Data modyfikacji:

Jaką pościel dla dzieci wybrać? Poradnik

Pościel dla dziecka to jeden z podstawowych zakupów, jaki wykonujemy wraz z narodzinami potomka. Jeszcze przez długi czas, w celu zapewnienia najwyższego komfortu snu maluszków, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ten element wyposażenia łóżka. Jaką pościel dla dziecka wybrać?
jaką pościel dla dziecka wybrać

Pościel dla dziecka – co jest istotne?

Dobrze wiemy, że od najmłodszych lat niemowlęta najwięcej czasu spędzają w swoich pieczołowicie dobranych przez rodziców łóżeczkach. I choć z czasem maleństwo potrzebuje coraz mniejszej ilości snu, to jednak wciąż łóżko będzie stanowiło jedno z ulubionych miejsc dziecka. By zadbać o komfort, wygodę, ale i zdrowie naszego potomka podczas jego wypoczynku, powinniśmy zwrócić uwagę na każdy szczegółowy element wyprawki – w tym oczywiście pościel. Dobrze jednak wiemy, że wcześniej wspomniana wyprawka to znacznie więcej, a sklepy specjalizujące się w oferowaniu takich produktów idą nam na rękę, i proponują całe zestawy, zawierające między innymi pościel właśnie, ale też rożek, poduszkę, poszewkę, kocyk i śpiworek. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając pościel dla dziecka? Na pewno powinniśmy pochylić się nad rozmiarem pościeli, materiałem, z jakiego została wyprodukowana, a także walory estetyczne samego produktu. Postaramy się pomóc w wyborze idealnej pościeli dla waszego dziecka.

Materiał wykonania pościeli do łóżeczka dziecięcego

Materiał wykonania pościeli dla noworodka to najważniejsza kwestia, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu wyprawki dla dziecka. Jakie materiały są najlepsze? Wszystkie, które obejmują grupę tkanin bawełnianych. To najlepszy pomysł na pościel do łóżeczka. Przykładem takiej bawełny jest wiskoza, która cechuje się właściwościami pozwalającymi na wchłanianie wilgoci. Co to oznacza dla nas? Gdy pampers przebierze, a pościel będzie posiusiana przez naszego maluszka, nie zachodzi zbyt duże ryzyko rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów, które lubią wilgotne warunki.

Decydując się na zakup pościeli, zwróćmy uwagę na inne ozdobniki, biorąc pod uwagę również szwy, zapięcia czy guziki. Wystrzegajmy się takich produktów, które zostały zaprojektowane w sposób, umożliwiający bezpośredni kontakt guzika z buzią naszego dziecka. To niebezpieczne, ale też niewygodne podczas jego wypoczynku. By ułatwić sobie zakup, postawmy na pościel, która nie ma żadnych twardych elementów.

Rozmiar pościeli dla dziecka

Rozmiar pościeli powinien być precyzyjnie dobrany do rozmiarów samej kołdry. Oczywiście producenci ułatwiają nam zakup, oferując kołdrę i pościel w zestawie, jednak od czasu do czasu chcemy kupić te dwa elementy osobno. Nie ma w tym nic złego, jednak musimy pamiętać o dokładnym wymierzeniu kołdry, tak by pościel idealnie do niej pasowała. Rozmiar samej kołdry warto również dopasować do wieku dziecka.

Do 5. roku życia kołdra w rozmiarze 60 x 120 centymetrów jest w zupełnie wystarczająca i zapewnia komfortowy sen i wypoczynek. Wraz z rozwojem i rośnięciem, takie wymiary kołdry mogą jednak okazać się niewystarczające. Do 10. roku życia dziecko śpi już w łóżku o przybliżonych do standardu jednoosobowego łóżka rozmiarach. Ważne, by kołdra swoją wielkością również była w taki sposób dopasowania. Dlatego też w takim wieku należy swoją pociechę wyposażyć w pościel o wymiarach 140 x 200 centymetrów, co z pewnością odpowie na wymagania dorastających dzieci w takim wieku.

Styl pościeli do łóżeczka dziecięcego

Czy na coś jeszcze należy zwrócić uwagę, planując zakup pościeli do łóżeczka dziecięcego? Choć nie jest to warunek konieczny, dobrą praktyką jest dobór takiego zestawu, który kolorystycznie i stylistycznie będzie pasować do całej reszty pomieszczenia. Przede wszystkim więc dobierzmy kolor spójny z wiodącą barwą kolorów. Kiedyś utarło się, że pokój dziewczynki powinien być różowy, chłopczyka natomiast niebieski. Tego typu segmentowanie kolory ze względu na płeć nie jest już powszechnie stosowane, a rodzice dobierając barwy pokoju, przede wszystkim kierują się swoimi preferencjami i upodobaniami.

Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem jednak, że spójność innych elementów wyposażenia pokoju zostanie zachowana. I doskonałym na to przykładem będzie właśnie pościel, która będzie widoczna każdorazowo podczas przygotowywania dziecka do snu. Oczywiście dobrze jest mieć kilka zapasów pościeli, a nie wszystkie muszą być zawsze w jednym i tym samym kolorze. Możemy z powodzeniem nieco poeksperymentować – a nuż uda nam się znaleźć połączenie idealne.

Co z kołdrą?

Mówiąc o zakupie pościeli, ciężko nie nawiązać również do kołder. To właśnie z kołdrami dla dzieci mamy największe problemy. W końcu na rynku dostępne są setki produktów, a każdy czymś się różni. Jaka kołdra będzie najlepsza dla naszego dziecka? Najpopularniejsze dostępne kołdry to kołdry puchowe, z pierzem, wełniana oraz kołdry antyalergiczne. Jaką kołdrę wybrać?

Kołdry puchowe są w pełni naturalne, a ich cechą charakterystyczną jest duża skuteczność w grzaniu. W zależności od pory roku możemy nabyć kołdrę puchową letnią, zimową lub całoroczną. Kołdry z pierzem stworzone są z naturalnych materiałów. Najczęściej jest to połączenie pierza z ptasich piór oraz zwykłego puchu. Choć tego typu kołdry w przeszłości były niezwykle popularne, dzisiaj możemy z pewnością stwierdzić, że nie zapewniają one całkowitego komfortu cieplnego naszym podopiecznym.

Dla wyjątkowo wymagających klientów dobrym wyborem będzie kołdra wełniana. To klasyczny przykład naturalnej kołdry całorocznej, która wypełniona jest wełną merynosów lub wełną owczą. Kołdra ta ma niezwykłe możliwości wchłaniania wilgoci, jednak jest to niezwykle drogi zakup. Co dla dzieci, u których stwierdzono alergie? Syntetyczne kołdry antyalergiczne to idealne rozwiązanie dla małych alergików. Modele nowoczesnych kołder antyalergicznych cechują się dużą ekologicznością, a najpopularniejsze to te silikonowe, ale również bambusowe i kukurydziane.

Autor: Norbert Rukowski