Data modyfikacji:

Gry planszowe logiczne: polecane pozycje


Logiczne gry planszowe cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza wśród rodziców, którzy podczas wspólnej zabawy chcą również uczyć dziecka planowania oraz analitycznego myślenia.
planszówka
Zabawa z planszówkami to wspaniały sposób na spędzenie wieczoru w towarzystwie rodziny lub znajomych. W sklepach znajdziemy tysiące tytułów, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców w każdym wieku. Niesłabnącą popularnością cieszą się gry planszowe logiczne, które od uczestników rozgrywki wymagają ruszenia szarymi komórkami oraz stosowania odpowiedniej strategii zapewniającej zwycięstwo. Wiele z nich wypełnia również funkcje edukacyjne, ucząc planowania i myślenia na przód, nadają się więc idealnie do gry z dzieckiem.

W poszukiwaniu dobrych planszowych gier logicznych pomocna może okazać się nasza lista polecanych tytułów.

Polecane logiczne gry planszowe


Azul
Bardzo popularna planszowa gra logiczna, w której zadaniem uczestników zabawy jest układanie kolorowych mozaik, tytułowych azulejo, które tradycyjnie wykonuje się na Półwyspie Iberyjskim. Wcielamy się w artystów, których zadaniem jest ozdobienie ścian pałacu królewskiego w Évorze. Podczas rundy każdy z gracz wybiera płytki pochodzące z jednego z warsztatów ceramiki i układa je w swoim magazynie. Następnie wszyscy gracze jednocześnie - w ściśle określony w zasadach sposób - przenoszą zebrane płytki na planszę przedstawiającą pałacową ścianę. Po ułożeniu płytek na ścianie podliczane są punkty, wygrywa ta osoba, która zdobędzie ich najwięcej.

Gra Azul przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 8 lat.

Ubongo
Bestsellerowa planszowa gra logiczna dla całej rodziny. Każdy z uczestników zabawy dostaje swoją unikalną planszę oraz dwanaście elementów układanki, które przypominają klocki popularnego Tetrisa. Następnie jeden z graczy przekręca klepsydrę i rzuca kostką, wskazując na to, który z elementów układanki gracze będą musieli wykorzystać w danej rundzie. Wszyscy biorący udział w rozgrywce jednocześnie starają się jak najszybciej zasłonić puste pola na swoich planszach. Każdy, kto zdąży to zrobić, zanim skończy się czas, zdobywa klejnot. Wygrywa ta osoba, która w przeciągu dziewięciu rund zbierze najwięcej najcenniejszych kamieni szlachetnych.

Warto dodać, że Ubongo jest też dostępne w wersji dla mniejszych dzieci (Ubongo Junior) oraz posiada kilka dodatkowych wariantów z innym typem łamigłówek rozwiązywanych na czas.

Gra Ubongo jest przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 8 lat.

Patchwork
Dwuosobowa planszowa gra logiczna, która została wielokrotnie nagrodzona branżowymi wyróżnieniami. Zadaniem uczestników zabawy jest wykonanie tytułowego patchworku, a więc tkaniny składającej się ze skrawków różnych materiałów. Stworzenie tego typu poszwy na kołdrę nie jest jednak specjalnie łatwe, do jej wykonania używamy kawałków materiału w różnych kształtach, które przedstawione są w formie kartonowych żetonów układanych na planszy, a także pionków reprezentujących przytrzymujące je guziki. Rozgrywka kończy się zazwyczaj po około 30 minutach, zwycięzcą zostaje ta osoba, która najefektywniej połączyła patchwork.

Gra Patchwork przeznaczona jest dla 2 osób w wieku od 8 lat.

Rummikub
Dobrze znana na świecie amerykańska familijna gra logiczna, w której gracze posługują się 106 wąskimi kostkami z numerami, które przypominają klasyczne domino. Na początku rundy każdy z graczy losuje 14 kostek ze wspólnej puli i ustawia je na specjalnych stojakach. Wylosowane kostki mają różne nominały (od 1 do 13) i cztery kolory. Zabawa polega na pozbyciu się wszystkich posiadanych kostek z liczbami, wykładając na stół sekwencje lub ciągi składające się minimum z trzech liczb. Na koniec rozgrywki podlicza się zdobyte punkty za ułożone sekwencje i wyłania zwycięzcę partii.

Gra Rummikub przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 7 lat.

Pentago
Kolejna wielokrotnie nagradzana planszowa gra logiczna w zestawieniu, która oferuje szybką zabawę oraz stosunkowo proste zasady. Plastikowa plansza podzielona jest na cztery ruchome części, w każdej z nich znajduje się dziewięć otworów na kulki wykładane na przemian przez dwóch graczy. Obaj starają się ułożyć linię składającą się z pięciu kul w ich kolorze. Zadanie to utrudnia jednak reguła, która mówi że po wyłożeniu kulki trzeba obrócić o 90 stopni wybraną część planszy. Przeciętna długość partii to 15 minut.

Gra Pentago przeznaczona jest dla 2 osób w wieku od 8 lat.

Sagrada
Interesująca planszowa gra logiczna, w której zadaniem grającego jest budowa witraży przedstawionych na specjalnych kartach. Każdy z nich składa się z dwudziestu pól, które uzupełniamy podczas dziesięciu rund gry przy pomocy kolorowych sześciennych kostek. Część pól wymaga położenia na nich kostki w danym kolorze lub o konkretnej wartości. Te z kolei dociągamy w każdej rundzie ze wspólnej puli. Sprawę komplikuje to, że kostki w tych samych kolorach i o identycznych wartościach nie mogą ze sobą sąsiadować.

W podstawowej wersji gra przeznaczona jest wyłącznie dla jednej osoby. Po dokupieniu dodatku Sagrada: Jeszcze więcej szkła, weźmiemy udział we wspólnej zabawie nawet dla maksymalnie 6 osób. Sugerowany minimalny wiek gracza to 13 lat.
Autor: Michał Kułakowski