Data modyfikacji:

Jak usunąć kleszcza dziecku?

Stało się – mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, twój maluch wrócił z leśnego spaceru z nieproszonym gościem. Kleszcze spędzają sen z powiek niejednemu rodzicowi, przede wszystkim ze względu na ryzyko zarażenia groźną chorobą – boreliozą. Sprawdź, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy – jak usunąć kleszcza bezboleśnie i bezpiecznie.
Jak usunąć kleszcza

Jak wyciągnąć kleszcza?

Kleszcze to owady z rodziny pajęczaków, bardzo popularne w Europie Środkowej. Zamieszkują głównie lasy, jednak coraz częściej można spotkać je także w parkach, na skwerkach, a nawet na osiedlach. Bytują przede wszystkim w gęstych zaroślach i wysokich trawach.
Kleszcze żywią się krwią zwierząt stałocieplnych, dlatego stanowią powód do obaw dla wszystkich osób, które lubią spędzać czas na łonie natury. Owady te są bowiem źródłem wielu chorób, w tym również tych groźnych, takich jak borelioza. Schorzenie to powoduje uszkodzenia układu nerwowego, a zbyt późno rozpoznane i leczone może doprowadzić do poważnej niepełnosprawności.
Nie warto jednak popadać w panikę: nie wszystkie kleszcze przenoszą bakterie borrelia, a szybkie wyciągnięcie owada zmniejsza ryzyko zakażenia. Jak wyjąć kleszcza bezpiecznie i bezboleśnie, gdy ukąszenie dotyczy dziecka?

Jak usunąć kleszcza dziecku – podstawowe zasady

Wielu z nas wie, jak usunąć kleszcza u psa lub kota – czworonogi wychodzące są bardzo narażone na ukąszenia, a dzięki temu, że ich skóra jest grubsza niż ludzka, nie reagują na wyrywanie pasożyta szczególnie negatywnie. Sprawa ma się inaczej z dziećmi, które podobnym zabiegiem mogą być po prostu przerażone.
Jeśli zauważyłeś u swojej pociechy kleszcza, jak najszybciej należy przystąpić do jego usunięcia. Aby uspokoić zaniepokojone sytuacją dziecko, warto odwrócić jego uwagę, na przykład ulubioną zabawką czy bajką. Możesz poprosić innego domownika, by zajął się malcem, gdy ty będziesz pozbywać się owada.
Niektórzy zastanawiają się, jak zażegnać problem bezinwazyjnie i czym smarować kleszcza, żeby wyszedł. Absolutnie nie należy tego robić! Smarowanie owada jakąkolwiek substancją może sprowokować u niego wymioty, które są źródłem groźnych bakterii. Jedynym skutecznym sposobem na usunięcie kleszcza jest jego mechaniczne wyjęcie ze skóry dziecka.

Jak wyrwać kleszcza w kilku krokach

Do usunięcia kleszcza potrzebne będą ci pęseta lub specjalne lasso, jałowy wacik oraz środek dezynfekujący w sprayu.
  • Wybierając się z dzieckiem w zalesioną okolicę, zabezpiecz jego skórę środkiem przeciw kleszczom i komarom.