Data modyfikacji:

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Oto 7 skutecznych rad

Zainteresowanie dziecka w wieku przedszkolnym (a nieraz i młodszego) sprawami płci jest zupełnie naturalne. To wtedy pojawia się pierwsze pytanie, którego jak ognia boją się rodzice: „skąd biorą się dzieci?”. Jeśli i ty nie wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, skorzystaj z naszych porad – edukacja seksualna nawet w przypadku najmłodszych dzieci jest bardzo ważna dla ich prawidłowego rozwoju!

Jak (i czy) rozmawiać z dzieckiem o seksie?

W życiu każdego rodzica prędzej czy później nadejdzie moment, w którym będzie musiał zmierzyć się z trudnymi pytaniami. „Skąd biorą się dzieci?”, „czemu chłopcy mają TO, a dziewczynki nie?”.

Niejeden z rodziców obawia się rozmów związanych z „tymi” sprawami. Jak podjąć temat dostatecznie delikatnie i taktownie? Jak sprawić, by dziecko właściwie wkroczyło w wiedzę o ptaszkach i pszczółkach? Wbrew obawom wielu, nie musi być to podane w sposób trywialny lub wulgarny.

Psychologowie dziecięcy w większości są zgodni co do tego, że oswajanie maluchów z seksualnością jest potrzebne. To naturalna sfera życia każdego człowieka i nie ma od niej ucieczki – jeśli ty nie będziesz pierwszym źródłem informacji dla twojej pociechy, staną się nim koledzy z podwórka lub co gorsza – internet.

7 rad, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

Edukacja seksualna, nawet w przypadku maluszków, może być przeprowadzona sprawnie i łatwo. Nie bój się „tych” tematów – dawkuj wiedzę dziecku we właściwy sposób i we właściwej ilości.

1. Zaakceptuj stan rzeczy

Fakt, że ukochane maleństwo nagle zaczyna interesować się różnicami między chłopcem, a dziewczynką, dla wielu rodziców bywa trudny do przełknięcia.

Niejednej osobie trudno pogodzić się z faktem, że dziecko zaczyna interesować się tak „dorosłymi” tematami. Musisz jednak zaakceptować to, że ten moment prędzej czy później zastąpi. Już kilkuletnie maluchy zaczynają zastanawiać się nad tym, skąd się wzięły i czym różnią się od siebie mama i tata.

2. Wiedzę o seksie dawkuj stopniowo

Najlepiej, jeśli będziesz odpowiadać wyłącznie na te pytania, które stawia ci dziecko. Nie musisz od razu zaznajamiać go z biologią procesów rozrodczych czy tym, jak wygląda stosunek płciowy.

Jeśli maluszek zadaje pytanie „skąd biorą się dzieci?” wystarczy, że odpowiesz, że z brzuszka mamy. Z reguły taka informacja zaspokoi dziecięcą ciekawość. Bądź jednak gotów na to, że wkrótce maluch będzie chciał poszerzyć wiedzę i zada ci pytanie, jak do tego doszło.

3. Delikatnie, ale nie trywialnie

Zakładamy, że historie o bocianach, kapustach i temu podobnych w ogóle się nie pojawią. Uwierz, że kwestię seksualności możesz wytłumaczyć swojemu dziecku bez wymyślania bajek.

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wytłumaczenie dziecku, że dzieci biorą się z miłości mamy i taty – gdy są ze sobą bardzo blisko, dużo się przytulają, w brzuchu mamy powstaje nowe życie. Nawet, jeśli twój syn lub córka z taką wiedzą przytuli się do swojej przedszkolnej sympatii, nie stanie się żadna tragedia. 

Wielu pedagogów odradza także stosowania trywialnego nazewnictwa narządów płciowych. Problem w tym, że w języku polskim można określić je albo wulgarnie, albo wręcz medycznie. Jednak, z dwojga złego: czy twoje dziecko naprawdę jest zbyt małe na to, by poznać słowo „penis” lub „pochwa”?

4. Stosuj pomoce naukowe

Edukacja seksualna będzie prostsza dla ciebie i dziecka, jeśli będziesz posiłkować się odpowiednimi książkami. Na rynku znajdziesz lektury, które tłumaczą seksualność nawet 3-letnim brzdącom. Wspólne czytanie takiej książeczki pomoże odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.

5. Rozmowa z dzieckiem tej samej płci

Rozmowę o seksie z córką może przeprowadzić mama, z synkiem – ojciec. Oczywiście nie jest to żadna reguła, jednak tematy płciowe o wiele łatwiej jest przeprowadzać wtedy, gdy dotyczą one w równej mierze obydwojga rozmówców. Dzieci w rozmowie z rodzicem tej samej płci będą czuły się bardziej swobodnie.

6. Podejmuj temat samodzielnie

Co, jeśli dziecko nie zadaje trudnych pytań? Możesz z tym poczekać lub po prostu rozpocząć rozmowę. Nie chodzi o to, by zapraszać kilkulatka na poważną dysputę na trudne tematy.

Warto zadawać pytania adekwatne do konkretnych sytuacji. „Jak myślisz, skąd dzidziuś wziął się w brzuszku cioci?”. „Jak uważasz – jakie są różnice między chłopcami i dziewczynkami?”. Zadawanie pytań pozwoli ci sprawdzić, na jakim etapie wiedzy jest twoje dziecko, a w niektórych przypadkach ośmielić je do podejmowania tematu seksualności.

7. Daj poczucie wsparcia

To ważne, aby twoje dziecko czuło, że może porozmawiać z tobą na absolutnie każdy temat. Wokół pojęcia seksualności nie warto wytwarzać niezręcznej atmosfery – w innym wypadku, maluch za kilka lat będzie szukał tej wiedzy zupełnie gdzie indziej. Nie mów więc: „dowiesz się, gdy będziesz starszy”.

Udzielaj odpowiedzi dopasowanych do wieku malucha, jednak nie mijających się z prawdą. Dzięki temu, gdy dziecko wkroczy w okres, w którym seksualność staje się ogromnie ważna – a więc w czas dojrzewania – będzie wiedziało, że z każdą wątpliwością może zwrócić się właśnie do ciebie.

Przeczytaj także: Skąd się biorą dzieci? 5 książek, które to wyjaśnią

Od tematu seksualności nie warto uciekać – pamiętaj, że twoje dziecko prędzej czy później się z nią zetknie. Rozmowy i tłumaczenie, jak funkcjonuje ta sfera w życiu człowieka są niezmiernie ważne nie tylko dla poszerzania wiedzy malucha, ale i budowania twojego autorytetu. Mamy nadzieję, że nasze rady, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie okażą się dla ciebie pomocne w trakcie trudnych rozmów.