Data publikacji:

Co zrobić, gdy dwulatek nie chce jeść?

Niechęć do jedzenia u małych dzieci jest często spotykanym problemem, który ujawnia się około 2. roku życia. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest często występujący u małych dzieci lęk związany z próbowaniem nowych, nieznanych smaków lub znanych, jednakże podanych w nowej formie. Zaburzenia tego typu, zwane neofobią pokarmową, zwykle nasilają się około 2. roku życia, kiedy to dieta dziecka jest już intensywnie rozszerzana o nowe pokarmy. Inną z przyczyn występowania zaburzeń łaknienia może być zmuszanie malucha do spożywania zbyt dużych ilości pokarmów, prowadzące do przeładowania układu pokarmowego. Co zatem zrobić, kiedy dwulatek nie je? Jak rozpoznać przyczyny braku apetytu?
dwulatek nie chce jeść

Dlaczego dwulatek nie chce jeść? 

Kiedy dwulatek nie je warzyw, mięsa i owoców w wystarczającej ilości, pojawia się ryzyko niedoborów żywieniowych. Rodzą się także obawy o prawidłowy rozwój malucha. Sytuacja taka jest mocno niepokojąca i ma prawo wywoływać obawy rodziców. 

Jednakże to właśnie rodzice w wielu sytuacjach są odpowiedzialni za brak apetytu u małego dziecka. Bowiem błędy żywieniowe wynikają bardzo często z podawania dziecku pomiędzy posiłkami tzw. przekąsek typu chrupki kukurydziane, wafelki czy inne słodycze. 

Innym problemem dosyć często występującym u dwulatków jest neofobia pokarmowa. Często wiąże się ona z nadmiernym wprowadzaniem nowych, nieznanych dziecku pokarmów lub znanych, ale podanych w inny sposób. 
Przyczyną braku apetytu może też być alergia pokarmowa, wywołująca dyskomfort u dziecka w postaci refluksu żołądkowego czy wzdęć. 
Jak w takim razie postępować, gdy dwulatek nie chce jeść obiadów lub innych posiłków? 

Zasady postępowania w przypadku niejadka 

Pierwszą podstawową i kategoryczną zasadą jest rezygnacja z podawania jakichkolwiek przekąsek. Tym bardziej słodyczy czy słodzonych napojów gazowanych pomiędzy godzinami podstawowych posiłków.
Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny, aby organizm maluszka nauczył się rozpoznawać uczucie głodu i sytości. 
Druga żelazna zasada polega na czujnej obserwacji dziecka po posiłku celem wyeliminowania ewentualnych potraw, które mogą wywoływać ból brzuszka związany ze wzdęciami lub uczucie palenia w przełyku, spowodowane refluksem żołądka. 

Kolejnym prawidłem jest umożliwienie dziecku poznania nowego pokarmu „organoleptycznie” przez dotyk.
Wielu rodziców nie pozwala dzieciom na takie praktyki z uwagi na zabrudzenia. Jednakże dorośli często zapominają, że jest to jedyna metoda poznawcza u małych dzieci.

Dlatego dziecko może nie chcieć włożyć do buzi czegoś, czego nie wybada wpierw rękoma. Bowiem sondowanie pokarmów stanowi ważny element budowania wiedzy o świecie i dodatkowo jest świetną zabawą.
Rodzicom z kolei powinno przede wszystkim zależeć, by dwulatek kojarzył posiłek przede wszystkim z przyjemnością.

Nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przebrania maluch w czyste ubrania, myciem i dodatkowym sprzątaniem. 
Następną żelazną zasadą, której bezsprzecznie nie wolno pod żadnym pozorem stosować, jest zmuszanie dziecka do jedzenia. Jedzenie pod przymusem może bowiem wyuczyć w dziecku skojarzenie posiłku z bardzo niemiłą sytuacją, której maluch będzie odruchowo unikał. Ważną sprawą jest też wyraźne chwalenie dziecka przy próbowaniu nowych posiłków. 

Dwulatek nie je – jak sobie z tym radzić? 

Jeżeli problem ze spożywaniem posiłków przedłuża się, podstawą próby rozwiązania problemu jest przede wszystkim konsultacja z lekarzem.
Dopiero, jeśli badania lekarskie nie wykryją żadnych przyczyn medycznych takiego stanu, można poprosić o poradę związaną z ewentualnym podawaniem środków pobudzających apetyt. Za zgodą lekarza można rozpocząć pobudzanie apetytu za pomocą ziołowych preparatów. 

Dostępne na rynku syropy na stymulację apetytu oparte są przede wszystkim na wyciągach ziołowych. Wyciągi te wspomagają pracę układu pokarmowego i wspomagają prawidłową przemianę materii. 

Dwulatek nie chce jeść – ziołowy syrop na pobudzenie apetytu 

Jednym z popularniejszych syropów, podawanych małym dzieciom celem pobudzenia apetytu jest Apotheke Syrop dla dzieci z babki lancetowatej i dzikiej róży Bio 250 g. Jest on dostępny w atrakcyjnej cenie na portalu sprzedażowym Ceneo.pl.

Przeznaczony dla dzieci od 12. miesiąca życia. Oparty na wyciągu z liścia babki lancetowatej i ekstraktu z owoców dzikiej róży.

Stosowany jest głównie w leczeniu przeziębienia i problemów z oskrzelami. Jednakże z uwagi na wyciąg z babki lancetowatej korzystnie wpływa na poprawę prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Bowiem zawarte w babce enzymy proteolityczne odpowiadają między innymi za przyśpieszenie metabolizmu. Z kolei saponina wspomaga trawienie tłuszczów i wchłanianie składników pokarmowych do krwi. 

Bardzo ważna uwaga końcowa 

Bez względu na przyczynę sytuacji, w której dwulatek nie chce jeść obiadów czy innych posiłków, podawanie jakichkolwiek medykamentów poprawiających apetyt bezsprzecznie zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską i kontrolowane przez cały okres podawania środka.
Pod żadnym pozorem nie wolno tak małemu dziecku podawać żadnych środków na własną odpowiedzialność. 

Matka „Tadka niejadka”.

Autor: Jadwiga Kucharczyk