Data modyfikacji:

Z czego inhalacje na katar dla dziecka?

Jak skrócić katar u dziecka? Robiąc inhalacje. Jak nawilżyć drogi oddechowe dziecka w sezonie grzewczym? Robić dziecku inhalacje. Jak wspomóc przedszkolaka w przezwyciężeniu kolejnej infekcji w postaci kataru i kaszlu? Robiąc inhalacje. Skoro pomagają na tyle zmartwień, to koniecznie musisz się dowiedzieć, z czego inhalacje na katar dla dziecka. Bo inhalacje na zatkany nos u dziecka to domowy sposób na przeziębienie przedszkolaka, dziecka szkolnego i zakatarzonych rodziców.
Z czego inhalacje na katar dla dziecka?

Dlaczego inhalacje na katar dla dziecka są tak ważne?

Zabieg inhalacji nosa sprawdza się u dzieci znakomicie. Pomaga też osobie dorosłej. Inhalacje stosuj, gdy:
 • dziecko ma katar i/lub kaszel, a ty chcesz go wspomóc w łagodzeniu objawów oraz sprawniejszym pokonaniu choroby;
 • dziecko ma tendencje do nawracania infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza w sezonie jesień-zima;
 • dziecko jest alergikiem.

Dlaczego inhalacje na katar dla dziecka są tak ważne?

Inhalacje dla dzieci:
 • nawilżają przesuszoną śluzówkę nosa, która jeśli nie jest odpowiednio wilgotna, to pojawiają się w niej pęknięcia, przez które bakterie, wirusy i inne patogeny bez problemu przedostają się z otoczenia do wnętrza ciała dziecka, powodując rozpoczęcie infekcji;
 • niwelują uczucie suchości w nosie, drapanie w gardle, pękanie drobnych naczyń włosowatych (czasem z małych nosków „bez przyczyny” leci troszkę krwi, a przyczyną są właśnie pękające naczynka, powodowane przesuszeniem śluzówki nosa);
 • są pomocne w oczyszczaniu nosa dziecka z wydzieliny. Działają obkurczająco i szybciej udrażniają drogi oddechowe. Dzieci nie umieją dmuchać nosa. Jest to zadanie niewykonalne dla maluchów. Dopiero około 2-letnie dziecko „załapuje”, jak dmuchać nos, a czasem nawet 4-latek nie jest w stanie efektywnie pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny. Inhalacje pomagają osuszyć nosek z kataru;
 • pomagają w aplikacji leków przepisanych przez pediatrę lub alergologa.

Z czego inhalacje na katar dla dziecka?

Z czego robić inhalacje na katar dla dziecka? Jakie są domowe sposoby na katar u przedszkolaka i niemowlaka? W zależności od wieku i dolegliwości, na katar u dziecka sprawdzają się takie inhalacje:
 1. Inhalacja z olejkiem eukaliptusowym – pomaga miejscowo oraz ogólnie, bo wspiera organizm z walce z infekcją. Wykazuje działanie antyseptyczne, napotne i przeciwzapalne. Pomaga na kaszel i infekcje gardła.
 2. Inhalacja olejkiem tymiankowym – w razie zapalenie zatok oraz zapalenia migdałków. Oleje do inhalacji dla dzieci zakupisz w aptekach w formie czystej lub w specjalnie skomponowanych, wieloskładnikowych mieszankach. Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do preparatu przez producenta i stosuj olejki zgodnie z zaleceniami.
 3. Sól fizjologiczna w ampułkach – sól fizjologiczna rozrzedza wydzielinę z nosa i ułatwia wydalanie jej z dróg oddechowych.
 4. Sól hipertoniczna w ampułkach – ma to samo zadanie co sól fizjologiczna, z tym że działa mocniej – stosuj ją więc w przypadku gęstego kataru i pamiętaj, że podanie tej soli bardzo pobudza układ oddechowy (co może skutkować zwiększeniem ilości kataru i kaszlu, ale jest to zabieg pożądany, bo w ten sposób dziecko „wyrzuca” z siebie to, co mu niepotrzebne i wraca do zdrowia), więc stosuj ją tylko rano i w południe, maksymalnie do godziny 14.00. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych używaj wyłącznie soli fizjologicznej.

Domowe sposoby na inhalacje na katar dla dziecka

Oprócz podanych powyżej, możesz wspomóc dziecko w walce z katarem, robiąc mu domowe wyziewy z wykorzystaniem ziół. Melisa, rumianek, majeranek, lawenda posiadają właściwości rozrzedzające (katar będzie szybciej spływał po tylnej ścianie gardła oraz skuteczniej będzie można go wydmuchać lub wyciągnąć za pomocą specjalistycznych sprzętów do oczyszczania małych nosków), udrażniające (dziecko będzie mogło swobodniej oddychać) i nawilżające (ważne szczególnie w sezonie grzewczym, przy suchym powietrzu w mieszkaniu) oraz uspokajające (tu mowa o lawendzie, która wycisza przed rozpoczęciem odpoczynku nocnego i pomaga w lepszym przespaniu nocy).

Przez ile dni można robić inhalacje dziecku?

Inhalacje z soli fizjologicznej można robić dziecku przez cały czas trwania kataru 2–4 razy dziennie po 10–15 minut. W czasie jesienno-zimowym, gdy dziecko jest zdrowe i nie ma kataru ani kaszlu, a grzejniki ostro „dają”, żeby było w domu ciepło, możesz spokojnie robić inhalacje z soli fizjologicznej dziecku raz lub dwa razy na dobę, aby nawilżyć jego górne drogi oddechowe. U nas się to sprawdza, więc traktujemy ten zabieg jako sposób na zapobieganie katarom u przedszkolaków w okresie największej ilości zachorowań. Inhalacje na katar dla dziecka pomagają pozbyć się „gila”.

Aby zauważyć poprawę stanu zdrowia dziecka, takie metody inhalacji należy powtarzać od 2 do 3 razy dziennie przez okres 5–7 dni. Jeśli stosujesz leki do inhalacji przepisane przed pediatrę lub alergologa, dostępne w aptekach, to czasu, przez ile dni można robić inhalacje dziecku lekami, przestrzegaj zgodnie z zalecaniami lekarza.

Przeważnie inhalacje lekami zalecane są 2 razy dziennie – co 12 godzin (wtedy przestrzegaj 12-godzinnego odstępu między dawkami) albo 3 razy dziennie – co 6 godzin (ze względu na przerwę nocną).

Przygotowując dziecko do inhalacji, pamiętaj, aby przyjęło odpowiednią pozycję. Zapewnij mu maksymalnie bezpieczne warunki oraz „atrakcje”, bo czasem wykonanie inhalacji na katar dziecku jest zabiegiem ekstremalnie trudnym. Z pomocą przyjdzie nowa zabawka, ciekawe puzzle, interesująca książka dla dzieci.

Autor: Ewa Doniec