Data publikacji:

Dlaczego nie chcę mieć grzecznego dziecka

Autor: Justyna Mazur

Pierwsza rowerowa wyprawa za nami! Przejechaliśmy ponad 10 kilometrów i odbyliśmy bardzo ważną rozmowę.

Gdy ośmieliłam się wyprzedzić Dziedzica, krzyknął zagniewany: "Niegrzecznie, mamo!".  Już miałam zacząć swój przynudnawy wywód o tym, że bardzo nie lubię tego słowa, bo właściwie nie wiadomo do końca co oznacza i że lepiej opisywać zachowanie innymi słowami - opisującymi, a nie oceniającymi, ale  w porę ugryzłam się w język. Zagaiłam z drugiej strony:

- Czy uważasz, że wszystkie dzieci muszą być grzeczne?

- Tak, jasne

- A czy dorośli zawsze mają rację?

- Tak

- A jak powiem Ci, żebyś zrobił nierozsądną rzecz - na przykład wbiegł pod samochód. Wtedy też będziesz grzeczny i mnie posłuchasz?

- Nie!

- Czy wtedy będę miała rację?

- Nie!

- No to zapytam jeszcze raz - czy dzieci zawsze muszą być grzeczne i czy dorośli zawsze mają rację?

- Nie. Czasem się mylą. Albo każą robić głupie rzeczy.

- Czy wtedy ich posłuchasz?

- Nie!

- Czy jak dorosły powie żebyś np. ściągnął majtki, to go posłuchasz?

- Nie! Ściągać majtki można tylko w domu. Albo u lekarza

ZOBACZ KONIECZNIE: Masz uparte, nieusłuchane dziecko? To świetnie! (FILM)

I tych przykładów - kiedy nie trzeba, a nawet nie wolno być grzecznym i posłusznym, i kiedy dorośli się mylą - bo mają złe zamiary albo niewystarczającą wiedzę - mnożyliśmy. Nie chcę mieć grzecznego dziecka. Chcę dziecka, które samo myśli, a nie tylko reaguje na rozkazy. Nie chcę grzecznego dziecka. Chcę dziecka, które umie się sprzeciwić - nawet jak naprzeciwko staje doświadczony przeciwnik - silniejszy, większy i bardziej doświadczony.  Nie chcę grzecznego dziecka - chcę dziecko, które zna swoje granice i potrafi ich bronić. A Ty?

PS. Pisząc ten tekst przypomniałam sobie o fajnej książce. Jeszcze jej nie ma w naszej biblioteczce, ale myślę, że przy najbliższej możliwej okazji tam trafi. "Grzeczna" Gro Dahle to opowieść  małej Lusi. Wydawca pisze tak:

"Mała Lusia jest tak grzeczna, tak grzeczna.

Tak grzeczna, że aż pewnego dnia znika.

"Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ  nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to,  o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka"