Data modyfikacji:

Gry planszowe 6+: ciekawe propozycje

Gry planszowe 6+ to doskonały pomysł na prezent dla dziecka. To zabawka, która rozwija spostrzegawczość, kreatywność, logiczne myślenie oraz umiejętność strategicznego planowania. W gry planszowe od 6 lat można grać zarówno z rówieśnikami, jak i z rodzeństwem. Nic nie stoi na przeszkodzie także, by oddać się wspólnej zabawie razem rodzicami, ciocią i wujkiem czy nawet dziadkami. Jakie tytuły warto wypróbować? Sprawdźcie nasze propozycje.
gry planszowe

Gry planszowe 6+ – idealny pomysł na prezent dla dziecka

Gry planszowe 6+ są często wybierane na prezent dla dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego – planszówki dają wiele dobrego. Gry planszowe od 6 lat uczą:
• logicznego myślenia; • nawiązywania sojuszy; • samodzielnego myślenia;
• strategicznego planowania;
• zdawania sobie sprawy z podjętych decyzji;
• zdrowego współzawodnictwa;
• konsekwencji raz podjętych decyzji.
To nie koniec zalet. Gry planszowe 6 lat edukują na różnych polach i wspierają zainteresowania dziecka. Pielęgnują także jego kreatywność oraz wyobraźnię. Co więcej, wiele z nich stanowi okazję do udanej zabawy w dużym gronie, wśród rówieśników lub nawet osób dorosłych.

Gra planszowa 6+ – edycje junior kultowych tytułów dla dorosłych

Za fajne gry planszowe dla 6-latka można uznać z całą pewnością edycje junior kultowych tytułów. Bestsellerowe gry zostały wydane ponownie z nieco uproszczonymi zasadami, tak aby zachęcić do grania w nie od najmłodszych lat. Dobrym przykładem są:
• Dobble Kids – prosta, szybka i emocjonująca gra na spostrzegawczość doczekała się swojej dziecięcej wersji. Mogą w nią śmiało grać maluchy w wieku od 6 lat, a nawet nieco młodsze;
• Catan Junior – kultowa strategia jest dostępna także w wersji dla dzieci od lat 6. Można w nią grać w gronie od 2 do 4 osób. Mechanika została usprawniona tak, aby młodsi gracze nie musieli długo oczekiwać na swoją kolej;
• Taboo Junior – bestsellerowy tytuł, który pomaga wzbogacić zasoby słownictwa, jest dostępny także w wersji dla najmłodszych. Gra planszowa 6+ polega na opisywaniu danego hasła bez używania zakazanych słów wymienionych na karteczce. Rozgrywka jest drużynowa, co pozwala zaangażować do zabawy więcej osób.

Gry planszowe – 6 lat to dobry wiek, aby zapoznać się ze strategiami

Wśród gier planszowych 6+ można znaleźć wiele nieskomplikowanych strategii. Dobrym przykładem jest wspomniany powyżej Catan Junior – gra, która uczy kompletowania zasobów i rozsądnego planowania, na co się je wyda. Inne gry planszowe od 6 lat, uczące strategicznego myślenia to:
• Dzieci z Carcassonne – uproszczona wersja słynnej gry Carcassonne wciągnie do zabawy zarówno młodszych, jak i starszych członków rodziny. Jej ogromnym atutem są proste zasady oraz bajeczna oprawa graficzna;
• Monopoly Junior – szybka ekonomiczna gra z prostymi zasadami stanowi dobry wstęp i zachętę do tego, by w późniejszych latach spróbować swoich sił w „dorosłym” Monopoly. Rozgrywka jest możliwa od 2 do 4 graczy.

Gry planszowe od 6 lat uczące logicznego myślenia

Wśród gier planszowych 6 lat nie brakuje także propozycji, które rozwijają logiczne myślenie. Godne polecenia są:
• Seria Smart Games – magnetyczne gry logiczne cieszą się dużą popularnością. W zestawie można znaleźć około 40-50 różnych wyzwań, które zapewnią 6-latkowi wiele godzin dobrej zabawy. Zabawka ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu można ją ze sobą zabrać dosłownie wszędzie;
• Trzy po Trzy – propozycja od Granny stanowi połączenie gry w zapamiętywanie oraz ponadczasowej zabawy w kółko i krzyżyk. Gra poprawia pamięć i ćwiczy koncentrację, uczy także rozpoznawania różnych wzorów i kolorów.
Warto sprawdzić także serię Kapitan Nauka, a konkretnie Kapitalne Łamigłówki 6-7 lat. To zestaw podchwytliwych zagadek dla dzieci, które ćwiczą spostrzegawczość, zdolność skupiania uwagi oraz umiejętność logicznego myślenia.

Oto fajne gry planszowe dla 6-latka, w które dziecko pogra z rodzicami

W gry planszowe 6+ można grać nie tylko z rówieśnikami, ale także ze starszym rodzeństwem oraz rodzicami. Które produkcje zaangażują w takim samym stopniu całą rodzinę? Polecamy:
• 5 Sekund Junior – gra polega na wymienianiu 3 różnych rzeczy, które łączy jakaś cecha wspólna. Mogą to być np. imiona na literę A, zwierzaki, które pływają lub też ulubione smaki lodów. Na odpowiedź jest tylko 5 sekund. Gracz, któremu udało się sprostać wyzwaniu, zbliża się do mety;
• Czacha dymi – ta gra to rodzaj teleturnieju, który obraca się wokół ponad 150 ciekawostek z całego świata. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, czy wspomniane fakty to prawda lub fałsz. W zabawie może uczestniczyć od 2 do 4 graczy;
• Superfarmer – tej gry edukacyjnej nie można nie znać. Stworzona przez wybitnego polskiego matematyka planszówka polega na rozwijaniu farmy i ochronie hodowanych zwierząt przed różnymi zagrożeniami. Nowa edycja zachwyca piękną oprawą graficzną wykonaną przez Piotra Sochę. W kwadratowym pudełku znalazły się także bardzo estetyczne figurki psów
• Zaczarowane Drzewo – to pięknie wykonana gra zręcznościowa z elementami strategii. Gracze budują wspólnie drzewo, korzystając z pieńków pełniących rozmaite funkcje. Wygrywa ten, kto pozbędzie się wszystkich swoich pieńków, a jednocześnie zdobędzie po 2 pieńki w kolorach innych graczy. Rozrywka wciągnie każdego, bez względu na jego wiek.
Autorka: Alicja Hudzik