Data modyfikacji:

Huggy Wuggy. Co to jest i skąd się wzięła maskotka? Czy jest odpowiednia dla dzieci?

Trudno znaleźć grupę bardziej podatną na aktualne trendy i modę niż dzieci. Wie to doskonale każdy rodzic. Co więcej widząc, że dana zabawka jest aktualnie niezwykle popularna wśród rówieśników naszej pociechy również jej ulegamy. Nie chcemy bowiem, by nasze dziecko czuło smutek czy “odstawało” od grupy. Taka pogoń za tym co popularne nie zawsze jest jednak niegroźna. Doskonałym przykładem może być niezwykle modny obecnie pluszak Huggy Wuggy. Czym jest ta maskotka? Czy jest odpowiednia dla dzieci? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest Huggy Wuggy. Jest to postać z gry Poppy Playtime, która została stworzona z myślą o starszych graczach. Nie bez powodu otrzymała oznaczenie PEGI 16, co oznacza, że jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 16 rok życia. Fabuła gry jest prosta a jednocześnie przerażająca. Gracz przemieszcza się po opuszczonej fabryce zabawek a jego zadaniem uciec jest przed tymi, które stanowić mogą śmiertelne zagrożenie. Jedną z nich jest właśnie Huggy Wuggy. To stwór, którego przytulenie, może pozbawić gracza życia. 

Maskotka Huggy Wuggy - przeniesienie świata gier do rzeczywistości

Nikogo już chyba nie dziwi fakt, że postacie ze światów gier i filmów przenoszone są do rzeczywistości przez producentów zabawek, gadżetów, koszulek oraz innych artykułów fanowskich. Z tego właśnie powodu zaczęły pojawiać się również maskotki Huggy Wuggy. Nie da się ukryć, że od początku wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Co ciekawe, wcale nie dotyczyło to jedynie osób, które grały we wspomnianą grę komputerową.

Mówiąc najogólniej, wygląd pluszaka budzi zainteresowanie. Mamy tu bowiem do czynienia ze stworkiem, który co prawda posiada ładne niebieskie futerko czy wesołe oczy, ale również szeroki uśmiech po brzegi wypełniony ostro zakończonymi zębiskami.

Dla osób, które nie znały gry maskotka może wydać się dziwna czy szkaradna, jest jednak bez wątpienia intrygująca. Podobnie jak dla dzieci, w tym również najmłodszych. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej maluchów wyciągało rączki w stronę nietypowego stwora a rodzice, nieświadomi zagrożenia, po raz kolejny ulegali modzie i kupowali dziecku wymarzoną zabawkę. 

Czy Huggy Wuggy jest niebezpieczny dla dzieci?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - sama maskotka, choć jej wygląd odbiega od ogólnie przyjętych standardów dla pluszowych zabawek nie powinna mieć wpływu na dziecko i jego psychikę. Twarz stworka może niepokoić, jednak większość maluchów nie identyfikuje jej jako złą czy przerażającą. Czy jednak oznacza to, że powinniśmy całkowicie obojętnie podchodzić do tematu pluszaka Huggy Wuggy i bez obaw kupować te stworki dzieciom? Oczywiście, że nie.

Pamiętajmy, że początkowo zostały stworzone jako gadżety dla dorosłych graczy i taką rolę powinny pełnić mimo tego, że obecnie moda wymknęła się spod kontroli. Sam pluszak może budzić u dziecka niepokój a to dopiero początek kłopotów. 

Dlaczego warto uważać na maskotkę Huggy Wuggy?

O ile sama maskotka nie u wszystkich dzieci powoduje strach i negatywne emocje o tyle treści, które stoją za jej powstaniem jak najbardziej powinny nas zaniepokoić. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dziecko nie musi wcale grać w grę niedozwoloną dla jego wieku. W sieci, na portalach, na których nasze pociechy często oglądają bajki (jak np. YouTube) nie brakuje filmików, w których Huggy Wuggy nie jest już jedynie nietypowym stworkiem. Treści te często pokazują jego mroczną odsłonę, przerażającą muzykę, sceny grozy. Dziecko, które posiada maskotkę Huggy Wuggy automatycznie poszukiwać będzie informacji na temat swojego pluszowego przyjaciela. Natknięcie się na takie materiały może mieć poważne konsekwencje dla emocjonalności malucha. 

Jakie zagrożenia dla dziecka może powodować Huggy Wuggy?

Kontakt z filmami, przerażającymi zdjęciami a nawet opowieściami rówieśników może sprawić, że dziecko zacznie się bać swojej wymarzonej popularnej zabawki. W tym wieku uczucie permanentnego strachu jest bardzo zgubne i może doprowadzić do wielu zaburzeń takich jak ograniczenie postępów w mowie lub nauce, zaburzenia snu czy moczenie nocne. Dziecko może stać się zalęknione, wycofane, nieśmiałe. Warto wspomnieć również o tym, że zło jakie powoduje Huggy Wuggy związane jest z czynnością, która powinna wzbudzać pozytywne uczucia, czyli przytulaniem. Dziecko może więc unikać bliskości i bać się wyrażania pozytywnych emocji w ten sposób. Problem jest więc poważny. 

Co zrobić, gdy dziecko chce Huggy Wuggy?

Przede wszystkim nie powinniśmy decydować się na zakup maskotki Huggy Wuggy dla swojego dziecka. Poza tym warto również warto zwrócić uwagę na to, jakie treści ogląda w sieci i uniemożliwić kilkulatkowi zetknięcie się z potwornym pluszakiem. W dzisiejszych czasach mamy ku temu wiele narzędzi - przykładowo, w programach kontroli rodzicielskiej możemy zablokować filmy, które w swoim tytule posiadają frazę “Huggy Wuggy”.

Nic jednak nie zastąpi rozmowy oraz wspólnego spędzania czasu, które są najprostszym a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na odwrócenie uwagi malucha od strasznych i modnych gadżetów. Jeśli już popełniliśmy ten błąd i maskotka Huggy Wuggy znajduje się w naszym domu, warto stopniowo odwracać uwagę od pluszaka, by dziecko jak najszybciej zapomniało o istnieniu tego bohatera. Z pomocą przychodzą nam przedszkola i szkoły, które zakazują przynoszenia zabawki do placówek.
Podsumowując, maskotki Huggy Wuggy powinny wrócić tam gdzie ich miejsce, a więc do roli gadżetów fanowskich dla miłośników gier komputerowych. Z pewnością nie są odpowiednie dla dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, których emocjonalność dopiero się rozwija. Nie musimy więc wpadać w panikę, zanim jednak po raz kolejny ulegniemy modzie by spełnić zachcianki naszych dzieci warto sprawdzić, do czego nawiązuje dana zabawka i czy jest to treść, która nie stanowi zagrożenia dla naszej pociechy. 
Autor: Redakcja Ceneo