak np. nowotwór czy wady anatomiczne nosa. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie.

Sprawdź również, na czym polega letnie przeziębienie u dziecka.

Sposób na zatkany nos u dziecka

Zatkany nos u niemowlaka to naprawdę poważny problem – przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecko nie umie oddychać buzią, więc zarówno jedzenie, jak i spanie, staje się przy tego typu dolegliwości utrudnione. Problemy przekładają się na samopoczucie niemowlaka, a to z kolei – na funkcjonowanie całej rodziny. Pytanie więc: jaki jest sposób na zatkany nos?

Zacznij codziennie oczyszczać nosek dziecka

Czy wiesz, że codziennie czyszczenie noska jest zalecane przez pediatrów? Wszystko z powodu zalegającej w nosie wydzieliny, która może składać się np. z resztek ulanego mleka. Aby sprawnie oczyścić nosek, najpierw wlej do każdej dziurki odrobinę wody morskiej albo soli fizjologicznej, a następnie oczyść dziurki za pomocą specjalnego aspiratora albo tzw. gruszki.

Kup nawilżacz powietrza do pokoju dziecka

Powietrze w mieszkaniach często bywa za suche – zwłaszcza w okresie grzewczym. Aby poprawić nieco atmosferę, kup nawilżacz powietrza. Pamiętaj, że wilgotne ręczniki położone na kaloryferze nie zadziałają równie skutecznie.

Obserwuj dziecko pod kątem alergii

Niestety, od lat gwałtownie rośnie liczba małych dzieci, u których występuje uczulenie na białko mleka krowiego. Poza zatkanym noskiem objawami schorzenia będą: zmiany skórne (czerwone, łuszczące się placki), zwiększenie częstotliwości ulewania, zmiana konsystencji i koloru kału (zielone kupki, biegunki) oraz niepokój dziecka.

Nie pozwalaj, aby palono w otoczeniu dziecka

Unikaj także stosowania płynów do płukania tkanin o bardzo intensywnych zapachach oraz mocnych perfum – mogą źle wpływać na śluzówkę w małym nosku.

Zatkany nos u noworodka lub niemowlaka – kiedy do lekarza?

Choć zatkany nos u dziecka wydaje się być błahym problemem, czasem wizyta u lekarza pediatry okazuje się niezbędna. Udaj się do specjalisty, kiedy:

  • u dziecka pojawiają się jakiekolwiek objawy infekcji (gorączka, kaszel),
  • podejrzewasz, że malec cierpi na alergię pokarmową – wówczas konieczne będzie karmienie maluszka specjalnym, mlekozastępczym preparatem,
  • z noska wypływa gęsta, zielona wydzielina, która świadczy o infekcji bakteryjnej,
  • mimo twoich wysiłków, nosek dziecka wciąż wydaje się zapchany, niemowlę nie może oddychać i spokojnie jeść – może okazać się, że przyczyna jest poważniejsza, niż się wydaje i konieczne będzie skonsultowanie sprawy z laryngologiem.