Data publikacji:

Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka?

Problem pasożytów, w tym glisty ludzkiej, jest u dzieci stosunkowo powszechny. Wystarczy, że wkładają regularnie brudne ręce do buzi lub zjedzą piasek, żeby ryzyko zakażenia było bardzo duże. W przypadku pojawienia się problemu konieczne jest przeprowadzenie badań i leczenie pod okiem specjalisty. Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka? Konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwpasożytniczych. Co jeszcze trzeba wiedzieć o gliście ludzkiej?
jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka

Glista ludzka u dziecka a kaszel – jakie są objawy zakażenia?

Kiedy organizm zostanie zakażony glistą ludzką, wiąże się to z szeregiem objawów. Większość z nich pochodzi ze strony układu pokarmowego, ale niektóre symptomy są nieco mylące. Na przykład bardzo częstą dolegliwością jest w takiej sytuacji uciążliwy kaszel. Ponieważ objawy bywają tak niejednoznaczne, zanim zaczniesz szukać sposobów na to, jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka, wykonaj badania zlecone przez lekarza.
Dolegliwości, jakie pojawiają się przy zakażeniu glistnicą:
  • ból brzucha,
  • wymioty, nudności i wzdęcia,
  • biegunka lub zaparcia,
  • gorączka,
  • ogólne osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • utrata wagi,
  • uczucie duszności,
  • kaszel,
  • zgrzytanie zębami,
  • objawy przypominające alergię wziewną.
  • Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka? Zacznij od badań

    W przypadku glisty ludzkiej u dzieci problemem nie jest, jak się pozbyć pasożyta. Dużo większym wyzwaniem jest szybkie postawienie właściwej diagnozy. Badania pod kątem glisty ludzkiej zleca lekarz, ale możesz je również wykonać prywatnie w laboratorium. Po kilku tygodniach od zakażenia można niekiedy zobaczyć pasożyta w kale. Jak wygląda glista ludzka po wydaleniu? Ma postać cienkich nitek o bladoróżowym kolorze, najczęściej o długości kilku centymetrów. Oczywiście nie powinno się czekać na tak zaawansowane stadium choroby.
    Jakie badania należy wykonać? Konieczne jest zarówno badanie krwi, jak i badanie kału. W morfologii krwi z rozmazem należy zwrócić uwagę na liczbę eozynofili. Kał bada się konkretnie pod kątem glisty ludzkiej, niestety nie zawsze wynik jest wiarygodny ze względu na różne stadia rozwoju pasożyta. Badanie najlepiej wykonać kilkukrotnie w odstępie kilku dni.

    Glista ludzka u dzieci – jak się pozbyć problemu dzięki lekom?

    Zakażenie pasożytami nie należy do przyjemności, jednak na szczęście po postawieniu trafnej diagnozy można wykorzystać proste metody na usunięcie ich z organizmu. Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka? Jeśli jest już pewność, że to właśnie ona odpowiada za występujące objawy, trzeba sięgnąć po specjalne środki przeciwpasożytnicze. Dostępne są na receptę i bardzo istotne jest ścisłe trzymanie się wskazań lekarza podczas procesu odrobaczania.

    Glista ludzka – czy domowe sposoby działają?

    Nie powinno się stosować na własną rękę ziół czy mieszanek na pasożyty nieznanego pochodzenia. Dostępne w sklepach zielarskich herbatki mogą zaszkodzić dziecku, a w dodatku opóźnić decyzję o właściwym leczeniu. Sposoby takie jak olejek z oregano czy duże dawki czosnku również nie są wskazane u małych dzieci.
    Czy w przypadku glisty ludzkiej żadne domowe sposoby nie zadziałają? Jeśli zakażenie zostanie potwierdzone, należy podać leki, które są w pełni bezpieczne. Nie ma potrzeby odrobaczania dzieci profilaktycznie. Można natomiast wspomóc organizm odpowiednią dietą – zdrowa żywność wspomoże nadwyrężony przez glistnicę układ pokarmowy.

    Jak się pozbyć glisty ludzkiej u dziecka? Wspomaganie dietą

    Podczas stosowania kuracji przeciwpasożytniczej, a najlepiej już na etapie pojawienia się objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu, pomocna jest odpowiednia dieta. Najważniejszym jej elementem jest wyeliminowanie cukrów prostych, które stanowią najlepszy pokarm dla pasożytów. Mowa nie tylko o słodyczach i cukrze, ale też o produktach z oczyszczonej mąki, takich jak jasny makaron, pieczywo czy przetworzone płatki śniadaniowe, dżemach oraz słodkich napojach, w tym sokach. Najlepiej zrezygnować w tym czasie również z owoców, zarówno świeżych, jak i suszonych.
    Walcząc z pasożytami, warto zadbać o odpowiednią podaż błonnika, który przeciwdziała zaparciom i usprawnia pracę układu pokarmowego. Należy spożywać pełnoziarniste zboża, otręby oraz warzywa. Pomocne będzie też sięganie po kiszonki oraz soki z kiszonych warzyw, a także kefiry i naturalne jogurty – produkty te wspomagają florę bakteryjną jelit.
    Jeszcze jednym pomysłem na to, jak się pozbyć glisty ludzkiej u dziecka, wspomagając tym samym leczenie zaordynowane przez specjalistę, jest wprowadzenie do jadłospisu składników niekorzystnych dla pasożytów. Należą do nich: pestki dyni oraz olej z nich uzyskany, czosnek, goździki, imbir, tymianek i kurkuma. Do potraw można dodawać również niewielką szczyptę ostrej papryczki, o ile dziecko zaakceptuje ten smak.

    Glista ludzka – czy leczyć całą rodzinę?

    W przypadku niektórych pasożytów ryzyko przeniesienia ich na innych członków rodziny jest bardzo duże. Na przykład przy zakażeniu owsikami czy lamblią konieczne jest odrobaczenie wszystkich domowników, jeśli u dziecka została potwierdzona ich obecność. A jak jest w przypadku glisty ludzkiej – czy leczyć całą rodzinę? Z uwagi na cykl rozwojowy tego pasożyta nie ma wskazań do podawania leków całej rodzinie, jeśli wykryto glistę u dziecka. Dopiero w sytuacji gdy pojawią się konkretne objawy, trzeba zgłosić się na badania, może się bowiem okazać, że kilku członków rodziny zakaziło się poprzez spożycie jaj z pokarmem. Jest to jednak sytuacja dość rzadka.
    Pasożytów nie należy się obawiać, ponieważ dostępne są łatwe w zastosowaniu i skuteczne leki. W razie wystąpienia objawów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, by dowiedzieć się, jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka – nieleczona glistnica jest niezwykle obciążająca dla organizmu i niebezpieczna.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym