Data publikacji:

Fotelik samochodowy 15-36 kg: ranking najlepszych produktów. Jaki fotelik wybrać?

Fotelik samochodowy 15-36 kg to wybór dla nieco starszego dziecka, które podczas jazdy musi mieć zapewniony komfort oraz pełne bezpieczeństwo. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu, a także jakie modele są godne polecenia.
fotelik samochodowy

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika 15-36 kg?

Foteliki w przedziale wagowym 15-36 kg są bardzo dobrym wyborem dla maluchów w wieku od 4 do około 12 lat. Z zakupem nowego fotelika nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Jeśli widzisz, że poprzedni fotelik jest zbyt mały, a dziecko zaczyna z niego wyrastać, to oznacza, że czas na zakup większego modelu!

Musisz pamiętać o tym, że foteliki 15-36 kg, w odróżnieniu od fotelików 0-13 kg czy 0-18 kg, nie mają już dodatkowych pasów bezpieczeństwa. Służą do tego pasy, które znajdują się już w samochodzie. Wiele fotelików ma specjalnie wyznaczone miejsca oraz prowadnice ułatwiające montaż i gwarantujące bezpieczeństwo. Warto pamiętać również o tym, że według polskiego prawa foteliki dla najmłodszych w zakresie 0-13 kg muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy. W fotelikach 15-36 kg ta zasada już nie obowiązuje, dlatego fotelik ustawiamy przodem do kierunku jazdy.

Niezwykle istotny w fotelikach 15-36 kg jest sposób jego mocowania. Tańsze foteliki są przytwierdzane przy pomocy pasów bezpieczeństwa. To rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniej stabilności, co jest szczególnie ważne w momencie awaryjnego hamowania. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać fotelik z mocowaniem ISOFIX. Specjalna podstawa montowana do uchwytów znajdujących się pod siedzeniem jest zdecydowanie bardziej stabilna od standardowych rozwiązań. Dla rodzica to również wygoda, ponieważ fotelik wystarczy wpiąć lub wypiąć kiedy to będzie konieczne. Warto wspomnieć, że ten standard mają wszystkie samochody wyprodukowane po 2005 roku.

Każdemu rodzicowi zależy na bezpieczeństwie dziecka, dlatego normy bezpieczeństwa to absolutna podstawa. Najtańsze modele spełniają europejskie normy ECE R44, które są uznawane za nieco mniej rygorystyczne, dlatego nie warto opierać swojego wyboru właśnie na nich. Na tym polu zdecydowanie lepiej wziąć pod uwagę normę i-Size, która sprawdza, w jaki sposób jest zabezpieczona głowa, szyja, a także pozostała część sylwetki. W normach ECE R44 bierze się pod uwagę wagę dziecka, co nie zawsze jest trafne. W i-Size pod uwagę brany jest wzrost dziecka, dlatego mamy pewność, że fotelik będzie lepiej dopasowany do potrzeb malucha.

Foteliki samochodowe są testowane przez niemiecki ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil Club, który ocenia poziom bezpieczeństwa, a także wygody. Warto mieć na uwadze, że skala ocen jest nieco inna niż możemy być do tego przyzwyczajeni. Według ADAC ocena 1 - 1,5 jest tą najlepszą. Najgorsze foteliki dostają ocenę 4,6 - 5,5 i ich nie warto w ogóle brać pod uwagę. Porównanie ocen poszczególnych fotelików pozwoli na wybranie tego najlepszego.

Ostatnim kryterium jest cena, która często decyduje o wyborze. W przypadku bezpieczeństwa dziecka nie warto oszczędzać i czasami lepiej dopłacić, aby mieć pewność, że fotelik 15-36 kg sprawdzi się w razie kryzysowej sytuacji. Modele z najniższej półki cenowej pozornie mogą wyglądać jak te nieco droższe. Gwarantujemy jednak, że w praktyce nie sprawdzą się one tak dobrze i nie ochronią dziecka.

Polecane foteliki samochodowe 15-36 kg

Cybex Solution S-Fix

Świetnie oceniany fotelik dziecięcy charakteryzuje się miękkim siedziskiem oraz bardzo komfortowym oparciem. Wysuwane osłony boczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, natomiast podłokietniki wpływają na wygodę podczas długich tras. Aby zminimalizować ryzyko opadania główki, producent zastosował regulowany zagłówek. Fotelik jest dostępny z mocowaniem ISOFIX, co jest gwarancją bezproblemowego montażu. Fotelik w testach bezpieczeństwa otrzymał 4 gwiazdki ADAC.

Britax&Romer Kidfix III

Funkcjonalny fotelik 15-36 kg dysponuje specjalną nakładką wykonaną z energochłonnej pianki, która ma za zadanie chronić kark dziecka. Prezentowany model ma o 20% większą przestrzeń niż konkurencyjne modele. To sprawdza się szczególnie podczas długich wycieczek. Funkcja Secure Guard opiera się na dodatkowym mocowaniu pasa bezpieczeństwa. Dzięki temu pas biodrowy jest utrzymany w odpowiednim miejscu. Dodatkowa ochrona boków fotelika i regulowane oparcie to dodatkowe atuty tego modelu. Ten fotelik z pewnością będzie w stanie posłużyć długie lata!

Recaro Monza Nova Evo Seatfix

Marka Recaro w branży motoryzacyjnej jest bardzo dobrze znana. Monza Nova Evo Seatfix ma specjalne poduszki odpowiedzialne za równomierne utrzymanie dziecka. Dodatkowo pojawiła się tutaj pianka, która absorbuje uderzenia, co jest niezwykle istotne w momencie kolizji. Regulowany zagłówek w 11 pozycjach będzie mógł być dowolnie dopasowany do wzrostu dziecka. Zastosowana w foteliku siatka dobrze przepuszcza powietrze, dlatego jazda w cieplejsze dni nie będzie stanowiła większego problemu. Recaro Monza spełnia europejskie normy ECE R44, ADAC Motorwelt oraz OAMTC Test Kindersitze. To dobry fotelik 15-36 kg w rozsądnej cenie.

Nuna Aace Aspen

Bardzo dobre opinie na Ceneo.pl sprawiły, że Nuna Aace Aspen musiał znaleźć się w naszym zestawieniu. Jego mocną stroną są mechanizmy regulacji, które wraz ze wzrostem dziecka dopasowują się do jego sylwetki. Oprócz regulacji zagłówka w 11 stopniach wysokości mamy do dyspozycji wysuwanie na boki oraz do przodu. Panele SIP wraz z pianką mają za zadanie chronić dziecko po bokach. Montaż fotelika jest prosty, dzięki mocowaniu ISOFIX. Wybierając ten model, z pewnością nie będziesz rozczarowany!

Takata Maxi Blacktive Blue

Ten fotelik 15-36 kg nie należy do najtańszych, jednak jakość wykonania, jak i nowoczesne technologie zachęcają do zakupu. Tapicerka została wykonana z miękkiego materiału, który jest pozbawiony toksycznych substancji. Potwierdza to standard Oeko-Tex 100 klasy 1. Nowością jest również wkładka AirPad odpowiadająca za ochronę głowy. Fotelik dziecięcy jest również wygodny w przenoszeniu, ponieważ cała konstrukcja może być złożona w mgnieniu oka. Ciekawostką jest fakt, że ten model może być stosowany również podczas podróży lotniczej!

Chicco Fold&Go i-Size Ombra

Zestawienie zamykamy fotelikiem marki Chicco spełniającym normę i-Size. Regulowana szerokość i wysokość wraz z czterema pozycjami odchylania siedziska są gwarancją pełnego komfortu. Montaż fotelika odbywa się za pomocą pasów lub poprzez system ISOFIX. Jego uniwersalność jest również ogromną zaletą. Stosunek jakości do ceny został dobrze zachowany, dlatego dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, ten fotelik będzie znakomity.
Autor: Bartłomiej Mazurek