Data publikacji:

Jak zamontować fotelik samochodowy dla dziecka?


Sporo rodziców błędnie montuje fotelik w samochodzie, co znacznie zwiększa ryzyko w razie wypadku. Najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo małego pasażera w trakcie transportu. Dla wszystkich zmotoryzowanych rodziców przygotowaliśmy poradnik, jak zamontować fotelik samochodowy dla dziecka.

Specjaliści zwracają uwagę na bardzo ważną sprawę, a mianowicie na wpływ sposobu zamocowania fotelika na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Nie aż tak istotne są dla nich rodzaje i modele fotelików, ceny też nie grają roli. Liczy się solidne wykonanie oraz stabilność zapięcia, a także umiejscowienie samego siedziska. Postanowiliśmy zebrać te informacje i przygotować dla wszystkich zmotoryzowanych rodziców minikompendium dotyczące tego, jak zamontować fotelik samochodowy dla dziecka. Pamiętaj, że jest to wymóg narzucony prawnie - Twój maluch będzie musiał jeździć w foteliku do 12. roku życia lub do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Potrzebny ci fotelik samochodowy dla dziecka? Odwiedź Ceneo.pl

Na grafice: 1. Niemowlęcy fotelik samochodowy do jazdy tyłem Maxi-Cosi, 499 zł

Fotelik - warunki zamocowania

Foteliki mocujemy na dwa sposoby: korzystając ze standardowych mocowań ISOFIX (są już we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 2006 roku), a w przypadku ich braku - z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Ważne, żeby po zamocowaniu fotelik nie przesuwał się nawet o centymetr. Musi być zamontowany stabilnie. Jeżeli masz możliwość poruszenia siedziskiem, to znak, że albo źle je zamontowałeś, albo coś jest nie tak z fotelikiem (może mocowania lub nieodpowiedni model). Przed zakupem warto przymierzyć fotelik i sprawdzić, czy bez trudu radzimy sobie ze wszystkimi czynnościami związanymi z jego użytkowaniem.

W którą stronę ustawić fotelik samochodowy?

Według zaleceń najlepiej sadzać dziecko tyłem do kierunku jazdy. Najkrótszy okres obowiązujący w przypadku tego zalecenia to min. 12 miesięcy lub osiągnięcie wagi co najmniej 13 kilogramów. Im dłużej, tym lepiej - w przypadku wstrząsu, gwałtownego szarpnięcia lub wypadku kręgosłup, klatka piersiowa, szyja i główka dziecka otrzymują dodatkowe oparcie zabezpieczające przed urazami.

Na grafice: 1. Fotelik samochodowy dla malucha (9-18 kg) mocowany pasami bezpieczeństwa Maxi-Cosi, 699 zł

Gdzie zamontować fotelik samochodowy?

Najlepszym i najbezpieczniejszym punktem jest środkowe siedzenie tylnej kanapy. Wówczas dziecko jest mniej narażone na urazy spowodowane uderzeniem. Warunkiem zamontowania fotelika w tym miejscu jest tak samo wyprofilowane siedzisko kanapy (bez większych wybrzuszeń), mocowania ISOFIX lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

Drugim miejscem jest prawa strona tylnej kanapy (za przednim siedzeniem pasażera). Rodzic ma kontrolę nad maluchem, może bowiem bez trudu odwrócić się i nawiązać kontakt z malcem (ma go po skosie, a nie za sobą).

Eksperci nie do końca zgadzają się z sadzaniem dziecka obok kierowcy na siedzeniu pasażera. Jeżeli musi dojść do takiej sytuacji, to należy bezwzględnie wyłączyć wszystkie poduszki powietrzne znajdujące się w przedniej części samochodu! Dotyczy to także dzieci starszych, sadzanych w foteliku 3. klasy lub podstawce!

Zawsze sprawdzajcie instrukcję!

Rozwiązania montażowe stosowane przez różnych producentów są zazwyczaj bardzo podobne (w szczególności te oparte na systemie ISOFIX). Mogą pojawiać się jednak pewne różnice, które dla laika wydaja się zupełnie nieistotne. Tymczasem mogą mieć później wpływ na wygodę dziecka i rodzica, a przede wszystkim na bezpieczeństwo małego pasażera.