Data publikacji:

Jaki laptop do nauki dla dziecka wybrać?

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie edukację bez korzystania z cyfrowych źródeł wiedzy. Do wspierania nauki niezbędny jest zatem odpowiedni komputer, który sprosta wymaganiom edukacyjnym. Wybór laptopa do nauki może być jednak sporym wyzwaniem, szczególnie wtedy, kiedy się na tym nie znasz. Na szczęście przychodzimy z pomocą! W tym artykule podpowiemy, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego laptopa dla dziecka. Bez względu na jego wiek, znajdziesz tu przydatne wskazówki, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Kids using laptop

Dobry laptop do nauki dla dzieci – najważniejsze cechy

Wybór laptopa dla dziecka może wydawać się skomplikowany, jednak wystarczy pamiętać o kilku kwestiach, aby tak nie było. Na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę?
- rozmiar i rozdzielczość ekranu – dziecko do nauki nie potrzebuje dużego ekranu, szczególnie jeśli chociaż okazjonalnie laptop będzie zabierany do szkoły. Najlepszym rozwiązaniem będzie ekran 13,3 lub 14-calowy. Najlepiej, jeśli ekran laptopa do nauki będzie mieć rozdzielczość 1920x1080 px, czyli Full HD.
- powłoka matrycy – do wyboru masz powłokę matową oraz błyszczącą. Obie mają swoje plusy i minusy: matowa, w przeciwieństwie do błyszczącej zapewnia dobrą widoczność tego, co na ekranie, nawet jeśli patrzysz na niego w ostrym świetle. Lepsze odwzorowanie kolorów ma jednak matryca błyszcząca.
- procesor – do nauki i przeglądania internetu wystarczy procesor Intel Core i3, ewentualnie AMD Ryzen 3. Laptop, który ma być wykorzystany nie tylko do nauki, ale i do gier, może mieć już procesor Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5.
- karta graficzna – do nauki, szczególnie dla młodszych dzieci, wystarczy laptop ze zintegrowaną kartą graficzną. Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany również do uruchamiania najnowszych gier lub do edycji grafiki i montażu filmów, wtedy dobrze jest wybrać dedykowaną kartę graficzną (np. Nvidia GeForce lub AMD Radeon), przy czym jest to rozwiązanie droższe.
- pamięć RAM – aby laptop działał płynnie i mógł obsługiwać wiele aplikacji w tym samym czasie, niezbędna jest odpowiednia pojemność pamięci RAM. Dobrze, jeśli wyniesie ona od 8 do 16 GB. Mniejsza pojemność, np. 4 GB może być już niewystarczająca dla wielu programów jednocześnie, natomiast większa niż 16 GB przyda się pociechom, które uczą się np. obsługi skomplikowanych programów graficznych.
- dysk twardy – najlepszy będzie dysk SDD o pojemności minimum 256 GB. Zmieszczą się na nim nie tylko niezbędne programy edukacyjne i prace domowe, ale również zdjęcia, nagrania i gry.
- bateria – bateria jest szczególnie ważna, jeśli laptop ma być zabierany przez dziecko do szkoły. Sprzęt powinien wytrzymać bez ładowania co najmniej 6 godzin. Dzięki temu uczeń nie będzie musiał dokładać sobie do plecaka dodatkowego elementu w postaci ładowarki i nie będzie musiał się stresować, że w klasie np. nie ma wystarczającej liczby gniazdek, aby mógł podłączyć laptopa do ładowania.
- system operacyjny – zwróć uwagę, czy laptop ma już zainstalowany jakiś system operacyjny, czy musisz go jeszcze dodatkowo dokupić. Największą popularnością cieszą się Windows 10 (edycja home) lub najnowszy Windows 11.
- wbudowana kamera – kamera przyda się szczególnie wtedy, jeśli laptop ma być przeznaczony do nauki zdalnej. Dobrze, jeśli dziecko będzie widziane przez innych uczniów i przez nauczycielkę, ponieważ dzięki temu łatwiej mu będzie budować z nimi relację.
- wbudowany mikrofon – laptop wyposażony w mikrofon to już właściwie standard, ale warto się upewnić, że sprzęt, który chcemy dziecku kupić (szczególnie jeśli ma być używany do nauki zdalnej), go posiada. W innym wypadku będziesz musiał dokupić mikrofon oddzielnie.

Najlepszy laptop do nauki – nasze propozycje

ASUS ZenBook Flip 13

ASUS ZenBook Flip 13 to laptop do nie tylko nauki, ale również do zabawy. Posiada ekran o przekątnej 13,3”, 4-rdzeniowy procesor Intel Core i5, 16 GB RAMu oraz dysk twardy SSD o pojemności 512 GB. Na uwagę zasługuje tutaj ekran dotykowy, podświetlana klawiatura, wbudowane dwa głośniki stereo, kamera HD i mikrofon. Atrakcyjny design to dodatkowy plus tego urządzenia. Jeśli chcesz mieć świetny laptop do gier i nauki, jest to jedna z ciekawszych propozycji.

Lenovo Ideapad 3-15

Jeśli szukasz taniego laptopa do nauki dla dziecka, Lenowo IdeaPad to jedna z lepszych opcji, na które możesz się zdecydować. Bez problemu poradzi sobie z płynną obsługą podstawowych programów i przeglądaniem internetu. Dzięki wbudowanym głośnikom, kamerze i mikrofonie umożliwi komfortowe uczestnictwo w nauce zdalnej. Laptop ma ekran o przekątnej 15,6”, procesor AMD Ryzen 5, 8 GB RAMu oraz dysk twardy SSD o pojemności 512 GB.

Laptopy edukacyjne

Laptop edukacyjny to doskonała propozycja dla mniejszych dzieci, które dopiero zaczynają korzystać z elektroniki. To świetny pomysł na urozmaicenie nauki czytania, liczenia i języków obcych. Interaktywne ćwiczenia wspomogą szybszy rozwój pociech.

Smily Play - laptop dwujęzyczny

Smily Play to świetny laptop dla dzieci w wieku przedszkolnym, który sprawdzi się do nauki angielskiego. Urządzenie mówi w dwóch językach: polskim i angielskim. Posiada ekran LCD (8 cm x 4 cm). Laptop wyposażony jest w 6 zabaw językowych.

Artyk - laptop tablet dotykowy edukacyjny

Artyk to laptop edukacyjny do nauki literek, czytania i cyferek, a także muzyki oraz rozpoznawania odgłosów zwierząt. Interaktywne ćwiczenia doskonale będą wpierać naukę podstawowych umiejętności poprzez wciągającą rozrywkę. Ta zabawka to świetny sposób na rozwój pociechy w wieku przedszkolnym i z pewnością ułatwi jej start w szkole. Dużym plusem jest jego bardzo niska cena.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus