Data publikacji:

Jak oprawić puzzle? Rama i antyrama na puzzle

Układanie puzzli to znakomity sposób na spędzanie czasu wolnego. Może to być znakomita rozrywka dla całej rodziny, jak i całkiem poważne wyzwanie dla najmłodszych. Ale nie ukrywajmy – także dla dorosłych, którzy spędzając czas nad coraz bardziej skomplikowanymi wzorami, czują satysfakcję z odniesienia każdego kolejnego sukcesu! Po ukończeniu prac pojawia się jednak pytanie: jak oprawić puzzle, by dłużej cieszyć się z ukończonego dzieła?
puzzle

Jak oprawić puzzle?

Ułożone puzzle to często prawdziwe dzieło sztuki – zwłaszcza jeśli wzór był wyjątkowo skomplikowany, a na sam obraz składało się kilkaset lub kilka tysięcy drobnych elementów. Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy nadać mu trwały kształt (zamiast umieścić elementy na powrót w pudełku, aby mieć możliwość ponownego ułożenia ich w przyszłości), istnieje na to kilka sposobów.

Jak skleić puzzle?

Aby mieć absolutną pewność, że ułożony obraz powieszony na ścianie pozostanie w idealnej formie i uniknąć ryzyka przekrzywiania się go w oprawie (lub zwykłego odpadania puzzli z ukończonego przez nas dzieła), powinniśmy przygotować się do etapu klejenia puzzli (oczywiście od spodu!). Na szczęście nie jest to proces skomplikowany, a skleić puzzle możemy na kilka sposobów:
  • Zwyczajny klej w sztyfcie – należy zwrócić uwagę na to, by klej pokrył cały obraz i lekko wniknął pomiędzy poszczególne elementy, ale nie przedostał się na front. Jeśli tak się stanie, nadmiar kleju należy możliwie szybko usunąć delikatną ściereczką.
  • Specjalny klej do puzzli – podobnie jak przy zwykłym kleju uważamy, aby nie nanieść go na przód obrazka.
  • Zwykła taśma klejąca – pilnujemy, by warstwy taśmy nie wystawały poza obraz i nie nachodziły na siebie. Gdyby tak się stało, na fragmentach ukończonej kompozycji mogłyby się pojawić nieestetyczne wybrzuszenia.
  • Taśma dwustronna – z zachowaniem tych samych zasad, co przy korzystaniu ze zwykłej taśmy.
Po wykonaniu czynności sklejenia puzzli, możemy przejść do drugiego etapu, czyli wyboru ramy lub antyramy, która pozwoli na ekspozycję naszej pracy.

Puzzle w ramce

Jak oprawić puzzle? Ramki do puzzli można wykorzystać tak samo jak w przypadku oprawiania w nie plakatów czy zdjęć dużego formatu. Aby jednak ramka na puzzle spełniała swoją rolę idealnie, może być konieczne wykorzystanie dodatkowych elementów – np. tektury, do której przykleimy obrazek (tekturę należy przyciąć do wielkości naszego dzieła).

Jeśli mamy wrażenie, że kompozycja wciąż nie jest wystarczająco mocno osadzona w ramce, możemy wykorzystać papier i podkleić go do tektury. W tym przypadku najlepiej wykorzystać metodę klejenia puzzli za pomocą taśmy dwustronnej – będzie to znaczna oszczędność czasu.

Antyrama do puzzli

Może być wykonana z plexi lub szkła. Wykonane z plexi antyramy, takie jak np. Antyrama Amex, są lekkie i tanie. To dobry wybór dla obrazu każdego formatu. Nawet przy wyjątkowo dużych pracach lekkie tworzywo bez trudu umieścimy na ścianie. Musimy jedynie uważać, by podczas umieszczania puzzli w antyramie nie zarysować jej – to popsuje efekt naszej pracy.
Antyramy szklane są nieco droższe i znacznie cięższe niż te, które wykonane zostały z tworzywa sztucznego. Mają jednak swoje zalety. Niewielkie antyramy ze szkła, takie jak choćby Memoboards, można łatwo umieścić na ścianie, a w dodatku nie są tak podatne na uszkodzenia jak antyramy z plexi.
Jeśli jednak obrazek nie chce utrzymać się wewnątrz antyramy, wystarczy podłożyć pod niego dodatkowe kartki (tak samo jak w przypadku ramki). Oczywiście możemy też posłużyć się klejem w sztyfcie, przyklejając puzzle bezpośrednio do tylnej części wkładki znajdującej się w każdej antyramie.

Po wykonaniu wszystkich powyższych zabiegów możemy cieszyć się efektem naszej pracy i… szukać kolejnych puzzli, których ułożenie będzie stanowić dla nas jeszcze większe wyzwanie!
Autorka: Ewelina Szczecińska