Data publikacji:

Jak szybko zajść w ciążę? 5 spraw, o których musisz wiedzieć

Autor: Justyna Mazur

Wyluzuj, to się uda! - mniej więcej taki komunikat co miesiąc słyszy moja serdeczna koleżanka starająca się o dziecko. Jak się pewnie domyślacie, te słowa doprowadzają ją do szału. Jak ma się wyluzować, skoro chce już, teraz, natychmiast!?!? Aby trochę uspokoić jej skołatane nerwy, spytałam specjalistkę, jak szybko zajść w ciążę i czy czas jest w „tych” sprawach sprzymierzeńcem. Przeczytajcie koniecznie i podsuńcie tym wszystkim, które też muszą wyluzować!

- Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie jak szybko zajść w ciążę, a dla niektórych osób droga do rodzicielstwa może być skomplikowana, ale jest kilka kluczowych dla płodności spraw – przyznaje dr n. med. Joanna Krzemieniewska, ginekolog-położnik.

Po pierwsze – zwolnijcie i zadbajcie o siebie

Płodność nie lubi pośpiechu, sprzyja jej umiarkowana aktywność. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto zatem zweryfikować dotychczasowy styl życia i wyeliminować niezdrowe nawyki. Rzućmy palenie, ograniczmy alkohol, przyjrzyjmy się przyjmowanym lekom i suplementom (niektóre mogą szkodzić płodności). Pozwólmy sobie na relaks, przyjrzyjmy się temu, czy nie towarzyszy nam na co dzień zbyt dużo stresu. Śpijmy regularnie, po 7-8 godzin dziennie. Korzystajmy ze świeżego powietrza i ruszajmy się regularnie. Choć te wskazówki wydają się oczywiste, zastosowanie się do nich może przynieść duże efekty!

CZYTAJ TEŻ: Nie test, ale TO DZIWNE zachowanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że jestem w ciąży 

Po drugie – kochajcie się często

Częste zbliżenia to warunek sukcesu! Żeby szybko zajść w ciążę, para powinna współżyć regularnie, przynajmniej 3-5 razy w tygodniu. Jeśli planujemy powiększenie rodziny, warto zadbać o podgrzanie atmosfery w sypialni. Wiele par, w okresie starań o dziecko, współżyje jedynie w dniach płodnych. To błąd… należy pamiętać, że nie każdy cykl kobiety (nawet jeśli zawsze ma jednakową liczbę dni) przebiega tak samo. Jeśli partnerzy uprawiają seks tylko w wybranych dniach, jest ryzyko, że nie „trafią” na właściwy moment, czyli czas, kiedy występuje jajeczkowanie. Co więcej długotrwała abstynencja seksualna szkodzi plemnikom. Najważniejszą konsekwencją stronienia od zbliżeń przez dłuższy czas jest wzrost tzw. fragmentacji DNA w męskich komórkach rozrodczych. Oznacza to, że w materiale genetycznym plemników częściej występować będą uszkodzenia. Optymalnie dla swojej płodności, mężczyzna powinien współżyć raz na 2-3 dni.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak szybko zajść w ciążę - mówią specjaliści

Po trzecie – korzystajcie z bliskości, nie przejmując się mitami

W okresie starań o dziecko z pewnością można bez przeszkód cieszyć się udanym życiem intymnym i bliskością. Warto wiedzieć, że – poza bardzo rzadkimi przypadkami anomalii anatomicznych – pozycja seksualna nie ma żadnego wpływu na możliwość zapłodnienia. Partnerzy mogą więc śmiało czerpać radość z kochania się w ulubionych konfiguracjach. Po stosunku kobieta nie musi też unosić bioder na poduszkach czy leżeć z uniesionymi nogami. Nie ma to żadnego znaczenia dla szans na uzyskanie ciąży. Faktycznie po zbliżeniu przez 10-15 minut należy chwilę odpocząć – jest to czas potrzebny do upłynnienia nasienia w drogach rodnych, więc do toalety czy pod prysznic warto udać się dopiero po chwili.

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie jak szybko zajść w ciążę, a dla niektórych osób droga do rodzicielstwa może być skomplikowana, ale jest kilka kluczowych dla płodności spraw

Po czwarte – gdy chcecie szybko zajść w ciążę, zbadajcie się zawczasu

Przed zajściem w ciążę, partnerzy powinni odwiedzić lekarza rodzinnego, a kobieta – swojego ginekologa. Warto sprawdzić ogólny stan zdrowia, wykonać podstawowe badania takie jak morfologia czy badanie moczu. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, sprawdźmy też grupę krwi (może mieć znaczenie dla profilaktyki tzw. konfliktu serologicznego). Ginekolog oceni u kobiety przebieg cyklu, wykona badanie USG, zleci diagnostykę hormonalną. Może też skierować na dodatkowe badania, w tym ocenę rezerwy jajnikowej (hormon AMH, liczba pęcherzyków jajnikowych), pozwalającą określić pulę komórek jajowych. Lekarz będzie też w stanie zweryfikować, czy w okolicach intymnych nie toczy się żadna infekcja. Paniom przygotowującym się do macierzyństwa dodatkowo zaleca się wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki – wszystkie te choroby mogą być groźne dla rozwoju płodu, zatem przed zajściem w ciążę należy je wyleczyć.

ZOBACZ KONIECZNIE: Małe buciki, pierwsze USG... Jak mu powiedzieć o ciąży?

Po czwarte – ruszajcie się i jedzcie z głową

Regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie – szczególnie dla mężczyzn. Badania naukowe dowodzą, że uprawianie umiarkowanie intensywnego sportu po 6-8 godzin tygodniowo może znacznie poprawić parametry nasienia. W przypadku kobiet dobra kondycja będzie sojusznikiem we wczesnej i późniejszej ciąży, a także w czasie porodu i połogu. Nie bez znaczenia jest też zbilansowana, bogata w owoce i warzywa, nabiał, ryby i zboża dieta. Może więc warto przed założeniem rodziny zrzucić kilka kilogramów? Ale uwaga – intensywne odchudzanie, szczególnie u pań, może zaburzać gospodarkę hormonalną i utrudniać poczęcie dziecka, więc planując redukcję wagi należy zachować zdrowy rozsądek.

Po piąte - nie zwlekacie zbyt długo z decyzją o dziecku

Dla płodności – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – wiek ma duże znaczenie. Panie najbardziej płodne są w swoich latach 20-tych. Wówczas zasób komórek jajowych, którymi dysponują, fachowo zwany rezerwą jajnikową, jest największy. Po 30-tce pula jajeczek stopniowo maleje, zaś ok. 40-roku życia płodność ulega niemal całkowitemu ograniczeniu. Do tego wraz z wiekiem przyszłej mamy rośnie ryzyko zaburzeń genetycznych w zarodku. W przypadku mężczyzn skutki upływu czasu są może mniej gwałtowne, jednak równie istotne. Po 40-tym roku życia parametry nasienia mogą być niższe, gorsza jest również jakość DNA w plemnikach. Zatem… nie warto odkładać decyzji o posiadaniu potomstwa na bliżej nieokreśloną przyszłość.

konsultacja: dr n. med. Joanna Krzemieniewska, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA we Wrocławiu

Legginsy ciążowe Gatta, 26,49 zł;

La Millou Poduszka do karmienia, od 84,15 zł