Data modyfikacji:

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Pierwszy krok to przełomowy moment w życiu maluszka, a także bardzo ważna chwila dla każdego rodzica. Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Dowiedz się, jak wesprzeć swojego brzdąca w nabywaniu nowej umiejętności!

jak zachęcić dziecko do chodzenia
Pierwszy kroczek dziecka rodzice zapamiętują na całe życie. To bardzo wyczekiwany moment, podobnie jak pierwsze słowo. Nic dziwnego, że gdy maluch zwleka z samodzielnym chodzeniem, rodzice zaczynają się martwić i szukać rozwiązań. Dlaczego dziecko nie chce chodzić? I co zrobić, aby to zmienić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Rodzice z reguły niecierpliwie wyczekują pierwszego kroku swojej pociechy w okolicach jej 1. roku życia. To właśnie wtedy wiele dzieci rozpoczyna próby samodzielnego wstawania, a w końcu i chodzenia. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy bobas jest taki sam; niektóre z nich potrzebują nieco więcej czasu, by nauczyć się chodzić. Lekarze pediatrzy podkreślają, że maluch ma na to czas aż do 18. miesiąca życia.

Jeśli po upływie 18 miesięcy maluch nadal nie chodzi, jednak śmiało raczkuje i próbuje sam wstawać, nie ma powodów do obaw. Warto jednak odwiedzić specjalistę, który sprawdzi, czy opóźnione chodzenie nie ma przyczyny w kwestiach zdrowotnych.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Twoje dziecko jest ruchliwe, śmiało raczkuje i wstaje, ale nie chce chodzić? Rolą twoją, jako rodzica, jest zapewnić mu do tego optymalne warunki. Co możesz zrobić, by zachęcić malucha do stawiania pierwszych kroczków?

Pozwól dziecku na swobodę

Często problemem w nauce chodzenia jest zbytnia nadopiekuńczość rodziców. Gdy maluch podczas wstawania upadnie na pupę, nie biegnij jak na złamanie karku, aby go podnieść. Takie zachowanie daje dziecku znać, że właśnie stało się coś złego i wymaga twojej pomocy. Pozwól, aby maluch po niegroźnych upadkach wstawał zupełnie samodzielnie. Błędy to nieodłączny element nauki!

Zapewnij bezpieczeństwo

Nauka chodzenia wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jeśli w domu jest maluch, który zaczyna chodzić, usuń wszelkie przedmioty, które mogłyby być dla niego niebezpieczne. Zrezygnuj z obrusów na stołach i szklanych ozdób w zasięgu dziecięcych rączek. Kanty mebli zabezpiecz za pomocą specjalnych gumowych osłonek.

Jeśli w twoim domu są schody, koniecznie zamontuj przy nich specjalną bramkę, która uchroni dziecko przed upadkiem. Warto pomyśleć również o zabezpieczeniu drzwi.

Boso czy w bucikach?

Pediatrzy zgodnie potwierdzają, że chodzenie boso jest najlepszym sposobem na kształtowanie dziecięcych stópek. Nie zakładaj dziecku butów w domu. Zamiast nich, możesz wybrać antypoślizgowe skarpetki.

Zrezygnuj z chodzika

Chodziki przez wiele lat uważane były za niezbędne akcesoria do nauki chodzenia. Obecnie stosuje się je coraz rzadziej, ponieważ wpływają niekorzystnie na kręgosłup dziecka, a także sprawiają, że maluch zamiast na całych stopach, chodzi na palcach. Alternatywą dla chodzika może być pchacz, który prócz podparcia, będzie stanowił dla dziecka znakomitą zabawę.

Chwal i dopinguj swoje dziecko

Często zachęcaj malucha, aby wstał i podszedł, gdy znajdujesz się z dala od niego. Świetnym sposobem na naukę chodzenia, który sprawia dziecku mnóstwo frajdy, jest spacerowanie od rodzica do rodzica.

Samodzielne spacery poza domem

Gdy jesteście w parku, pozwól dziecku samodzielnie dreptać po placu zabaw. Podczas spaceru podaj mu rękę i pozwól na spokojny chód we własnym tempie.

Jak widzisz, nauka chodzenia może być dla dziecka świetną zabawą. Im bardziej będzie atrakcyjna, tym skuteczniej uda ci się zachęcić malucha do stawiani pierwszych kroczków.
Autorka: Joanna Stanuch