Data modyfikacji:

Gry planszowe strategiczne: polecane propozycje


Planszowe gry strategiczne uczą planowania oraz logicznego myślenia, bardzo często też w bardzo skuteczny sposób pozwalają przyswoić przez zabawę różnego rodzaju wiedzę, która jest bezpośrednio związana z ich tematyką. Przedstawimy propozycje tego typu gier przeznaczonych dla całej rodziny.
planszówka
Zabawa z grami planszowymi w gronie rodziny to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz pogłębienie więzi z dziećmi. Obecnie w sklepach znajdziemy oszałamiający wybór tytułów w przeróżnych gatunkach. Jednym z najciekawszych z nich są planszówki strategiczne. Chociaż nie brakuje wśród nich skomplikowanych tytułów bitewnych oraz ekonomicznych, w których zakończenie partii wymaga całego dnia oraz wysokich umiejętności analitycznych, bez problemu znajdziemy również gry familijne, z którymi bez problemu poradzi sobie dziesięciolatek.

W wyborze odpowiedniego tytułu pomóc może ci nasza lista polecanych planszowych gier strategicznych.

Polecane gry planszowe strategiczne


Carcassonne
Jedna z najsławniejszych gier strategiczno-logicznych dostępnych w sklepach. Podczas zabawy gracze układają z losowo dobieranych kafelków mapę z drogami, polami, miastami oraz innymi interesującymi miejscami. Korzystając z ograniczonej liczby różnego typu pionków, decydują o tym, kiedy i jak przejąć je na własność, za co nagradzani są punktami przyznanymi pod koniec partii. Sprytne i przemyślane zagranie może pozbawić rywala możliwości ukończenia ogromnego miasta lub skraść mu sprzed nosa kontrolę nad budowaną drogą.

Gra nabiera zdecydowanych rumieńców oraz kompleksowości po dołączeniu do niej zawartości kilkunastu wydanych dodatków, zawierających nowe pionki, typy kafelków, a także mechaniki zabawy.

Carcassonne przeznaczone jest dla 2-5 osób (lub więcej z dodatkami) w wieku od 8 lat.

Osadnicy z Catanu
Kolejna niesamowicie popularna familijna planszowa gra strategiczna. Uczestnicy zabawy wcielają się w osadników, którzy przybyli na wyspę Catan. Każdy z nich buduje własne osady i drogi na pokrytej siatką heksagonalnej planszy, a następnie konkuruje z innymi o dostęp do strategicznych surowców niezbędnych do dalszego rozwoju. O sukcesie decyduje tutaj dobre planowanie oraz łut szczęścia.

Podobnie jak Carcassonne, gra otrzymała kilka dodatków, które rozbudowują ją o wiele nowych elementów przedłużających i urozmaicających każdą partię. Osadnicy z Catanu przeznaczeni są dla 3-4 osób w wieku od 10 lat.

Terraformacja Marsa
Najpewniej najbardziej kompleksowa gra planszowa w naszym zestawieniu, która daje jednak sporą dawkę satysfakcji. Podczas partii przenosimy się w przyszłość i jako przedstawiciel jednej z konkurujących ze sobą korporacji zajmujemy się projektem terraformacji świeżo skolonizowanego Marsa i zamienienia go w pełen życia zielony świat. Właściwa rozgrywka przebiega na dużej heksagonalnej planszy przedstawiającej Czerwoną Planetę. Towarzyszą jej dziesiątki żetonów, kart oraz znaczników, które pozwalają kontrolować wszystkie aspekty naszych działań.

Terraformacja Marsa przeznaczona jest dla 1-5 osób w wieku od 12 lat.

Agricola
Akcja Agricoli rozgrywa się w Europie w roku 1670. Zadaniem graczy jest wspólna budowa dobrze funkcjonującego i prosperującego gospodarstwa rolnego. Każdego dnia wysyłamy członków kontrolowanej przez nas rodziny do wybranej przez nas pracy. Mogą zbierać np. drewno do rozbudowy domu, zająć się zwierzętami, obsiać pole lub odgrodzić pastwisko. Pod koniec gry jesteśmy nagradzani za ulepszenia gospodarstwa oraz zwiększenie komfortu życia rodziny. W pudełku z grą znajdziemy prawdziwe zatrzęsienie przeróżnych kart, żetonów i znaczników. Każda rozgrywka będzie też nieco inna, bowiem niektóre z nich są dobierane w sposób losowy.

Agricola przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku od 12 lat.

Cyklady
Cyklady zabierają nas do mitologicznej i starożytnej Grecji. Gracze budują własne miasto na jednej z wysp archipelagu przedstawionych na mapie świata. Do zadań każdego z nich należy rekrutowanie oddziałów wojskowych, budowa okrętów i fortec, a także ułaskawienie bogów Olimpu, którzy na różne sposoby mogą błogosławić rozwijającą się metropolię. Mimo kompleksowości zasad oraz ogromnej liczby elementów, pojedyncza partia nie trwa zazwyczaj więcej niż 90 minut.

Cyklady przeznaczone są dla 2-4 graczy w wieku od 13 lat.

7 cudów świata
Mamy tu do czynienia z interesującą strategiczną grą planszową o rozwoju starożytnych cywilizacji. Łączy ona nieskomplikowane zasady i dynamiczną rozgrywkę wymagającą planowania i logicznego myślenia. Zadaniem graczy jest rozwój miast oraz budowa tytułowych siedmiu cudów świata antycznego, na kształt zabawy wpływają dobierane karty, równie istotny jest też system handlu i współpraca lub rywalizacja z przeciwnikami. Partie w grze są bardzo szybkie i kończą się po około pół godzinie. W sprzedaży znajdują się też dodatki rozszerzające zasady i dodające nowe karty oraz plansze.

7 cudów świata przeznaczone jest dla 3-7 graczy w wieku od 10 lat.
Autor: Michał Kułakowski