Data modyfikacji:

Jak odpieluchować dziecko? Skuteczne sposoby


Twój maluch dawno już chodzi, a mimo to nie spieszno mu do korzystania z nocnika? Rodzina wciąż dopytuje, kiedy pożegna się z pieluchą? Wiemy, że taka sytuacja może być stresująca. Jednak spokojnie – każde dziecko ma własny czas na naukę załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jak odpieluchować dziecko skutecznie i bez nerwów? Podpowiadamy!
nocnik

Jak odpieluchować dziecko – problem rodziców


W pewnym momencie życia maluszka przychodzi moment, w którym rodzice oczekują od niego, że pożegna się z pieluchą i zacznie załatwiać swoje potrzeby tak, jak dorośli. Ten czas zwykle przypada pomiędzy 2, a 4 rokiem życia dziecka, jednak nie jest to regułą. Zdarzają się młodsze odpieluchowane bobasy i starsze dzieci, które wciąż mają problem z treningiem czystości.

Jeśli odczuwasz presję otoczenia dotyczącą odpieluchowania dziecka, po pierwsze weź głęboki oddech i… przestań się denerwować. Podobnie jak z chodzeniem i mówieniem, każde dziecko nabywa tę nową umiejętność we własnym tempie. Nie można go naciskać i przymuszać do korzystania z nocnika, bo przyniesie to efekt odwrotny, a więc zniechęcenie.

Nie oznacza to jednak, że nie ma sprytnych sposobów na to, jak odpieluchować dziecko. Sprawdź nasze metody na pożegnanie się z pieluszką.

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?


Poznaj kilka metod na szybkie odpieluchowanie malucha!

Upewnij się, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie


Jak wspomnieliśmy, dzieci z reguły są gotowe na odpieluchowanie pomiędzy 2, a 4 rokiem życia. Ma to związek z 3 czynnikami:
  • Zwiększeniem pojemności pęcherza i odbytnicy,
  • Rosnącą świadomością własnych potrzeb,
  • Rozwojem emocjonalnym.

Optymalny czas na rozpoczęcie treningu czystości to 2,5-3 rok życia maluszka. Wtedy na pewno będzie on gotowy na przyjęcie nowych informacji i umiejętności.

Pożegnaj się z pieluszką


Pokaż dziecku, że zabawa bez pieluchy może być fajna i wygodna. Bądź jednak przygotowany na wpadki – jeśli dziecko nie komunikuje, że chce mu się siusiu, szybko przekona się, z czym wiąże się chodzenie bez pampersa.

Zachęcaj dziecko do korzystania z nocnika zamiast pieluchy


Sadzaj dziecko na nocniku w porach, w których najczęściej mus się załatwiać, a więc rano, popołudniem oraz przed snem. Podczas zapoznawania malucha z nocnikiem, opowiadaj mu o tym, do czego służy.

Jaki nocnik będzie najlepszym wyborem? Wbrew pozorom, należy ostrożnie podchodzić do nocników wydających dźwięki. Choć mogą one interesować dziecko, po długim korzystaniu z nich maluchowi może być trudno przyzwyczaić się do zwykłej toalety. Najlepszym wyborem będzie prosty model, wykonany z wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu materiałów.

Jak odpieluchować dziecko w nocy?


Co zrobić, by maluch nie moczył się nocą? Po pierwsze, bezpośrednio przed snem staraj się nie podawać mu żadnych płynów. Przed położeniem dziecka sadzaj je na nocnik, który powinien być ustawiony blisko łóżeczka. Dzięki temu maluch będzie mógł szybko skorzystać z niego, jeśli zechce załatwić potrzebę w nocy. Aby zapobiec zabrudzenia materaca, zabezpiecz go specjalnym podkładem wodoodpornym. 

Czytaj książeczki o fizjologii człowieka


W internetowych księgarniach dla dzieci znajdziesz książki, które w przystępny sposób zachęcają maluchy do korzystania z nocnika i powiedzenia „pa, pa” pieluszce.

Odpieluchuj dziecko i pożegnaj z pieluchą!


Jak widać, istnieje sporo sposobów na zachęcenie dziecka do korzystania z nocnika. Warto wypróbować ich jak najwięcej – wtedy brzdąc szybko zrozumie, jak powinien załatwiać swoje potrzeby samodzielnie.
Autorka: Joanna Stanuch