Data publikacji:

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru buta dla dziecka to kluczowa kwestia jeśli chodzi o codzienny komfort stóp malucha. Nosząc nieprawidłowo dobrane obuwie, narażamy dziecko na nieprawidłowy rozwój stopy, a także bóle i otarcia. Zmartwieni rodzice zastanawiają się: „Jak zmierzyć stopę dziecka? Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?”. Te kwestie nie muszą być już problemem, przedstawiamy bowiem sposoby na to, jak wykonać prawidłowo pomiar stopy.
jak dobrać rozmiar buta dla dziecka

Jak zmierzyć stopę dziecka i dlaczego to takie ważne?  

Wykonanie prawidłowego pomiaru stopy to kluczowy krok w odpowiednim doborze obuwia. Wielu rodziców decyduje się na dany rozmiar na podstawie tego, jakie buty noszą rówieśnicy i jak mniej więcej wypada stopa. Pomiar ten jednak musi być wykonany dokładnie i koniecznie dla obu stóp. Czasem zdarza się, że jedna stopa jest nieco większa od drugiej. Wówczas należy zdecydować się na większy rozmiar obuwia, dopasowany do tej większej stopy.
Najważniejsze jest określenie odległości pomiędzy piętą a czubkiem największego palca u stopy. Określamy dwa skrajne punkty stopy i mierzymy je. Możemy w tym celu odrysować stopy dziecka na kartce bądź użyć sznurka, który przyłożymy do stopy, a następnie zmierzymy.
Kolejną kwestią jest określenie szerokości stopy dziecka. Ten wymiar niekiedy nie jest podawany w tabeli rozmiarów, jednak pozwoli określić specyfikę stopy dziecka. Stopy szersze, pulchne ten wskaźnik będą miały większy od maluchów ze szczupłymi stopami. Określenie szerokości stopy sprawi, że być może unikniemy dobrania zbyt wąskich butów, w których dziecko by się męczyło. Szerokość stopy określamy analogicznie jak długość, tylko szukamy dwóch najdalej położonych punktów w obrębie szerokości stopy.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta dla dziecka?

Dokonanie prawidłowego pomiaru stopy jest ważne, jednak to nie wszystko. Do otrzymanego wyniku powinniśmy dodać minimum 0,5 cm luzu dla stopy, by buty nie uciskały zbytnio palców dziecka. Stopa potrzebuje nieco swobody. Zbyt duży ucisk stopy przez obuwie to przyczyna częstych otarć. Nieodpowiednio dobrane obuwie może nawet wpłynąć na nieprawidłowy rozwój stopy! Jest to zjawisko najczęściej spotykane u malutkich dzieci.

Czy niemowlę powinno nosić buty? Jak dobrać rozmiar buta dla niemowlaka?

Wielu rodziców zachodzi w głowę, czy w ogóle należy kupować niemowlęciu buty. Przecież ono jeszcze nie chodzi!
Buty dla niemowlęcia na co dzień rzeczywiście nie są potrzebne. Stopy powinny mieć swobodę ruchu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy chcemy szczególnie ogrzać stópki dziecka, na przykład podczas spaceru, chrztu świętego, imprezy rodzinnej na świeżym powietrzu czy w klimatyzowanej sali. Wtedy warto dobrać takie buciki, które będą zapewniać maksymalny komfort maluchowi. Dla dzieci, które nie chodzą, polecane są mięciutkie buty bez sztywnej podeszwy. Są to tzw. buty niechodki.
W takim razie jak zmierzyć rozmiar buta niemowlaka? Szczególnie ruchliwe niemowlę może nie być skore do współpracy. Nic dziwnego, w końcu nie bardzo wie, co się dzieje, a sam dotyk nie zawsze jest pożądany u tak małych dzieci.
W tym przypadku możemy wykorzystać moment, gdy dziecko śpi! Wtedy właśnie przykładamy tasiemkę czy sztywną miarkę i mierzymy odległość od najwyższego punktu najdłuższego paluszka do końca pięty. Wykorzystanie momentu, gdy dziecko śpi bądź jest karmione, najczęściej zwieńczone jest sukcesem.

A jak dobrać buty dziecku, które dopiero uczy się chodzić?

Dziecko, które dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki, powinno posiadać buty z cienką podeszwą. Lekarze wskazują, że szczególnie korzystne w tym wieku jest tzw. obuwie barefoot, czyli buty, które umożliwiają naturalne stawianie stopy. Dziecko stawia podobnie stópkę, jak gdyby było boso, bez wymuszonego ucisku (który zdarza się w tradycyjnym obuwiu, najczęściej w obrębie palców).
Butki barefoot zapewniają jednak warstwę ochronną, izolują od podłoża, pomimo giętkiej podeszwy. Są one również wykonane z przyjaznych skórze materiałów. Zdecydowanie rodzice powinni rozważyć sprezentowanie dziecku takiego właśnie obuwia na start przygody z chodzeniem.
Buty typu barefoot mogą na początku sprawiać wrażenie szerokich. W rzeczywistości to… tradycyjne buty są po prostu wąskie! Dlatego też, jeśli twoje dziecko posiada z natury szeroką stopę, takie buty okażą się wybawieniem dla jego stóp. Nie ma co męczyć dziecka w butach, które są dla niego po prostu niewygodne. W przypadku dobierania butów barefoot ważna jest nie tylko długość stopy, ale i jej szerokość.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka – co jeszcze jest istotne?

Każde dziecko rośnie w innym tempie. Dlatego konieczne jest powtarzanie pomiarów stopy regularnie. Czasem może zdarzyć się, że w ciągu jednej pory roku stopa dziecka urośnie o kolejny rozmiar! W innym przypadku natomiast może okazać się, że spokojnie buty wystarczą na dłużej, niż zakładali rodzice. Warto więc mierzyć stopy częściej niż raz na pół roku, by na bieżąco odpowiadać na ich potrzeby.
Stopy dziecka są szczególnie wrażliwe, nie lekceważmy zatem bólu stóp oraz otarć. Bóle stóp mogą być wzrostowe – występują one najczęściej wieczorem i w nocy i mijają samoistnie. Jeśli jednak zauważamy zaczerwienienie i otarcia bądź wieczorne bóle nie mijają – wówczas warto zmienić obuwie. Wskazana jest również wizyta u specjalisty, by upewnić się, że stopy dziecka rosną prawidłowo. Lekarz może stwierdzić np. płaskostopie. Wówczas należy wykonywać ćwiczenia, najczęściej w formie zabawy. Do jednych z nich należy podnoszenie klocków palcami od stóp.
To na stopach spoczywa cały ciężar ciała. Uczmy zatem nasze pociechy, że warto dbać o potrzeby stóp. Prawidłowy dobór butów jest oznaką troski o nie. W ten sposób zapewniamy komfort stopom, który im się całkowicie należy.
Zdjęcie: Envato Elements