Nauka samodzielnego picia to jeden z ważnych kroków rozwojowych każdego maluszka. Dziecko, które dotąd piło wyłącznie z piersi lub butelki ze smoczkiem, potrzebuje odrobiny pomocy, aby przystosować się do picia z bardziej „dorosłych” naczyń. Jaki kubek do nauki picia będzie wygodny i bezpieczny dla dziecka? Podpowiadamy!
Dla nas, dorosłych, sięgnięcie po szklankę lub kubek jest proste i intuicyjne. Musisz jednak wiedzieć, że dla twojej pociechy jest to wielki krok milowy na drodze do samodzielności. Wielu rodziców, chcąc rozpocząć uczenie dziecka samodzielnego picia, decyduje się na podawanie mleka i innych napojów z butelki ze smoczkiem. Czy to dobre rozwiązanie?
Wielu pediatrów podkreśla, że butelka ze smoczkiem może sprawdzić się na samym początku samodzielnego picia, jednak nie powinna być stosowana długo. Picie z niej nie różni się wiele od picia z matczynej piersi. Z tego powodu maluszkowi trudno będzie odzwyczaić się od smoczka. Należy mieć na uwadze to, że im maluch jest starszy, tym trudniej będzie mu pozbyć się znanych i lubianych nawyków. Ponadto butelka ze smoczkiem nie wspomaga prawidłowej pracy mięśni twarzoczaszki, a zdaniem niektórych badaczy, może mieć wpływ na rozwój wad mowy i zgryzu.
Jeśli chcesz, aby twój brzdąc uczył się samodzielnego picia skutecznie i bezpiecznie, powinieneś podarować mu specjalny kubeczek.
Pierwsze próby samodzielnego picia dziecko może podejmować w okolicach 4. - 6. miesiąca życia. To właśnie wtedy maluch rozwija umiejętność chwytania przedmiotów, uczy się również naśladować konkretne ruchy. Aby używanie własnego kubeczka było prostsze, na samym początku warto oferować dziecku modele wyposażone w wygodne uchwyty.
Istnieje kilka modeli kubków do nauki samodzielnego picia, które wspaniale przygotują twoją pociechę do używania zwykłych naczyń.
Częstym wyborem rodziców jest kubek niekapek, wyposażony w ustnik oraz mechanizm zapobiegający wylewaniu się napoju. Aby napić się z kubeczka, dziecko musi ssać dzióbek. To praktyczne rozwiązanie, sprawdzające się na spacerze lub w podróży. Rodzice chętnie podają niekapki dzieciom, gdyż niwelują one ryzyko rozlania napoju.
Kolejną propozycją jest bardzo popularny kubek 360, wyposażony w ochronne wieczko. Jak wskazuje sama jego nazwa, maluch może napić się z niego, przykładając usta do dowolnego punktu krawędzi. Picie z kubka 360 również wymaga od dziecka ssania, jednak w odróżnieniu od niekapka, nie posiada on dzióbka.
Maluszek, ucząc się samodzielnego picia napojów, powinien wiedzieć, że nieprawidłowa technika może spowodować wylanie się cieczy. Dzięki temu z każdym użyciem kubeczka będzie ostrożniejszy. Tę zasadę wykorzystuje Doidy Cup. To kubeczek o skośnych ściankach, które pozwalają dziecku obserwować zawartość w trakcie jego przechylania. Doidy Cup polecany jest niemowlakom, które próbowały już samodzielnego picia z prostszych kubeczków, takich jak 360 i niekapki. Dla początkujących dzieci jego używanie może być trudne.
Bidony z rurkami rekomendowane są maluchom, które ukończyły 1. rok życia. Aby napić się z bidonu, dziecko musi ustawić go w pozycji pionowej, co wymaga nieco większej manualnej wprawy. Bidony dobrze sprawdzą się podczas spacerów, wycieczek i aktywności poza domem, ponieważ ograniczają rozlewanie cieczy.
Ostatnim etapem nauki samodzielnego picia powinno być stosowanie kubeczka o zupełnie zwyczajnym kształcie – takim, który przypomina standardową szklankę. Z takim „kubkiem kapkiem” powinny poradzić sobie dzieci w okolicach 1,5. - 2. roku życia. Nie martw się, jeśli na początku twoje dziecko będzie rozlewać napoje. To naturalny etap, który maluch musi przejść, by opanować używanie „dorosłych” naczyń.
Sam kształt to jeszcze nie wszystko! Kubek dla niemowlaka musi być bezpieczny dla jego zdrowia.
Na pierwszych etapach nauki picia możesz zaproponować swojemu dziecku kubeczek niekapek lub kubek 360, które pozwolą mu zapoznać się z nową techniką picia. Pamiętaj jednak, że aby dziecko nauczyło się pić ze zwykłych kubków, należy zachęcać je do używania modeli takich jak Doidy Cup.