Data modyfikacji:

Gazy u noworodka. Co na wzdęcia u niemowlaka?

Twój maluszek zmaga się z wzdęciami i zastanawiasz się, jak mu pomóc? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym podpowiadamy, co sprawdza się na gazy u noworodka. Gwarantujemy, że te sposoby doceni każdy młody rodzic i przede wszystkim maluszek.
gazy u noworodka

Przeczytaj również: Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Gazy u noworodka – objawy

Pierwszymi objawami wzdęć oraz gazów są przede wszystkim częste odbijanie po jedzeniu oraz ulewanie. Każdego rodzica powinien zastanowić także twardy brzuszek i jego bolesność.

Gazy u noworodka – domowe sposoby

Jeśli twój maluszek cierpi na bolesne wzdęcia, to najpierw wypróbuj szereg domowych sposobów. Gazy u noworodka świetnie łagodzą niewielkie ćwiczenia, np. znany wszystkim rowerek. Pomocne może okazać się również uginanie i prostowanie nóżek. To pozwoli maluchowi pozbyć się nadmiaru gazów. Ważne jest także odpowiednie układanie dziecka. Kładź niemowlaka na brzuszku – niech leży tak na tobie. Noś go też na przedramieniu, ale w taki sposób, aby główka była nieco wyżej. Niezbędne może okazać się masowanie brzuszka. Wykonuj ruchy okrężne w okolicy pępka.

Jeśli korzystacie z butelki, to wybierzcie tę antykolkową – zapobiega ona nadmiernemu połykaniu powietrza przez niemowlaka, a w efekcie kolce i wzdęciom.

Herbatki na gazy u noworodka

Innym sposobem jest podawanie maluszkowi herbatki z rumiankiem lub koprem włoskim. Obie z tych roślin są bezpieczne dla dziecka, a przy tym działają wiatropędnie, co pobudza układ pokarmowy do sprawniejszego działania. Pamiętaj, aby kupować herbatki przeznaczone dla dzieci. Są one skomponowane tak, że z pewnością nie zaszkodzą maluchowi.

Leki na gazy u noworodka – co można podać maluszkowi?

Maluszkowi możesz podawać także simetikon lub dimetikon. Obie z tych substancji można z powodzeniem stosować u maluszków już od pierwszego miesiąca życia. Sprawdzi się chociażby Espumisan 100 w kroplach czy Esputicon. Pamiętaj, aby trzymać się zaleceń napisanych na ulotce – tak małe dzieci powinny otrzymywać odpowiednio mniejszą dawkę leku.
Słyszeliście o kroplach z enzymem laktaza? One również są zalecane w usuwaniu uporczywych wzdęć u niemowlaka. Taki preparat ułatwia trawienie laktozy, a co za tym idzie, zmniejsza podatność malucha na gazy.

Świetnym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z katetera rektalnego firmy Windi. Co to takiego? To przyrząd, który w łatwy i szybki sposób ułatwia maluszkowi pozbycie się nadmiaru gazów. Najpierw masujesz brzuszek dziecka. Następnie unosisz nóżki malucha, wkładasz posmarowany olejem kokosowym kateter do odbytu i czekasz kilkanaście sekund. W tym czasie nadmiar gazów powinien zostać usunięty – po prostu usłyszysz wydobywające się z brzuszka gazy. Oczywiście taki szybki zabieg możesz powtórzyć kilka razy.

Profilaktycznie warto stosować także probiotyki . Jednym z najlepszych będzie ten od BioGaia – ProTectis Baby. Ten suplement diety w kroplach ma za zadanie utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit. Ponadto został on poddany badaniom klinicznym, które wykazały, że suplement nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Śmierdzące gazy u noworodka – kiedy do lekarza?

Każdego świeżo upieczonego rodzica powinny przede wszystkim zaniepokoić gazy o intensywnym i nieprzyjemnym zapachu. Problemem jest także to, kiedy domowe sposoby nie pomagają i mimo tego maluszek ma wzdęty brzuch, ciągle płacze i jest niespokojny – nawet w nocy. Zaalarmować powinny was także: wysypka, biegunka lub problem z wypróżnianiem. Przyczyną takich wzdęć może być m.in. nietolerancja pokarmowa, nieżyt żołądka, zespół jelita drażliwego czy infekcja wirusowa lub bakteryjna.

A wy, jak radzicie sobie ze wzdęciami i uporczywymi gazami u waszych maluchów? Wymienione wyżej sposoby były wam znane już wcześniej, czy dopiero będziecie je testować?
Autorka: Klaudia Borycka