Data publikacji:

Co zrobić, gdy dziecko 10 lat nie może zasnąć?

Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży stają się coraz większym problemem. Wynika to między innymi z powszechnego dostępu do gier, a także smartfonów i tabletów podłączonych do internetu. Młodzi ludzie nie mają czasu na spokojny, wieczorny relaks i często są przytłoczeni nadmiarem bodźców w ciągu dnia. Co robić, kiedy dziecko mające 10 lat nie może zasnąć? Jakie mogą być przyczyny i jak wspomóc zapadanie w zdrowy sen?
co robić gdy dziecko 10 lat nie może zasnąć

Co robić, gdy dziecko w wieku 10 lat nie może zasnąć?

Zdrowy sen jest podstawą dobrego funkcjonowania również w ciągu dnia. Dzieci, które śpią zbyt krótko lub mają zaburzony sen, często są rozdrażnione, ze względu na problemy z koncentracją gorzej się uczą, a jeśli problem jest poważny, zaburzony może zostać ich rozwój. Jeśli twoje dziecko w wieku 10 lat nie może zasnąć i zdarza się to regularnie, musisz działać. Konieczne jest ustalenie przyczyny przy jednoczesnej poprawie nawyków związanych ze snem.
Czasami łatwo można znaleźć powód tymczasowych problemów z zasypianiem – zmiana szkoły, problemy z rówieśnikami, zawirowania rodzinne. Jeśli trwa to stosunkowo krótko, warto zacząć od rozmów z dzieckiem, próby rozwiązania aktualnych problemów i kontaktu z wychowawcą. Gdy to nie pomaga, warto skonsultować się ze specjalistą.

Jakie są najczęstsze powody bezsenności u dziecka 9–11 lat?

Z jakiego powodu dziecko około 10 lat nie może zasnąć? Przyczyny mogą być bardzo różne. Problemy ze snem mogą być jednym z objawów zaburzeń lękowych, ADHD czy depresji. Bardzo często wynikają z tego, co dzieje się w ciągu dnia. Nocą młody człowiek odreagowuje wszystkie przeżycia. Nadmiar bodźców, stres, nieumiejętność prawdziwego wypoczynku, niewłaściwe odżywianie, a do tego złe nawyki związane ze snem – to gotowy przepis na bezsenność lub bardzo niespokojny sen.

Zmiana nawyków związanych ze snem i codziennym funkcjonowaniem

Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku, postarajcie się wspólnie ustalić zasady zdrowszego trybu życia. Dziesięć lat to trudny wiek, na szczęście rodzice mają wtedy jeszcze duży wpływ na dziecko, dlatego warto podjąć działanie, żeby w wiek nastoletni młody człowiek wszedł spokojniej.
Co możesz zrobić, żeby pomóc dziecku lepiej spać:
  • ogranicz niebieskie światło przed snem (smartfon, TV, komputer i tablet);
  • przygaszaj światła dwie godziny przed planowanym położeniem się dziecka spać;
  • zwróć uwagę na filmy i gry, z którymi dziecko ma kontakt w ciągu dnia;
  • pilnuj stałych pór kładzenia się spać;
  • zaproponuj książkę lub audiobooka, to świetne metody na relaks;
  • wskazana jest lekka kolacja, bogata w węglowodany złożone, podana najpóźniej dwie godziny przed snem
  • proponuj więcej wody w ciągu dnia, ograniczając wypijanie dużej ilości płynów na noc;
  • wietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę na poziomie 18–20 stopni Celsjusza;
  • nauczcie się razem medytacji – jeśli zaburzenia snu wynikają z nadmiaru stresu, szybko zauważysz poprawę;
  • nie zapisuj dziecka na zbyt wiele zajęć, młody człowiek potrzebuje czasu na oddech w ciągu dnia;
  • rozmawiaj z dzieckiem, omawiajcie w ciągu dnia ważne sprawy i problemy, a łatwiej będzie spokojnie zasnąć wieczorem bez natrętnych myśli;
  • zadbaj o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu;
  • podawaj dziecku delikatne zioła i herbaty lecznicze o działaniu wyciszającym, takie jak melisa czy rumianek.
  • Parasomnia u dzieci – co to jest?

    Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziecko 10 lat nie może zasnąć lub śpi bardzo niespokojnie, z pewnością spotkasz się z pojęciem parasomni. To coś innego niż męczące kłopoty z zasypianiem. Czym jest parasomnia u dzieci? To grupa zaburzeń występujących po wybudzeniu lub w trakcie snu.
    Do parasomni zaliczamy:
    Somnambulizm (znany bardziej jako lunatyzm) – dziecko krótko po zaśnięciu wykazuje aktywność, jednak bez udziału świadomości; ma otwarte oczy, może siadać na łóżku lub wykonywać zwyczajne czynności, jednocześnie wciąż śpiąc.
    Lęki nocne – występujące podczas fazy NREM ataki zbliżone nieco do somnambulizmu. Dziecko siada nagle na łóżku lub z niego wstaje, krzycząc z przerażenia. Charakterystyczna dla tego zaburzenia jest niemożność nawiązania z dzieckiem kontaktu, mimo iż wygląda na przebudzone; ataki są po zaśnięciu zapominane.
    Koszmary senne – dziecko budzi się w fazie REM przerażone swoim snem i po chwili można z nim nawiązać kontakt, to różni koszmary od lęków nocnych. W następstwie złych snów dziecko często boi się ponownie położyć spać, a jeśli takie sytuacje zdarzają się często, może to być jedna z przyczyn tego, że dziecko w wieku 10 lat nie może zasnąć.
    Bruksizm – to fachowa nazwa zgrzytania zębami. W jego wyniku może dojść do uszkodzeń zębów, charakterystyczne są także częste bóle głowy. Przyczyny bruksizmu mogą być różne, najczęściej jest to nadmierny stres w ciągu dnia, może to być również objaw owsicy.

    Problemy ze snem u dzieci w wieku szkolnym – kto może pomóc?

    Czujesz, że problem zaburzeń snu lub bezsenności u dziecka 9–11 lat staje się zbyt trudny do samodzielnego rozwiązania w gronie rodziny i nauczycieli? Nie zostawiaj spraw swojemu biegowi, licząc, że problem sam się rozwiąże, zwłaszcza jeśli trwa bardzo długo.
    Do kogo zgłaszać problemy ze snem u dzieci w wieku szkolnym? W przypadku takich kłopotów najlepiej zgłosić się do dobrego psychologa, ale w tym samym czasie warto skonsultować sprawę z neurologiem. Zdarzają się neurologiczne zaburzenia snu u dzieci, na które można będzie coś poradzić dopiero, poznając ich przyczynę. Powodem problemów może być również choroba nerek czy tarczycy lub zaburzenia hormonalne, dlatego kluczowe jest spojrzenie na całościowy obraz funkcjonowania dziecka, nie zaszkodzi też wykonanie podstawowych badań profilaktycznych.
    Bez względu na to, jaki jest powód występowania zaburzeń snu u dziecka, ten problem odbija się na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zauważysz, że dziecko mające około 10 lat nie może zasnąć lub pojawiają się u niego inne niepokojące objawy, postaraj się jak najszybciej znaleźć i zlikwidować ich przyczynę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym