Data modyfikacji:

Jaki smoczek dla noworodka?

Noworodki rodzą się z naturalną, silną potrzeba ssania. Niektóre dzieci zaspokajają ją podczas jedzenia, dla innych to jednak zdecydowanie za mało – i wówczas świetnie sprawdza się smoczek uspokajający.

Na rynku znajduje się mnóstwo modeli różniących się zarówno materiałem wykonania, jak i kształtem czy funkcjami. Który będzie najlepszy dla noworodka?

kobieta z dzieckiem, które trzyma smoczek

Smoczek dla noworodka – rodzaje pod względem materiału

Wybierając smoczek dla noworodka, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych jego cech – między innymi materiał, z jakiego została wykonana część przeznaczona do ssania. Jakie modele oferuje nam rynek?

Smoczek silikonowy

Bardzo estetyczny, przezroczysty i błyszczący. Jego niewątpliwą zaletą – poza tym, że nie ma smaku ani zapachu, jest duża trwałość. Dziecko go nie przegryzie, nie trzeba też zbyt szybko wymieniać smoczka z uwagi na ewentualne zniekształcenia.

Niestety – w porównaniu do modelu kauczukowego, smoczek silikonowy jest dość twardy, co może nie odpowiadać noworodkowi.

Smoczek kauczukowy

Smoczek kauczukowy to inaczej lateksowy. Takie modele były popularne wiele lat temu, potem zostały wyparte przez estetyczniejsze smoczki silikonowe. Obecnie znowu wracają do łask.

Smoczki tego rodzaju mają charakterystyczny, żółty i matowy wygląd, zostawiają też w ustach specyficzny posmak.

Są bardziej elastyczne niż smoczki silikonowe, przez co wiele dzieci akceptuje je bardzo szybko. Mają jednak sporą wadę – nie są zbyt trwałe, więc trzeba je stosunkowo szybko wymieniać.

Smoczek kauczukowy może zostać przegryziony przez dziecko, dlatego poleca się je przede wszystkim noworodkom.

Smoczek uspokajający – rodzaje pod względem kształtu

Przeglądanie modeli, które znajdują się w sklepach, może przyprawić o prawdziwy ból głowy – smoczki różnią się bowiem nie tylko rodzajem materiału, ale też kształtami. Oto najpopularniejsze z nich.

Smoczek ortodontyczny

Jego inna nazwa to smoczek anatomiczny. Taki model ma dość charakterystyczny kształt – od góry jest wypukły, od dołu z kolei płaski. Dzięki takiej budowie korzystanie ze smoczka nie powoduje u dziecka powstania wad zgryzu.

Warto też pamiętać, że z uwagi na to, że kształt ten jest najbardziej zbliżony do budowy kobiecej brodawki, większość dzieci bez trudu go akceptuje.

Smoczek symetryczny

Jest płaski zarówno na górze, jak i na dole. W przeciwieństwie do modelu ortodontycznego, smoczek symetryczny nie zmniejsza ryzyka wystąpienia wad zgryzu, z drugiej jednak strony są maluszki, które akceptują tylko takie egzemplarze.

Smoczek okrągły

Smoczki okrągłe, czyli takie z „kulką” przy tarczy, według wielu rodziców są najwygodniejsze dla dzieci – nie wypadają z buzi tak łatwo, jak poprzednio omówione modele. Co ciekawe, niektóre maluszki od razu akceptują tylko i włącznie takiego typu smoczki.

Warto wspomnieć, że fakt, że dziecko nie polubiło danego smoczka nie oznacza, że w ogóle nie będzie tolerowało takich uspokajaczy. Jeśli spróbujemy z kilkoma rodzajami, znacznie zwiększamy szanse na sukces.

Smoczek dla noworodka – modele „do zadań specjalnych”

Na rynku są i inne rodzaje smoczków – najłatwiej określić je jako modele „do zadań specjalnych”. Najbardziej popularne to:

Smoczek gryzak

To smoczek, który zamiast tradycyjnej końcówki do ssania ma tę w kształcie półksiężyca, na której dodatkowo znajdują się wypustki. Taka budowa smoczka umożliwia dziecku stymulację drażniących go dziąsełek, co przynosi ulgę w okresie ząbkowania.

Smoczek gryzak akceptowany jest przez większość dzieci, nie niesie za sobą ryzyka zakrztuszenia się, ma też specjalne otwory na wypadek, gdyby maluszek postanowił włożyć do ust cały przedmiot.

Smoczek do podawania lekarstw

Smoczek do podawania lekarstw ma specjalny pojemnik z podziałką, który umożliwia bezpieczne i szybkie podanie maluszkowi syropu. Można go stosować już u dzieci od szóstego miesiąca życia.

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaki smoczek dla dziecka karmionego piersią będzie najlepszy. W rzeczywistości istotny jest nie tylko kształt smoczka, co okres, w którym zostanie on podany maluszkowi.

Jeżeli rodzice zrobią to, gdy dziecko opanuje już technikę efektywnego ssania piersi, żaden smoczek nie powinien zaburzyć procesu ssania czy laktacji.

Zbyt wczesne podanie smoczka – w momencie, gdy noworodek nie radzi sobie jeszcze z jedzeniem, może z kolei utrudnić karmienie piersią.

Oczywiście dla większego spokoju można wybrać smoczek uspokajający w kształcie, który będzie maksymalnie zbliżony do wyglądu kobiecej brodawki.

Smoczek uspokajający – jaki rozmiar dla noworodka?

Warto pamiętać, że smoczek dla noworodka musi być idealnie dobrany pod kątem rozmiaru.

Producenci takich gadżetów oznaczają je w różny sposób – może być to na przykład klasyczna numeracja od 0 do 4 (gdzie „0” oznacza smoczek dla noworodka), numeracja z przedziałami (wówczas smoczek dla noworodka będzie oznaczony jako 0-3), albo symbole od A do C. W tym ostatnim przypadku wybieramy oczywiście symbol A.

Zawsze należy pamiętać o wymianie danego modelu na większy. Smoczek dla noworodka nie będzie już pasował 4-miesięcznemu maluszkowi, chyba że wybierzemy egzemplarz „0-6” – czyli taki, który może być używany przez maluszka aż do 6. miesiąca życia.

Kiedy odstawić smoczek uspokajający?

Niestety nie istnieje jedna, dobra odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej jest pożegnać się ze smoczkiem uspokajającym. Z psychologicznego punktu widzenia najlepiej jest zrobić to po kilku miesiącach użytkowania – zanim odruch ssania przejdzie w nawyk.

Stomatologowie z kolei zalecają, aby z uwagi na higienę pożegnać smoczek po roku, a najpóźniej po 18. miesiącach życia dziecka.

Przeczytaj także:

Autor: R. Wojtaś