Data publikacji:

Jak zrobić slime w domu? Instrukcja

Chociaż kupienie gotowego slime'a nie stanowi żadnego problemu, samodzielne przygotowanie popularnego glutka to najlepsza część zabawy i fantastyczne doznanie sensoryczne. Masz też pewność, co znajduje się w środku. Jak zrobić slime? Do masy możesz użyć różnych składników: kleju, pianki do golenia, płynu do soczewek i mąki, a żeby była bardziej efektowna – brokatu, barwników spożywczych i olejków zapachowych. Sprawdź, jakie składniki masz w domu i zaproś dziecko do zabawy.
jak zrobić slime w domu

Co to jest i jak się robi slime?

Slime, nazywany też glutkiem, to po prostu masa plastyczna o specyficznej ciągnącej się konsystencji. Można ją kupić w sklepie, zaopatrzyć się w gotowy zestaw lub wykonać slime od podstaw w domu. Cała praca polega na wymieszaniu wszystkich składników w odpowiednich proporcjach. Już po kilku pierwszych próbach będziesz wiedzieć, jak zrobić slime, a instrukcja będzie dla ciebie oczywista. W miarę nabywania doświadczeń przekonasz się też, w jaki sposób modyfikować komponenty, żeby wychodziły wciąż nowe, fascynujące masy o odmiennych właściwościach.

Jak zrobić slime? Kilka słów o aktywatorze

Szukając sposobu na wykonanie podstawowej wersji slime'a, w przepisie znajdziesz klej i aktywator. Klej nadaje odpowiednią, ciągnącą się konsystencję, natomiast aktywator to substancja, która zmienia jego właściwości. Odpowiada za elastyczność i trwałość gotowej masy – to dzięki niemu można ją ugniatać niemal bez końca.
Jakie składniki sprawdzą się w roli aktywatora? Bardzo często używany jest płyn do soczewek wymieszany z sodą oczyszczoną – to bezpieczna opcja, która wzbudza zaufanie rodziców. Popularnym aktywatorem jest boraks, stosowany na co dzień do sprzątania, jest on jednak dość silnym środkiem, dlatego niektórzy unikają go w produkcie dla dzieci. Na klej działają też niektóre płyny do prania (zawierające kwas borowy). W sklepach plastycznych można również kupić gotowy aktywator.

Jak zrobić slime z klejem i aktywatorem?

Najpopularniejszą wersją slime'a jest podstawowy przepis na bazie kleju i bezpiecznego aktywatora. Nadają się do tego celu białe i przezroczyste kleje PVA (w płynie), ponieważ nie wysychają i mają idealną konsystencję.

Jak zrobić slime z kleju i aktywatora (płynu do soczewek)?

Składniki:
  • 8 łyżek kleju
  • 1 opakowanie sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki wody
  • płyn do soczewek
  • Opcjonalnie dodatki: brokat, cekiny, barwniki, olejki zapachowe
    Wszystkie składniki wystarczy wymieszać, ewentualnie można dodać więcej kleju, jeśli konsystencja nie będzie odpowiednia.

    Jak zrobić slime z pianki do golenia?

    Produktem, który pozwoli ci przygotować specyficzny rodzaj puszystego glutka, jest coś, co wiele osób ma zawsze w domu – pianka do golenia.
    Jak zrobić slime z pianki do golenia i kleju? Oprócz dwóch podstawowych składników potrzebny będzie jeszcze tylko aktywator, najlepiej płyn do soczewek wymieszany z sodą lub gotowy aktywator. Masz wtedy pewność, że masa się uda. Otrzymasz w ten sposób fluffy slime o ciekawej, przyjemnej konsystencji.

    Jak zrobić slime bez kleju, boraksu i płynu do soczewek?

    Nawet jeżeli wydaje ci się, że w domu nie masz absolutnie nic, co nadawałoby się do zabawy glutkiem, i tak jesteś w stanie go przygotować. Musisz tylko wiedzieć, jak zrobić slime bez kleju i aktywatora, a jest to bardzo proste. Efekt będzie trochę odbiegał od klasycznej masy, ale w tej zabawie chodzi również o różnorodność.
    Jak zrobić slime z domowych składników bez kleju? Przepis jest prosty.
    Składniki:
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • płyn do naczyń
  • opcjonalnie dodatki
  • Wszystkie składniki należy wymieszać aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

    Jak zrobić slime bez kleju ma bazie mąki?

    Trochę twardszą masę plastyczną uzyskasz, jeżeli wykorzystasz dwa rodzaje mąki – zwykłą pszenną oraz ziemniaczaną.
    Składniki:
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • ¾ szklanki zwykłego oleju
  • ½ szklanki wody
  • opcjonalnie dodatki
  • Żeby przygotować masę, wystarczy wyrobić z podanych składników gładkie ciasto. W zależności od uzyskanej konsystencji możesz dodać więcej mąki lub płynnych składników, żeby zabawa glutkiem była jak najprzyjemniejsza dla dziecka.

    Jak zrobić jadalny slime bez kleju?

    Jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe i wkłada wszystko do buzi, jest alergikiem lub po prostu nie lubisz, gdy bawi się środkami czystości i innymi niejadalnymi rzeczami, wypróbuj przepis na jadalny slime z produktów spożywczych. Składniki to niemal sam cukier, więc nie zalecamy jedzenia glutka jako przekąski przez najmłodsze dzieci, ale jeśli podczas zabawy włożą rączkę do buzi, możesz mieć pewność, że nic im się nie stanie.
    Składniki:
  • żelki
  • cukier puder
  • kolorowa posypka cukrowa o ciekawych kolorach i kształtach
  • Żelki należy włożyć do miseczki i umieścić na chwilę w mikrofalówce. Kiedy się roztopią, wystarczy mieszać je intensywnie z cukrem pudrem do uzyskania kleistej masy. Później możesz do niej dodać posypkę, żeby glutek był bardziej atrakcyjny.

    Bezpieczeństwo zabawy ze slime'em – jak nie zrobić dziecku krzywdy?

    Wiesz już jak zrobić slime w domu – bez kleju i z klejem, z aktywatorem i pianką. Możesz śmiało eksperymentować razem z dziećmi. Pamiętaj jednak o zasadach bezpieczeństwa. Nawet jeżeli wydaje ci się, że maluchy nie będą próbowały jeść masy, mogą przypadkiem włożyć brudną rękę do buzi lub oka, dlatego lepiej używać jak najdelikatniejszych składników. Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i zdarza się, że na niektóre składniki reaguje podrażnieniem – to również zawsze warto mieć na uwadze, żeby dobra zabawa nie skończyła się w przykry sposób.
    Jeśli zapewnisz bezpieczeństwo dzieciom, możesz spokojnie patrzeć, jak z zapałem oddają się fantastycznej i rozwijającej zabawie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym